2023 iPhone, LG Innotek’in periskop dürbün lensine sahip olabilir

2023 iPhone, LG Innotek’in periskop dürbün lensine sahip olabilir

Söylentiler, Apple’ın kamera çarpmalarını ortadan kaldırmak için bir periskop lens kullanarak 2023 iPhone’da gelişmiş optik zoom sunacağını iddia ediyor. Yeni bir rapora göre, Apple’ın ortağı LG Innotek, yaklaşmakta olan iPhone’un yeni kamera sistemi için periskop lens sağlama siparişini kazandı.

Periskop telefoto lens yeni bir teknoloji değil, Samsung Galaxy S21 Ultra, Oppo Reno, Pixel 4XL, OnePlus 8 Pro, Xiaomi Mi 10 Pro ve diğerleri gibi birçok akıllı telefon modeli zaten gelişmiş yakınlaştırma özelliğiyle birlikte geliyor. Ancak Apple, farklı bir periskop lens türü arıyor. Daha önce The Elec, Cupertino teknoloji devinin arka kamera modülünden dışarı taşmayan belirli bir katlanmış zoom teknolojisi istediğini bildirmişti. Her iki periskop lens türü için de Samsung patentine sahip olsa da, Apple tedarik zincirini genişletmek için başka tedarikçiler arıyordu ve Samsung ile potansiyel patentlerle ilgili bir sorunla karşı karşıya kaldı.

NoteBook Check, Samsung ile olan patent sorununun çözüldüğünü ve şimdi LG Innotek’in muhtemelen iPhone 15 olarak adlandırılan 2023 iPhone için periskop lensleri üreteceğini bildiriyor.

İlk olarak teknoloji analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın gelişmiş yakınlaştırma teknolojisini 2022 iPhone modellerinde tanıtacağını, ancak lansman tarihini bir yıl sonra 2023 iPhone’a ertelediğini iddia etti. Apple’a, gelecekteki iPhone modellerinde gelişmiş optik yakınlaştırma işlevini uygulamak için “katlanmış kamera” veya periskop kamera sistemi için bir patent verildi. Dolayısıyla teknolojiyi 2022 veya 2023 iPhone modellerinde görebiliriz.

Söylentiler ayrıca Apple’ın çentiği tamamen ortadan kaldırmak için yeni nesil iPhone modelleri için delikli ekran teknolojisini araştırdığını iddia ediyor, yeni ekranın iPhone 14 ve iPhone SE’de (3. nesil) olması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*