Android için en iyi not alma uygulamaları

Android için en iyi not alma uygulamaları

Not almak ciddi bir iştir ve Android cihazınız için doğru not alma uygulamasına sahip olmak, düzenli kalma becerinizde dünyalar kadar fark yaratabilir. Bunun nedeni, iyi bir not alma uygulamasının yalnızca size yardımcı olmamasıdır. almak notlar; aynı zamanda kolaylaştırır bulmak nerede olduğunuza veya o noktada ne tür bir cihaz kullandığınıza bakılmaksızın daha sonra kaydettiklerinizi.

Ancak hangi not alma uygulamasının sizin için en mantıklı olduğunu bulmak her zaman kolay değildir. Google Play Store’da birbirine benzeyen sonsuz sayıda seçenek vardır ve bir kişi için ideal olan, bir başkası için ideal olmayabilir.

Android’de not alma konusunda en önde gelen yarışmacıları keşfetmek için çok zaman harcadım ve üç temel kategoride zirveye çıkan uygulamaları belirledim: “çoğu insan için en iyisi” katmanı, mutlu bir- orta düzeyde özellik ve kullanılabilirlik dengesi; İhtiyacı olanlar için daha sağlam işlevler sağlayan uygulamalara odaklanan “en iyi tam özellikli” bir bölüm; ve en üst düzeyde sadelik arayanlar için bir öneri sunan “en iyi sade” bir sınıf. Ayrıca, nispeten yeni ve gelecek vadeden bir uygulamayı vurgulamak için bir bonus kategorisi de ekliyorum. epeyce Henüz tam bir tavsiye almaya yetecek kadar ayrıntılı ama bu incelemeye ve radarınızda kalmaya değer.

İşte bölüm bölüm Android için en iyi not alma uygulamaları.

Çoğu insan için en iyi Android not alma uygulaması

Google Keep (ücretsiz)

Google’ın not alma uygulaması, garip 2013’teki ilk çıkışından bu yana çok yol kat etti. Bugünlerde Keep, özellikle Google ekosistemine yatırım yapan herkes için (çoğu Android kullanıcısının eğiliminde olduğu gibi) birçok ilgi çekici öğeye sahip çok yönlü ancak son derece sezgisel bir tekliftir.

Sadelik, Keep’in çekiciliğinin önemli bir parçasıdır çünkü gerçek şu ki, çoğu insan, birçok gereksiz özelliğe sahip karmaşık, çok katmanlı bir not alma aracına ihtiyaç duymaz. Çoğumuz düşünceleri, fikirleri ve listeleri bir anda kolayca erişebilmelerini sağlayacak şekilde not almak için basit ve etkili bir yer istiyoruz.

İşte tam da bu noktada Keep öne çıkıyor: Uygulamayı açın ve sağ alt köşesindeki dairesel artı simgesine dokunun veya ana ekranınızda Keep’in mükemmel Android widget’ını kurun (ana ekranınızın herhangi bir boş alanına uzun basarak ve “Widget’lar” öğesini seçerek) ” seçeneği belirir) ve yarışlara hazırsınız. Ekran klavyenizi kullanarak yazabilir, parmağınızı veya ekran kaleminizi kullanarak yazabilir, konuşabilirsiniz (ve ardından hem bir ses dosyasını hem de başıboş konuşmalarınızın düz metin çevirisini kaydedin) veya bir belgenin veya başka herhangi bir şeyin fotoğrafını çekip Google’ın çekmesine izin verebilirsiniz. sizin için resmin dışındaki metin.

Keep’in ana ekranı, en son notlarınızın hoş bir şekilde yönetilebilir bir koleksiyonudur. Bir notun konumunu değiştirmek, onu sürükleyip bırakmak veya en üstte kalmasını sağlamak için bir raptiye simgesine dokunmak kadar kolaydır. İsterseniz notları renklendirebilir ve konuya özel tarama için etiketler verebilirsiniz. Ve elbette, hem kendi metninizde bulunanlar hem de ekli belgelerde veya resimlerde görünen notları anahtar kelimelere göre hızlı bir şekilde bulmak için üstteki arama kutusunu kullanabilirsiniz.

android not alma uygulamaları google tutma listesiJR Raphael / IDG

Google Keep’in yönetimi kolaydır ve gözleri yormaz.

