41 harika ve kullanışlı IFTTT uygulaması

41 harika ve kullanışlı IFTTT uygulaması

İsim hantal: “Eğer Buysa, O Zaman Bu.” IFTTT kısaltması, “sh” olmadan “shift”de olduğu gibi “ift” demek garip. Ancak, işlerimizi otomatikleştirmek için başka türlü bağlantısız hizmetleri birbirine bağlayan ücretsiz bir hizmetten kimi şikayet edeceğiz?

[ Further reading: What is IFTTT? ]

Twitter’da beğendiğiniz makaleleri otomatik olarak Pocket’e kaydetmek ister misiniz? Bunun için bir IFTTT uygulaması var. Aslında, milyonlarca IFTTT uygulaması (yemek tarifleri olarak da bilinir) mevcuttur. Ve eğer istediğiniz birini göremiyorsanız, sadece kendinizinkini yuvarlayın. Gmail, Evernote, Dropbox veya Slack gibi hizmetler IFTTT uygulamalarını desteklediği sürece, hazırsınız.

İşte başlamanıza yardımcı olacak 41 hazır IFTTT uygulaması.

IFTTT, dosyaları bir hizmetten diğerine otomatik olarak kopyalamada mükemmeldir. Bu uygulama ile Dropbox alt klasörüne eklenen herhangi bir yeni dosya otomatik olarak bir Google Drive klasöründe kopyalanacaktır. Varsayılan olarak, bu Google Drive klasörü “Dropbox” olarak adlandırılır, ancak uygulamadaki adı değiştirebilirsiniz. Ne yazık ki uygulama, Dropbox alt klasörünüzdeki bir alt klasöre eklenen dosyaları çoğaltmayacaktır. Ayrıca, hassas dosyaların iki genel bulut hizmetinde saklanmasını istemeyebilirsiniz.

Ancak tüm bunlardan memnunsanız ve önemli dosyalar için ekstra bir zahmetsiz yedekleme katmanı istiyorsanız, bu uygulamadan memnun kalacaksınız. Başka bir uygulama Dropbox > Google Drive işini yapar ve ayrıca dosyayı Slack’e gönderir.

Koşu bandındasınız veya araba sürüyorsunuz. Boom! İlham geliyor. Kaydetmeniz gerekiyor, eller serbest, STAT! Ayrıca iş hayatınız Trello’da geçiyor. Bu Siri’den Trello’ya uygulamasıyla, Apple’ın sesli asistanı aracılığıyla bir hatırlatıcı dikte edebilirsiniz (Siri’ye “bir hatırlatıcı eklemesini” söyleyerek). Epifaninizi Siri ile paylaşın ve varsayılan olarak Siri Notes adlı bir listeye otomatik olarak bir kart olarak eklenecektir ve bu da sizin belirlediğiniz Trello panonuza eklenecektir.

Yeni başlayanlar için akıllı telefonunuzun Apple iCloud ve Google Fotoğraflar’daki resimlerini otomatik olarak yedeklemenin birçok yolu vardır. Ancak, ikinci bir yedek olarak veya belirli bir klasöre otomatik olarak senkronize edilmesini sağlamak için resimlerinizin bunun yerine bir Box, OneDrive, Dropbox veya Google Drive hesabına kopyalanmasını isteyebilirsiniz. IFTTT uygulamaları, tüm yeni iOS fotoğraflarını ve Android resimlerini OneDrive’a yükleyecektir; Box’a yeni iPhone/iPad veya Android görüntüleri gönderin; iPhone ekran görüntülerini ve Android fotoğraflarını Dropbox’a kopyalayın; ve iOS fotoğraflarını Google Drive’da çoğaltın.

Burada şok edici bir şey yok: Potansiyel ilginizi çeken yeni bir IFTTT uygulaması yayınlandığında sizi otomatik olarak uyaracak çok sayıda IFTTT uygulaması var. Örneğin, bir Google Asistan hayranıysanız, bu uygulama yeni bir IFTTT Asistan uygulaması yayınlandığında size bir bildirim gönderir. Her gün e-posta yoluyla önerilen uygulamalar hakkında haberler alabilirsiniz. Veya Dropbox gibi sık kullanılan bir hizmetten yeni bir uygulama yayınlandığında bir e-posta alın.

Bu IFTTT uygulaması web sayfasında benzer uygulamalara göz atın.

Birkaç ay önce, okuduğunuz faydalı bir makaleyle bağlantılı bir tweet’i beğendiniz. Ama şimdi alnını avuçlayıp makalenin nerede yayınlandığını hatırlamaya çalışıyorsun. Beğendiğiniz tweet’leri otomatik olarak bir Google elektronik tablosuna ekleyen bir uygulama sayesinde bunun tekrar olmasını önleyebilirsiniz. Bu, daha sonra başvurmak isteyebileceğiniz tweet’lerdeki bilgileri kaydetmenin uygun bir yoludur.

Varsayılan olarak, elektronik tablo girişi tweet’in tarihini içerecektir; bunu yayınlayan Twitter hesap adı; tweetin içeriği; artı tweet’e kısaltılmış ve düzenli bağlantılar.

Çoğu SMS mesajı, şeylerin büyük şemasında (özellikle kaka emojisi içerenler) çılgınca önemsizdir. Ancak işle ilgili iletiler gönderip alırsanız, bunları yedeklemek ve ileride başvurmak üzere bir bulut hizmetinden erişilebilir kılmak isteyebilirsiniz.

