Android 10’un beklenmedik mücevheri

Android 10’un beklenmedik mücevheri

Ortalama Android haberiniz değil, deneyimli Android gazetecisi JR Raphael ile çeşitli tavsiye, içgörü ve analiz karışımı.

Android 10, hem yüksek profilli arayüz değişiklikleriyle (merhaba, hareketler!) hem de önemli temel geliştirmelerle (daha iyi gizlilik kontrolleri whee!) ile doludur.

Ama biliyor musun? Bir süredir yazılımla yaşadığım için, benim için en çok göze çarpan özellik, çok daha az göze çarpan bir şey. Bazı insanlar için yadsınamaz önemine rağmen, aslında hiç umursamayı ya da kendimi kullanmayı beklediğim bir şey değildi.

Canlı Altyazı adı verilen yeni bir sistem düzeyinde işlevdir. Aslında bir erişilebilirlik özelliği olarak tasarlanmıştır ve öncelikle işitme güçlüğü çeken kişiler için oluşturulmuştur. Ancak diğer Android erişilebilirlik özellikleri gibi, hemen hemen herkes için geniş çapta yararlı olma potansiyeline sahiptir.

Canlı Altyazının yaptığı şey basittir: Telefonunuzda herhangi bir tür medya oynatıldığında, ses düzeyi denetimlerinin altında görünen bir kutuya dokunarak etkinleştirdiğinizde, ekranınıza, olup biten her şeyin canlı, gerçek zamanlı bir dökümünü içeren bir kutu koyar. söz konusu.

Android 10 Canlı Altyazı (1)JR

Ses panelindeki (solda) anahtarı çevirin ve ta-da: Olağanüstü ilgi çekici bir podcast (sağda) dahil olmak üzere her şeyin anında gerçek zamanlı altyazısı.

İşitme güçlüğü çeken insanlar için faydası açıktır ve bu kendi içinde ölçülemez. Ancak, keşfettiğim gibi, herkes için daha geniş fayda, Canlı Altyazı sisteminin bir videonun neyle ilgili olduğunu görmeyi ve hatta herhangi bir gerçek ses patlamasına gerek kalmadan bir podcast’in bir bölümünü “dinlemeyi” mümkün kılmasıdır. Telefonunuz.

Bunun ne zaman önemli olacağını merak ediyor olabilirsiniz? Pekala, şunu hayal edin: Görece sessiz bir yerde oturuyorsunuz, yalnızca bir barbarın, etrafındaki insanları tamamen göz ardı ederek telefonlarından ses çıkaracak kadar kaba olabileceği bir yerde. Belki bir restoran, belki bir otobüs, belki bir ders, ya da belki akşamları yakınlarda başka biri uyurken kendi eviniz. Ve şu anda cep telefonu cihazınıza bağlı veya kullanışlı bir kulaklığınız yok.

Böyle bir durumdayken ve hala biraz nezaket duygusuna sahip samimi kişilerseniz Canlı Altyazı, çevrenizdeki herkese empoze etmek zorunda kalmadan video veya ses odaklı içeriği tüketmenin kolay bir yolunu sunar.

Bu tür bir senaryodayken bu aklıma geldi ve Twitter’da görmek istediğim bir videoyla, yanında herhangi bir metin olmayan video tabanlı bir haber hikayesiyle veya bir ses dosyasıyla karşılaştım. -Sadece duymayı merak ettiğim bir konuşmanın klibi. En azından ben olmak biraz uygar (biraz da olsa), telefonumdan sesi yüksek sesle açmaya ve bu günlerde pek çok insanın yaptığı gibi etrafımdaki herkesin iç çekişlerine ve bakışlarına aldırış etmeye cesaret edemezdim. (Eğer o insanlardansanız, her ne yapıyorsanız bırakın ve hemen burnunuza bir fiske vurun, o zaman lütfen insanlık aşkına seçimlerinizi yeniden değerlendirin.)

Pekala, şimdi, toplumsal normları bir kenara atmamı ya da klipleri tamamen oynatmamamı gerektirmeyen bir cevabım var. Bunun yerine, telefonumda sesi tamamen kısıyorum, klibi oynatmaya başlıyorum ve ardından ses kontrolümdeki Canlı Altyazı düğmesine dokunuyorum.

Ve aynen böyle, metin tabanlı bir makale gibi video veya ses ile birlikte okuyabilirim.

Android 10 Canlı Altyazı (2)JR

Canlı Altyazı, satır içi bir Twitter videosuyla iş başında.

Varsayılan olarak açılan o küçük kutuya da bağlı kalmam gerekmiyor. Üzerine birkaç hızlı dokunuş ve bam: Daha büyük, takip etmesi daha keyifli bir görünüme genişletildi.

Android 10 Canlı Altyazı (3)JR

Birkaç hızlı dokunuş size daha büyük bir okuma alanı sağlar.

Sorunsuz bir şekilde duyabiliyorsanız, böyle bir özelliği ihtiyacınız olmayan bir şey olarak yazmak kolaydır. Heck, ikinci bir bakış bile vermeyebilirsin. Ama size söyleyeyim: Beklediğimden çok daha fazla buna güveniyorum. Ve hızla en sevdiğim Android 10’dan biri haline geliyor, telefonumun kullanmaktan hoşlandığı şeylerde gerçek dünyada anlamlı bir fark yaratan küçük görünen bir ayrıntıya sahip.

Canlı Altyazı şu anda yalnızca Pixel 4’te mevcut, ancak Google, bu yılın ilerleyen saatlerinde Pixel 3 ve 3a telefonlarına ve ardından 2020’de diğer Android cihazlara sunulacağını söylüyor.

Telefonunuzda göründüğünde tavsiyeme uyun: Erişilebilirlik markasının sizi aldatmasına izin vermeyin. Kendinize onun orada olduğuna dair bir not alın ve ardından doğru an geldiğinde ona dokunmayı unutmayın.

Telefonunuzu kullanma şeklinizi gerçekten değiştirecek ve belki, sadece belki, yönünüze yönelik algılanmayan göz kamaştırıcı bakışların seviyesini de değiştirecektir.

Önemli haberler hakkında daha pratik ipuçları, kişisel öneriler ve sade İngilizce bakış açısı almak için haftalık bültenime kaydolun.

AI Bülteni

[Android Intelligence videos at Computerworld]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*