Keep’teki her şey, herhangi bir yapılandırma veya manuel işlem gerekmeden otomatik olarak eşitlenir. Google, iOS ve web’de Keep için neredeyse aynı arayüzler sağladığından, notlarınıza hemen hemen her yerden ulaşabilirsiniz.

Ekosistem açısından, Keep, Google’ın platformlar arası hatırlatıcı sistemiyle akıllı bir şekilde entegre olur; bu, herhangi bir cihazda bir hatırlatıcı oluşturabileceğiniz ve ardından belirli bir tarih ve saatte veya hatta belirli bir coğrafi konuma girdiğinizde telefonunuzda açılmasını sağlayabileceğiniz anlamına gelir. .

android not alma uygulamaları google hatırlatıcı tutJR Raphael / IDG

Keep’in zamana ve konuma dayalı hatırlatıcıları, önemli bir notu asla unutmamanızı sağlar.

Ve Keep, Google Dokümanlar ile de el ele çalışır: Birkaç hızlı dokunuşla, daha kapsamlı düzenleme için Keep’ten Dokümanlar’a herhangi bir not gönderebilirsiniz. Bu arada Dokümanlar web sitesi, kenar çubuğunda notlarınızı almanıza ve her iki yönde de içerik göndermenize olanak tanır.

Keep’in notları düzenleyebilmeleri için başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanıyan çok kullanıcılı işbirliği özelliğindeki faktör ve bu basit görünen uygulama aslında işlevsellik dolu. Diğer ürünlerin sunduğu tüm özelliklere sahip olmayabilir, ancak gerçekte sahip olduğunuz her şeye sahip olduğu sürece ihtiyaç Bir not alma uygulamasında, dağınıklık ve karmaşıklık olmaması kritik bir üretkenlik özelliği olabilir.

En iyi tam özellikli Android not alma uygulaması

Microsoft OneNote (ücretsiz)

Bazı insanlar için not alma uygulaması, aranabilir bir sanal not defterinden daha fazlasıdır; Dağlarca özellik ve karmaşık seçeneklerle iyi organize edilmiş bir sistemdir. Not alma merkezinizde biraz daha fazla güce ihtiyaç duyan biriyseniz, Microsoft OneNote sizin için Android not alma uygulamasıdır.

OneNote yapar hemen hemen Keep’in yapabileceği her şey ve sonra bazıları. Uygulama, yukarıda belirtilen temel bilgilere ek olarak, notlarınızı kategorize etmek ve düzenlemek için not defteri tabanlı bir sisteme sahiptir. Herhangi bir notu PDF veya düz metin dosyası olarak kolayca dışa aktarmanıza olanak tanır, böylece başka birinin hizmette oturum açmasına gerek kalmadan paylaşabilirsiniz. Ayrıca, iletileri iletmek için benzersiz bir adres ve bilgisayarınızdaki içeriği yakalamak için masaüstü tabanlı bir tarayıcı Web Clipper uzantısı aracılığıyla hem e-postaları hem de web sayfalarını not defterlerinize eklemeyi kolaylaştırır.

İçerikten bahsetmişken, OneNote, hesap çapında bir arama işlevi sağlamanın yanı sıra, içinde arama yapmanızı sağlar. bireysel onları düzenlerken notlar. Ve Keep’ten farklı olarak, notlarınızın yapıyı seven kalbinizin istediği şekilde görünmesini sağlamak için çok sayıda gelişmiş metin biçimlendirme aracına sahiptir. Hatta normal daktiloyla yazılan metni parmakla veya stylus kalemle yapılan yazıyla ve neredeyse akla gelebilecek herhangi bir düzenlemede işaretlemelerle birleştirebilirsiniz.

android not alma uygulamaları onenote tuvalJR Raphael / IDG

OneNote, bir nota metin parçaları ve diğer görsel öğeler eklemenize ve ardından bunları istediğiniz şekilde hareket ettirmenize olanak tanıyan alışılmadık bir “tuval” sistemi kullanır.

