Android Panosu Nasıl Etkili Kullanılır?

Android Panosu Nasıl Etkili Kullanılır?

Yerleşik Android panosunun daha fazlasını yapmasını ister misiniz? Hisse senedi panosu oldukça basit, ancak nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra, ihtiyacınız olan her şey olabilir. Ancak, tam teşekküllü bir pano yöneticisi olmak yerine yalnızca basit kopyala ve yapıştır için tasarlanmıştır.

Ne yazık ki, panoya cihazınızın ayarlarından kolayca erişilemiyor. Sahip olduğunuz cihaza ve Android sürümüne bağlı olarak, bir metni kopyaladığınızda pano seçeneğini görebilirsiniz, ancak bu kesin bir şey değil.

Bir kelimeye uzun basın ve “Kopyala”ya dokunun veya Android panonuza bir şey kopyalamak için ekran görüntüsü alın. Yine de kopyaladığınız metin veya resim panoda sonsuza kadar saklanmaz. Hemen yapıştırmazsanız, kısa bir süre sonra veya başka bir metin parçası kopyaladığınızda bellekten silinecektir.

Android’in daha yeni sürümleri, siz daha fazla öğe kopyalarken kendi üzerine yazan daha uzun bir geçmişe sahiptir. Cihazınızın aynı anda birden fazla öğe tutup tutmadığını görmek için birden çok öğe kopyalamaya çalışarak bunu kendiniz test edebilirsiniz.

Yapıştırmak istediğiniz uygulamaya geçin. Yapıştırmak istediğiniz metin alanına uzun basın, Yapıştır seçeneği görünecektir. “Yapıştır”a dokunun, kopyaladığınız metin görünecektir.

Metni panoya kopyalamanın başka bir yolu da metne uzun süre basmak, ancak “Kopyala” seçeneğine dokunmak yerine “Paylaş” seçeneğine dokunmaktır. “Panoya Kopyala” seçeneğini görmek için sola kaydırmanız gerekebilir.

“Yapıştır”ın yanında başka bir seçenek de görebilirsiniz. “Klip Tepsisi”ni görürseniz, o anda panonuzda saklanan her şeyi görmek için ona dokunun. Android 9 veya önceki bir sürümüne sahipseniz metin kabul eden herhangi bir uygulamada klip tepsisini kontrol edebilirsiniz. Android 10 ve sonraki sürümlerde, yalnızca diğer uygulamalar arasında kopyalama ve yapıştırma izni olan uygulamalar bunu gösterir.

Gördüğünüz gibi, stok panosu son derece sınırlıdır. Daha fazla kontrol ve kullanılabilirliğe ihtiyacınız varsa Play Store’dan yükleyebileceğiniz çok sayıda pano uygulaması vardır. Clipper, kliplerinizi daha iyi organize etmeniz için size birkaç seçenek sunduğu için iyi bir seçenektir. Pano içeriğinizi saklamanıza izin verir ve bunları kullanmak için size birden fazla seçenek sunar.

Pano öğelerinizi tarihe veya içeriğe göre sıralayabilirsiniz. Ana sayfanın üst kısmındaki çöp kutusu simgesine dokunarak tüm kliplerinizi aynı anda silebilirsiniz. Bir klibin sağındaki üç noktaya dokunduğunuzda Görüntüle, Düzenle, Sil, Sabitle, Taşı, Paylaş ve Seç gibi seçenekler sunulur.

Clipper’a kopyalamak istediğiniz bir şey görürseniz, metne uzun basın ve “Paylaş” seçeneğini seçin. Clipper, mevcut ilk seçenekler arasında olmalıdır. Uygulamaya kopyaladığınız herhangi bir metni eklemek için beyaz artı işaretli mavi daireye basın ve metninizi yapıştırın. Notunuza bir başlık vermeyi ve “Kaydet”i seçmeyi unutmayın.

Pano yöneticisinin şifreniz de dahil olmak üzere kopyaladığınız her şeyi kaydettiğini unutmayın, bu nedenle hassas içeriği kopyalıyor/yapıştırıyorsanız pano içeriğinizi düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Tabii ki, mevcut başka Android pano yöneticileri de var. Android 10 ve sonraki sürümlerde pano erişiminin sınırlı olduğunu ve özel ADB izinlerini etkinleştirmeniz gerekebileceğini unutmamak önemlidir.

Stok Android panosuyla yapabileceğiniz tek şeyin metin ve ekran görüntülerini kopyalayıp yapıştırmak olması hayal kırıklığı yaratıyor. Pek çok kullanıcının çevrimiçi olarak veya bir uygulamadan düzenli olarak metin kopyaladığını düşünürsek, en azından kopyaladıklarınızın bir listesini görebileceğinizi düşünürdünüz. Gboard uygulamasını kullanıyorsanız, bunun kullanışlı bir pano yöneticisi ile geldiğini bilmekten memnuniyet duyarsınız.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Crystal Crowder, 15 yıldan fazla bir süredir teknoloji endüstrisinde, önce bir BT teknisyeni ve ardından bir yazar olarak çalıştı. Başkalarına cihazlarından, sistemlerinden ve uygulamalarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini öğretmeye çalışır. En son trendleri takip ediyor ve her zaman yaygın teknik sorunlara çözümler buluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*