Acil Durumda 911 Nasıl Yazılır?

Acil Durumda 911 Nasıl Yazılır?

Acil bir durumdaysanız ve konuşamıyorsanız ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Yardım almak için yetkililerle nasıl iletişime geçersiniz? Text-to-911, 2014’ten beri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlara acil bir durumda sesli arama yapmak yerine kısa mesaj gönderme yeteneği veriyor.

Belki de gürültü yapma ve keşfedilme riskini alamayacağınız tehlikeli bir durumdasınız. Konuşamayacak kadar yaralanmış olabilirsin. Ayrıca, hücre alımı çok kötü olduğunda, bir aramayı bağlı tutamayacağınız, ancak bir metin mesajının geçebileceği durumlarda da yararlıdır.

Metin 911 Acil Durum

911’e metin gönderme hizmeti yalnızca belirli bölgelerde mevcuttur, bu nedenle gerçekten bir acil durum ortaya çıkmadan önce, bunun yaşadığınız yerde bir seçenek olup olmadığını belirlemelisiniz. Bunu FCC (Federal İletişim Komisyonu) web sitesini kontrol ederek yapabilirsiniz. 911’e metin hizmetini destekleyen alanların listesini kontrol edin. Bu liste aylık olarak güncellenmektedir.

FCC, yerel 911 çağrı merkezlerini Text-to-911’i uygulamaya teşvik etse de, bunu yapmak isteyip istemediklerine karar vermek yine de bireysel merkeze bağlıdır.

Ancak FCC, her kablosuz taşıyıcı şirketin, onları kabul eden merkezlere 911 metin göndermesini şart koşuyor. Bir çağrı merkezi 911 mesajını kabul etmeye karar verdiğinde, kablosuz operatörlerin o bölgede bu hizmeti sağlamak için altı ayı vardır.

Özel ekipman veya kayıt gerekli değildir. Ancak, gerçek Amerika Birleşik Devletleri telefon numaralarına mesaj göndermeyen alternatif bir mesajlaşma uygulaması kullanıyorsanız, 911’e metin gönder özelliğini kullanamazsınız. Ayrıca sosyal medya mesajlaşma uygulamalarını kullanamazsınız, yalnızca kısa mesaj özelliği olan kayıtlı telefon numaralarını kullanabilirsiniz.

Metin mesajı uygulamanızı açın, alıcı alanına 911’i girin ve mesajınızı yazın. 911 operatörü ile aranızda herhangi bir yanlış anlaşılmayı önlemek için her şeyi hecelediğinizden emin olun.

Her şeyi tek bir metinde toplamaya çalışın. Metin mesajı, 911 operatörüyle iletişim kurmanın daha yavaş bir yoludur, bu nedenle orijinal metninize mümkün olduğunca fazla bilgi girdiğinizden emin olmak istersiniz. Operatörle ne kadar az ileri geri gitmek zorunda kalırsanız, yardım o kadar hızlı gelir. Ayrıca, saklanıyorsanız, telefonunuzun birden çok kez yanmasını istemezsiniz.

Metin 911 Gizleniyor

İlk önce, neden arayamayacağınızı açıklayın. 911’i aramak, acil bir durumda iletişim kurmanın hala en verimli ve en hızlı yoludur. Bir 911 operatörünün, size sesli arama yapmanızı isteyen bir metin mesajı alması yaygın bir durumdur. Arayamayacağınızı hemen anlarlarsa, bunu sormalarına gerek kalmayacak ve bu, kritik zamandan tasarruf sağlayacaktır.

Bu ilk mesaja konumunuzu ekleyin. Metin mesajları genellikle mesajla birlikte konum bilgisi göndermez. Operatörün nerede olduğunuzu bilmediğini varsayalım ve adres, yakındaki kavşaklar, çevrenizdeki binaların adları veya bulunduğunuz yerin adı gibi ayrıntıları verin.

Ayrıca bu ilk iletişim mesajında, operatöre tam olarak ne olduğunu, insanların yaralanıp yaralanmadığını, birinin silahı olup olmadığını ve diğer hayati bilgileri söyleyin. Acil müdahale ekiplerinin duruma tamamen hazırlıklı gelmesini istiyorsunuz.

Söylediklerinizi basit ve net tutun. Argo kullanmayın. Kısaltma kullanmadan her kelimeyi heceleyin. Ayrıca, metinde herhangi bir emoji kullanmayın.

Herhangi bir fotoğraf veya video göndermeyin. 911’e metin göndermeyi kabul eden acil durum sistemleri bunları göremez. Ayrıca, metni aynı anda diğer alıcılara göndermeyin. Mesaj sistemlerine girmeyecek. Mümkün olduğunca fazla bilgi içeren basit bir metin, onlara ulaşmanın en iyi yoludur.

Teknolojiyi desteklemeyen bir alanda 911 mesajı göndermeye çalışırsanız, otomatik bir geri dönüş mesajı alırsınız. Bu metin, mesajınızın gitmediğini söyler. FCC bu mesajları gerektirir. Mesajın yetkililere ulaşmadığında geçtiğini düşünme olasılığınızı azaltırlar.

Metin 911 Konum

Ayrıca, 911’i arayabilmeleri için başka bir kişinize başka bir metin göndermek de harika bir fikirdir. Bu kişi, operatörün nerede olduğunuzu ve sorunun ne olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.

911’i aramanın, hızlı ve güvenilir olması nedeniyle acil servislere ulaşmak için hala tercih edilen yöntem olduğunu unutmayın. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu bölge henüz bu teknolojiyi benimsemedi. Manifatura sadece yukarıda belirtilen durumlarda, başka bir seçenek olmadığında kullanılmalıdır. Operatörden haber almadığınız sürece metninizin alındığından emin olmanın başka bir yolu yoktur.

Her şeyden önce, sakin olun ve çevrenizin farkında olun. Güvenliğiniz en önemli konu.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Tracey Rosenberger 26 yılını ilköğretim öğrencilerine öğretmek için teknolojiyi kullanarak öğrenmeyi geliştirmek için harcadı. Artık faydalı teknolojiyi öğretmenlerle ve teknolojiyi göz korkutucu bulan herkesle paylaşmaktan heyecan duyuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*