Android 12 ve ‘Android Pixel’ dönemi

Android 12 ve ‘Android Pixel’ dönemi

Ortalama Android haberiniz değil, deneyimli Android gazetecisi JR Raphael ile çeşitli tavsiye, içgörü ve analiz karışımı.

Google’ın Android 12 yazılımı, aslında ilk geliştirici önizleme sürümünün bu küflü sanal dünyaya yayıldığı Şubat ayından bu yana teknik olarak bir süredir piyasada. Ancak bu hafta, Google’ın bir sonraki harika Android sürümünün aslında neyle ilgili olduğuna dair en net görüşümüzü alıyoruz.

Sıkışık bir çevrimiçi I/O toplantısında Google, ilk halka açık beta teklifinin lansmanı ile Android 12’deki perdeyi resmen geri çekti. Ve Tanrı aşkına, bu küstah küçük işletim sistemimizde neyin değiştiğini sindirecek çok şey var mı?

Birkaç yıldır ilk kez, Android için en büyük evrim hemen yüzeyde: Android 12, tamamen yeni bir tasarım dili ve çılgınca farklı bir görünüm ve his ile tüm sistem arayüzünün kapsamlı bir yeniden tasavvurunu sunuyor. platform. Android 5.0, Lollipop’un 2014’te piyasaya sürülmesinden bu yana Android’in görünümündeki en önemli değişiklik gibi görünüyor ve hiç de şaşırtıcı değil: Bu, Google’ın Materyal Tasarımı standardına sahip ilk Android sürümüydü ve bu sürüm, Material You adlı görsel dilin güncellenmiş bir yorumunu kullanın.

Material You’nun yeni bir kat boya olduğunu söylemek, yetersiz kalır. Bu Android, tamam, ama bazı süper yumuşak ruh hali geliştiricilerindeki Android gibi. Her şey daha hafif, daha yumuşak, daha yuvarlak ve daha akıcı geliyor. Renkler farklı şekillerde çalışır. Işığın ve gölgelerin etkisini daha önce hiç görülmemiş şekillerde fark ediyorsunuz. (Tamam, bu yüzden belki bir ergen sadece bir ruh hali arttırıcıdan biraz daha güçlü. Ama fikri anladınız.)

Ve işte her şeyin en önemli noktası: Etkileyici yeni tasarım ve duvar kağıdınızdan tamamlayıcı renkleri alan ve ardından tüm Android deneyimine yayılan özel bir sistem çapında palet oluşturan akıllı bir tema sistemi de dahil olmak üzere etrafındaki tüm iyileştirmeler, Android işletim sistemini çalıştıran herhangi bir telefonda kullanılabilir. Hayır: Tamamı yalnızca Google’ın kendi ürettiği Pixel cihazlarında kullanılabilecektir.

Pixels etrafında dönen Android özellikleri fikri elbette yeni bir şey değil. Google’ın otomatik çağrı tarama sistemi ve çağrı bekletme geni gibi, son yılların Asistanla ilgili en yaratıcı ve etkileyici gelişmelerinden bazıları, yalnızca Pixel işleri olarak piyasaya sürüldü ve bugün de öyle kalıyor. Asistan’ın 2019’da tanıtılan daha yetenekli yeni sürümü gibi diğer özellikler, başlangıçta Pixel telefonlara “ilk” geliyor olarak tanımlandı, ancak neredeyse iki yıl sonra, hala çoğunlukla yalnızca Pixel telefonlarındalar. Ve giderek daha fazla yazılım odaklı kamera geliştirmesi ve Fotoğraf özellikleri, en azından başlamak için yalnızca Pixel sahipleri için çıkıyor.

Bu, farklı hissettirse de. Geçmişte Pixels ile sınırlı olduğunu gördüğümüz tipik bağlantılı özelliklerin veya nispeten küçük görsel seçimlerin aksine, bu mevcut Pixel özel, esasen Android’in temel arayüzüdür. Bu, yazılımın kimliği ve onu nasıl gördüğünüz ve etkileşime girdiğinizdir. Google’ın kendisinin resmi sitesine koyduğu gibi @Android ve @Google Twitter hesapları, Android’in kullanmayı sevdiği şeylerin “tüm deneyiminin” yeniden düşünülmesidir.