Daha basit bir şeye geçmek istiyorsanız, OneNote, uygulama içinde Keep’in neredeyse minyatür, küçültülmüş bir sürümüne benzeyen ayrı bir Yapışkan Notlar bölümü içerir. Herhangi bir fırfırlar veya karmaşıklık olmadan hızlı Post-It benzeri notlar almanızı ve daha sonra bunları aynı bölümde bulmanızı sağlar.

android not alma uygulamaları onenote yapışkan notlarJR Raphael / IDG

OneNote’un Yapışkan Notlar bölümü, neredeyse Google Keep’in minyatür, küçültülmüş bir sürümü gibidir.

OneNote tamamen çevrimdışı çalışabilir ve uygulamada yaptığınız her şey web, iOS veya özel Windows ya da Mac uygulamalarında OneNote ile otomatik olarak eşitlenir. Ve tabii ki tüm bu uygulamalar, Microsoft ekosisteminin geri kalanıyla güzel bir şekilde bütünleşir, bu evrene zaten yatırım yaptıysanız, büyük bir artı.

Tüm olumlu yönlerine rağmen, OneNote Android uygulamasının dikkate değer bazı olumsuz yönleri vardır. İlk olarak, hizmetin karmaşıklığı göz önüne alındığında, Keep kadar sezgisel değildir. Uygulamanın menü katmanları arasında gezinmek oldukça kafa karıştırıcı olabilir ve metin ve diğer öğeleri ekranın her yerine ayrı, hareketli kutulara yerleştirmenize izin veren notları biçimlendirmek için “tuval” sistemi kafanızı sarmak için biraz bunaltıcı olabilir.

Telefon uygulaması, oldukça şaşırtıcı bir şekilde, yerleşik bir hatırlatıcı sistemi, el yazısı notları arama desteği ve belki de en can sıkıcı olanı, OneNote’un çok kullanıcılı işbirliği sistemine ve not etiketleme sistemine erişim (her ikisi de) gibi bazı temel görünen öğelerden yoksundur. hangisi vardır OneNote’un diğer sürümlerinde mevcuttur).

Yine de, bu tavizlerle yaşayabilir ve Keep’in sağlamadığı ekstra özelliklerin ve ıslıkların olmasını istiyorsanız, OneNote olağanüstü bir dizi özellik ve mükemmel bir deneyimin yanı sıra başka hiçbir tam özellikli ekosistem entegrasyonunda bulamayacağınız düzeyde bir ekosistem entegrasyonu sunar. Android not alma uygulaması. Diğer ciddi rakiplerin çoğu, daha zayıf ekosistemler ve makul miktarda dağınıklık yaratan ve verimliliği azaltan şişkinlik ile birlikte daha fazla uzlaşmaya sahiptir. ve OneNote’un tamamen ücretsiz doğasına kıyasla, genellikle önemsiz olmayan bir maliyetle gelirler.

En iyi sade Android not alma uygulaması

Basit not (ücretsiz)

Listemizdeki son resmi öneri, herhangi bir ekstra veya gereksiz dikkat dağıtıcı olmadan not almak için temiz ve minimalist bir alan isteyen herkes içindir. Simplenote ismine yakışır ve yazma ve düşünce koleksiyonu için canlandırıcı bir şekilde ayrıştırılmış bir ortam sunar.

WordPress’in arkasındaki aynı şirket olan Automattic tarafından yapılan uygulama, size metin tabanlı notların seyrek bir listesini ve bunları düzenlemek için boş bir sayfa, resim veya ses ekleme, biçimlendirme veya herhangi bir karışıklık olmadan sunar.

android not alma uygulamaları simplenoteJR Raphael / IDG

Notları görüntülemekten düzenlemeye kadar Simplenote, olabildiğince basittir.

Simplenote, notları etiketlemek için basit bir sistem de dahil olmak üzere, mutlak temellerin ötesinde bir avuç özelliğe sahiptir; paylaşılabilir URL’lere not yayınlama seçeneği; ve bir notun geçmişini görüntülemek ve eski sürümleri geri yüklemek için bir kaydırıcı. Uygulama, Windows, macOS, iOS, Linux ve web için mevcut sürümlerle verilerinizi birden fazla platform ve cihaz arasında senkronize ve erişilebilir durumda tutar.

Bunun dışında, Simplenote hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok ve özellikle de asıl mesele bu.

