Akıllı telefonlarla Güneş tutulması fotoğrafları nasıl çekilir?

Akıllı telefonlarla Güneş tutulması fotoğrafları nasıl çekilir?

Hiç şüphesiz duyduğunuz gibi, bugün büyük güneş tutulması. Sırasında bazı insanlar size güneş tutulmalarının nadir olmadığını söyleyecektir, Kuzey Amerika’dan görülebilen son tam güneş tutulması 38 yıl önceydi. Bu oldukça önemli bir şey. Bu web sitesine posta kodunuzu girerek bölgenizde tutulmanın ne zaman zirve yapacağını görebilirsiniz.

Doğrudan güneşe bakmak her zaman kötüdür, ancak genellikle gözünüzü çekecek heyecan verici bir şey yoktur. Tutulma, güneşe bakmayı çok cazip hale getirecek. yapma. Gözlerinize kalıcı olarak zarar verebilirsiniz. Tutulmayı izlemenin en iyi yolu özel gözlük veya iğne deliği görüntüleyici kullanmaktır. Peki ya telefonunuzla tutulmanın fotoğrafını çekmeye ne dersiniz?

Güvenli mi?

Her 4 Temmuz’da Instagram’a binlerce havai fişek fotoğrafı yükleniyor. İnsanlar tutulma ile aynı şeyi yapacaklar. Ancak güneş kameranıza zarar verebilir. Güneşle selfie çekmeden önce bilmeniz gereken birkaç ipucu var.

Akıllı telefon kameraları, büyük hasara neden olacak kadar ışığın girmesine izin vermeyen çok küçük lenslere sahiptir. Çoğu kamera, görünür ışığın bir kısmının sensöre çarpmasını engelleyen UV filtreleri ile birlikte gelir. Akıllı telefonlar da genellikle çok kısa maruz kalma sürelerine sahiptir.

Bununla birlikte, daha yeni akıllı telefonlardan bazıları daha büyük ve daha hızlı lenslere sahiptir. af/1.7 ila f/2.0 lense sahip tüm telefonların hasar görme olasılığı daha yüksektir. Bu şunları içerir: Samsung Galaxy S8, LG G6, ve diğerleri. Hızlı bir fotoğraf çekmeniz veya bir selfie çekmeniz muhtemelen iyi olacaktır, ancak güneş tutulmasının kameranızı mahvetme ihtimali olduğunu bilmelisiniz.

Akıllı Telefonunuzla Fotoğraf Çekme

Akıllı telefonunuzla tutulmanın fotoğrafını çekecekseniz göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli ipuçları.

    Telefonunuzu doğrudan güneşe tutmayın. Telefonunuz güneşi yeterince engellemez ve gözlerinize zarar verebilirsiniz. Bunun yerine, güneşe bakmadan ekranı görebilmek için telefonu belirli bir açıyla tutun. Bir selfie çekmek veya ön kameranızı kullanmak iyi bir fikir çünkü sırtınız güneşe dönük olacak.

    Fotoğrafı çekmek için otomatik odaklamayı kullanmayın. Kameranız aya odaklanmakta zorlanacak. Odaklanmak veya kameranızın odak kaydırıcısını kullanmak için aya dokunun.

    Aydaki ayrıntıları görene kadar pozlamayı ayarlayın. Pozlamayı genellikle ekrana dokunarak ve parmağınızı yukarı ve aşağı kaydırarak ayarlayabilirsiniz. Değilse, profesyonel mod araçlarını kontrol edin.

    Dijital yakınlaştırma, tutulmanın bulanık, pikselli bir görüntüsüne neden olur. Bu, telefonunuz için bir yakınlaştırma lensi eklentisi kullanmak için mükemmel bir zamandır. En iyi çekimi elde etmek için 12x ila 18x civarında bir şey isteyeceksiniz. Bir çift dürbün de işe yarayabilir.

    Fotoğraf çekmek için bir tripod kullanın. Çok uzağa yakınlaştırdığınızda kamerayı sabit tutmak zordur. Fotoğraf çekme zamanı gelene kadar merceği koruduğunuzdan emin olun. Düğmeye dokunduktan sonra titreşimi durdurmak için zamana sahip olması için kamerada bir zamanlayıcı kullanmayı düşünün.

TL; DR: Kameranıza zarar verebileceğinizi unutmayın. Telefonunuzu güneş tutulmasına çok uzun süre tutmayın. Bir yakınlaştırma lensi eki ve bir tripod kullanın. Pozlamayı ayarlayın ve otomatik odaklamayı kullanmayın.

Tutulmanın fotoğrafını çekmek hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, NASA’nın bu kılavuzuna göz atın. Tutulmayı nasıl izleyeceksiniz? Bölgenizde güneşin ne kadarı örtülecek?

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*