Ve bunun sonuçları aslında telefonunuzdan daha da öteye uzanıyor: Google, Android’deki özel tasarım seçimlerinizin bir noktada hesabınızla birlikte her uygulamada ve kullandığınız cihaz türünde seyahat edeceğini söylüyor, sonunda web’deki Google uygulamalarına ve Chromebook’lara uygulanır. , Akıllı Ekranlar ve Aşınmaya dayalı giyilebilir cihazlar. Bu bir Google’dır ekosistem taşınmak. Görünüşe göre Pixel, bu yeni çapraz platform iş parçacığına bağlanan tek akıllı telefon ürünü olabilir.

Bir bakıma, Samsung gibi cihaz üreticilerinin değişiklik uğruna her türlü değişiklikle Android’de işleri alt üst edecekleri gerçeğinin gecikmiş bir kabulü gibi geliyor, her neyse, öyleyse neden böyle değilmiş gibi davranma zahmetine giresiniz ki? Giderek daha küçük bir avuç niş düzeyinde cihazın dışında, Google’ın kendi Android yazılım tasarımı, bir süredir büyük ölçüde Pixel’e özgü bir varlık olmuştur. Uzun süredir Android One ortağı olan Nokia bile, bu programın vaatlerinden ve standart Android arayüzüne olan bağlılığından uzaklaşıyor gibi görünüyor. Garip bir şekilde, belki de bunu yüksek sesle söylemek ve Android’in temel tasarımının sınırlı kullanılabilirliğini bir Pixel yapmak mantıklı olabilir. özellik bir Google yükümlülüğü yerine.

Özellikle ilginç olan şey, Android’de bile, bunun etkilerinin gerçek sistem arayüzünün ötesine uzanacak ve hatta başlamak için Google’ın uygulamalarını ve nihayetinde yeni standardı desteklemeye karar veren diğer uygulamaları kullanma deneyimine bile uygulanacaktır. Android 12 tema sistemi, bu uygulamaların görünüşünü değiştirecek ve işaretler, Gboard gibi en azından bazı temel Google araçlarının da yeni Android 12 estetiğine uyacak şekilde Pixel’e özgü temel yeniden tasarımlar için hazırlandığını gösteriyor. Bu aslında Google’ın Android deneyimini Pixel kullanıcıları için daha da ileri düzeyde ve daha derin bir düzeyde uzmanlaştırdığı ve diğer herkesin ayrı bir yolda olacağı anlamına geliyor.

Adil olmak gerekirse, bu noktada Android 12’nin Pixel olmayan telefonlarda tam olarak nasıl görüneceğini tam olarak bilmiyoruz. Diğer cihaz üreticileri muhtemelen aynı kavramlardan bazılarını taklit etmeyi seçebilir ve Google nihayetinde en azından bazılarını başka ortamlarda sunmaya karar verebilir. (Google’a bunun nasıl sonuçlanabileceğini açıkça sormak için ulaştım ve şu ana kadar bir yanıt alamadım.) The Verge’deki yazılıma resmi olarak sağlanan “ilk bakışta”, ancak açık bir şekilde ” Android 12’deki yeni öğeler, Google’ın bu ilkeleri Pixel telefonlarda özel uygulamalarıdır” ve “diğer telefonlar bu ilkeleri farklı şekilde uygulayabilir veya belki de hiç uygulamayabilir.”

Yani şimdilik, en azından, kesinlikle yazılımın birincil amacı, istisnai ve istisnai bir şekilde sağlamak gibi görünüyor. ayırt edici özellikle Google’ın Pixel telefonları için kullanıcı deneyimi. Elbette, diğer son Android sürümleri için de aynı şey söylenebilir, ancak hiçbiri Android 12’de gördüğümüz kadar dönüştürücü veya derinlere ulaşan bir yere yakın olmamıştı.

Şimdi her zamankinden daha fazla, Android deneyimi var ve ardından Android var piksel tecrübe etmek. Ve bu, arkadaşım, Android’in gerçekte ne olduğu ve işletim sisteminin neyi temsil ettiği konusunda çok felsefi ve pratik bir değişim.

Bir gram Pixel büyüsünü kaçırmanıza izin vermeyin. En sevdiğiniz Pixel telefonunuz için tonlarca gizli özelliği ve zaman kazandıran hileleri keşfetmek için yeni Pixel Academy e-kursuma kaydolun.

AI Piksel Akademisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*