İzlemeye değer bir ileri gelen

Paketlenmiş Notlar (sınırlı ücretsiz sürüm; Pro düzeyinde bir plan için ayda 2 ABD Doları veya yılda 18 ABD Doları)

Bu son uygulama vaatlerle dolu ama öyle değil epeyce henüz bu listede resmi bir yer kazanmak için gelişiminde yeterince yol kat etti. Buna Bundled Notes denir ve Android not alma konusunda hızla gelişen, canlandırıcı bir şekilde farklı bir yaklaşımdır.

Bundled Notes, tek bir bağımsız geliştiricinin çabasıdır ve sonuç olarak Google, Microsoft ve diğer teknoloji devleri tarafından yapılan uygulamalarda gördüğünüzden çok daha hızlı bir şekilde gelişir. Bunu düşünmenin en iyi yolu, Steroidler üzerinde tutmak gibidir: Uygulama, Keep’in varsayılan ızgara benzeri görünümünü taklit eder ve hatta Keep’in genel arayüzünü akla getirir, ancak tonlarca potansiyel olarak yararlı araç, seçenek ve özelleştirme alanını bu temele enjekte eder. çerçeve.

Örneğin, ana ekranında tek tek notları göstermek yerine, Paketlenmiş Notlar görüntülenir. Paketler (anladın mı?!) bunlar temelde notlarınızı tematik koleksiyonlar halinde organize etmek için klasörler gibidir. Her pakette, daha geleneksel bir bireysel not görünümüne sahip olursunuz.

android not alma uygulamaları paketlenmiş notlarJR Raphael / IDG

Paketlenmiş Notlar, notlarınızı herhangi bir sayıda ayrı öğeyi içeren koleksiyon benzeri paketler halinde düzenler.

Herhangi bir notta, metni biçimlendirebilir, normal metinle birlikte yaşayan listeler oluşturabilir ve istediğiniz sayıda rengi özelleştirilebilir etiket ekleyebilirsiniz. Herhangi bir notu birkaç hızlı dokunuşla düz metin veya HTML belgesi olarak paylaşabilirsiniz. Ve bunun ötesinde, notlar üzerinde eylemler gerçekleştirmek için kendi özel kaydırma hareketlerinizi oluşturabilirsiniz; kolay, sürekli erişim için bildirim panelinize bir not sabitleyebilirsiniz; ve tam olarak nasıl ve ne zaman göründüklerini ve hatta sizi ne kadar agresif bir şekilde uyardıklarını kontrol eden herhangi bir not için süper özelleştirilebilir hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz.

Bundled Notes, paketleri Trello benzeri liste panolarında düzenlemek için isteğe bağlı Kanban tarzı bir sistem ve notlarınızın nasıl sıralanıp görüntüleneceğini kontrol etmek için bir sürü başka seçenek de dahil olmak üzere birçok başka ilginç özelliğe sahiptir.

Bundled Notes, uygulamanın Pro-seviye aboneliği için ödeme yaparsanız erişilebilen bir web arayüzü de sunar. Bunu yapmak aynı zamanda altı demet ve 300 not sınırını kaldırır ve yinelenen ve kalıcı hatırlatıcılar ayarlama yeteneğinin kilidini açar.

Bununla birlikte, uygulamanın bazı alanları hala devam eden bir çalışma gibi görünüyor. Şu anda, örneğin, uygulamada, herhangi bir tam özellikli not alma uygulaması için masa bahisleri gibi görünen bir nota resim veya dosya eklemenin herhangi bir yolu yoktur. Ayrıca, arayüzlerinin hiçbirinde herhangi bir işbirliği şekli sunmaz. (Geliştiricisi, bu özelliklerin ve büyük isim not alıcılarının çoğunun hala sağlamadığı bir uçtan uca şifreleme düzeyi de dahil olmak üzere diğerlerinin iş başında olduğunu söylüyor.)

Şimdilik, Bundled Notes, mobil not alma devlerinin hırçın, çevik bir rakibine dönüşme potansiyeline sahip, etkileyici bir erken çabadır. Kontrol etmeye ve göz kulak olmaya değer, bu yüzden, bilirsiniz, kendinize hatırlamak için bir not aldığınızdan emin olun.

Bu hikaye ilk olarak Aralık 2017’de yayınlandı ve en son Aralık 2020’de güncellendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*