Android kullanıcıları için uygulamalar, yeni metinleri bir Google elektronik tablosuna yedeklemenizi sağlar; gönderilen metinleri Google Drive’a arşivleyin; ve tüm SMS mesajlarını Google Drive’a yedekleyin. Ne yazık ki, iPhone mesajlarını Google Drive gibi Apple dışı bulut hizmetlerine yedeklemek için herhangi bir IFTTT uygulaması yok.

Android akıllı telefonunuz gece komodinin üzerine oturup zili çalıyor mu? Ve sonra sabah zili tekrar açmayı unuttun mu? Ve sonra patronunuz sesli mesaja mı gidiyor? ‘D’oh!’ diyebilir misin? Android telefonunuzun zil sesini her sabah belirli bir saatte (ve %80 gibi belirli bir zil ses seviyesinde) otomatik olarak açarak kariyer sınırlayıcı çılgınlığı durdurun. Diğer uygulamalar, ofisten ayrıldığınızda Android telefonunuzun zil sesini otomatik olarak yükseltir veya bir aramayı kaçırdıktan sonra zil sesini yüksek seviyeye ayarlar.

Qapital uygulaması, banka ve kredi kartı satın alma tutarlarını otomatik olarak yuvarlayarak, dolarları FDIC sigortalı bir Qapital hesabına aktararak ve Avrupa seyahati için biriktirmek gibi hedefleriniz doğrultusunda parayı sayarak paradan tasarruf etmenizi kolaylaştırır. Diğerlerinin yanı sıra, bir YouTube videosunu her beğendiğinizde, Pocket’te depolanan bir makaleyi okuduğunuzda veya günlük Fitbit adım hedefinizi tamamladığınızda tasarruf sağlayan IFTTT uygulamalarıyla Qapital hesabınızı daha da hızlı doldurabilirsiniz. Ve gerçekten hızlı bir şekilde tasarruf etmek istiyorsanız, ‘Donald Trump tweet attığında bir hedefe doğru tasarruf’ uygulamasını etkinleştirin.

Evernote’un uygulaması, cihazınıza yeni notlar dikte etmenize olanak tanır. IFTTT uygulamaları, bu notları Siri ve iOS Hatırlatıcılar ve Google Asistan aracılığıyla daha hızlı dikte etmenizi sağlar. Ancak her iki uygulama da bazı başlangıç ​​kurulumları gerektirir. Ve her biriyle ilgili sesli uyarıları hatırlamanız gerekecek: “Hey Siri, Evernote hatırlatıcısı ekle” veya “Hey Google, Evernote’a gönder” (veya seçtiğiniz başka bir komut istemi).

Diğer harika Evernote uygulamaları, yeni GitHub sorunlarını izlemenize veya MailChimp kampanya özetlerini kaydetmenize ve bunları bir Slack kanalında paylaşmanıza yardımcı olur.

Pocket, daha sonra tüketmeniz için çevrimiçi makaleleri ve videoları sincaplardan uzaklaştıran müthiş bir uygulamadır. Bu uygulama ile, tweet’in bağlantılı içeriğini (bir makale gibi) otomatik olarak Pocket’e göndermek için tek yapmanız gereken bir tweet’i “beğenmek”. İşten sonra tabletinizde okumak için harika şeyler saklamanın harika bir yolu.

Kapak tarafında, başka bir harika Cep uygulaması, Cep’te en sevdiğiniz bir şeyi tweetlemenize izin verir.

Hiç şüphe yok ki, Cep yoluyla yaptığınız mesai sonrası okumaların bir kısmı işle ilgili. Pocket’e kaydedilen bir makaleyi Slack’teki ekibinizle hızlı bir şekilde paylaşmak için, Pocket’teki makaleye ‘slack’ etiketini eklemeniz yeterlidir; gerisini bu IFTTT uygulaması halleder. Uygulamada varsayılan etiketi başka bir şeyle değiştirebilir, ayrıca belirlenmiş Slack kanalını veya doğrudan mesaj hedefini önceden ayarlayabilirsiniz.

Meşgul geliştiriciler, alabilecekleri tüm yardıma ihtiyaç duyarlar ve IFTTT, küçük görevleri otomatikleştirmek için GitHub’ı diğer bulut hizmetlerine bağlayan çok sayıda uygulamaya sahiptir. GitHub sorunlarını otomatik olarak Slack’e gönderebilirsiniz; GitHub’da size atanan yeni sorunları izlemek için Evernote’u kullanın; size yeni bir GitHub sorunu atandığında bir telefon araması alın; ve daha tonlarca.

Kötü haber: GitHub sorununu kaçırdığınız için bahaneniz kalmadı.

1995’ten beri dokunulmamış bir web sitesi gibi görünmesine rağmen, metin ağırlıklı Hacker News sitesinin (Y Combinator’dan) çok sayıda hayranı var. Ayrıca, iş seyahati için iyi bir yer. IFTTT uygulamaları size yeni iş ilanlarını içeren haftalık bir e-posta gönderecek ve yayınlanan tüm iş ilanlarının bir Google elektronik tablosunu derlemenize izin verecektir. Ayrıca, şirketinizden en iyi Hacker News hikayesinde bahsedilirse, Slack’e otomatik olarak bir mesaj gönderebilirsiniz.

Gadget’lar senin ilacın. Best Buy ve eBay favori bağlantılarınızdır. Bu, özellikle bir aramayla eşleşen Best Buy veya eBay listelerinde belirli bir kategorideki yeni ürünlerin günlük bir e-posta özetini almak için uygulamaları kullanıyorsanız, IFTTT’yi bağımlılığınızın etkinleştiricisi yapar. Asla bir anlaşmayı kaçırma, seni IFTTT nerd!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*