Amazon, evlerde devriye gezebilen ‘bilim kurgu’ robotunu tanıttı, Tech News News & Top Stories

Amazon, evlerde devriye gezebilen ‘bilim kurgu’ robotunu tanıttı, Tech News News & Top Stories

WASHINGTON (AFP, BLOOMBERG) – Amazon, 28 Eylül Salı günü, kullanıcıların evlerinde devriye gezmek için kullanabilecekleri, projenin geliştiricilerinden birinin bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdüğünü söylediği bir cihaz olan kamera donanımlı bir ev robotu ortaya çıkardı.

Teknoloji devi, Astro robotu güvenlik ve rahatlık açısından bir atılım olarak alkışladı, ancak dijital bekçi köpekleri, insanların evdeki en özel anlarına yönelik potansiyel riskler konusunda endişeleri dile getirdi.

Astro, bir evin kat planının haritasını çıkarabilen ve teleskopik kamerasıyla daha yakından bakmak için belirli bir yere gitme komutlarını uygulayabilen, yaklaşık 60 cm boyunda ve 9 kg ağırlığında bir cihazdır.

Amazon yöneticisi Dave Limp bir ürün lansman klibinde, “Artık uzakta olduğunuzda, proaktif olarak evinizde devriye gezmek ve etkinlikleri araştırmak için kullanabilirsiniz.” Dedi.

Astro, yalnızca davetiye esasına göre 1.000 ABD Doları (1.360 ABD Doları) tanıtım fiyatıyla satılacak. Şirket, bundan sonra 1.500 ABD dolarına mal olacağını söyledi.

Amazon’un dijital ev asistanı Alexa ile çalışabilen cihaza, yüzleri tanıması ve hane halkının alışkanlıklarını öğrenmesi öğretilebiliyor.

Amazon, Astro’nun yaşlı akrabaları uzaktan kontrol etmeye veya belirli faaliyetler için hatırlatıcılar sunmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Projede çalışan Suri Maddhula bir videoda “Bilim kurgu alıp gerçeğe dönüştürüyor” dedi.

Amazon’un cihazlar birimi, evdeki her zaman açık mikrofonların bilgeliğini sorgulayan mahremiyet savunucuları ve Amazon’sRing akıllı kamera işinin polis departmanları ve güvenlik uygulamalarıyla olan ortaklıklarından endişe duyan sivil özgürlük grupları tarafından sık sık eleştiri hedefi oldu.

Bu şüpheler Amazon’un satışlarını rayından çıkarmadı.

Digital Watchdog grubu Electronic Frontier Foundation’da politika analisti olan Dr Matthew Guariglia, bilgisayar korsanlarının bir arama emri aracılığıyla erişim arayan bir kullanıcının evini veya polisi görmelerine olanak tanıyan Astro robotuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

AFP’ye verdiği demeçte, “(Astro)’nun yararlı olabileceği bazı senaryolar var; evinizdeki bir güvenlik kamerasının da yararlı olabileceği bazı senaryolar var” dedi.

“Ama sorun şu ki, bunun bir güvenlik açığı takasıyla ortaya çıktığını bilmeniz gerekiyor” diye ekledi.

Amazon’un cihazlar ve hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Bay Limp, gazetecilerle yaptığı bir görüşmede Astro’nun suistimallere karşı korunmak için yerleşik özelliklere sahip olduğunu söyledi.

Kullanıcıların Astro’nun kameralarını ve mikrofonlarını kapatabileceğini, ayrıca birisi kameralara uzaktan erişmeye çalıştığında cihazın ekranında bir uyarı sesi ve mesaj verdiğini belirtti.

“Birisi hesabınızı hacklediyse ve bu açıkça kötü bir insan olabilirse, evde olabilecek herkese haber vermek istiyoruz” dedi.

Amazon’un makinelerindeki kameralara uzaktan erişimi olmadığını ve bu nedenle “bir polis departmanının veya ilk müdahale ekibinin bu cihaza erişmesine asla izin vermeyeceğini” söylemeye devam etti.

Bu arada şirket, Alexa kullanıcılarına Amazon cihazları tarafından yakalanan ses kayıtlarını silmek, Ring tarafından alınan videoları şifrelemek ve polis departmanlarından soruşturma için istedikleri görüntüleri kamuya açık olarak talep etmelerini istemek için daha ayrıntılı seçenekler sunarak gizlilik bilgilerini parlatmaya çalıştı.

Salı günü duyurulan ve bazı Echo cihazlarına gelen bir güncelleme, cihazın kendisinde kullanıcı komutlarının işlenmesini sağlayarak bu verileri Amazon sunucularına iletme ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*