Android veya Chromebook için bir SSH istemcisine mi ihtiyacınız var? Termius’a göz atın – TechRepublic

Android veya Chromebook için bir SSH istemcisine mi ihtiyacınız var?  Termius’a göz atın – TechRepublic

Bunu, Termius uygulamasının bir Android uygulaması olduğunu söyleyerek başlayacağım. Başlangıçta bu uygulamayı Android platformu perspektifinden ele almayı planlamıştım; ancak, Android uygulamaları yükleyebilen herhangi bir Chromebook için çabucak keşfettim, Termius, Chrome OS’nin uzun süredir acı çektiği bir boşluğu dolduruyor.

Bu nedenle, bunu biraz farklı bir bakış açısıyla ele alma arzum.

Termius’un Android cihazlar için de olağanüstü bir SSH istemcisi olduğunu anlayın, ancak Chrome OS’de gerçekten parlıyor. Bu uygulamayı neden Chromebook’unuzda varsayılan SSH istemciniz yapmak isteyeceğinize bir göz atalım.

Kurulum

Bu, Chromebook’unuzda zaten Android uygulama yüklemeniz olduğunu varsayar. Değilse, Android cihazınızda Termius’u deneyimlemeniz gerekecek (ki bu sorun değil, bu platformda hala harika bir uygulama). Termius’u Chromebook’unuza yüklemek için, adımlar Android’deymişsiniz gibi tamamen aynıdır:

  1. Google Play Store’u açın
  2. Termius’u arayın
  3. Crystalnix Limited’in girişini bulun ve dokunun
  4. Yükle’ye dokunun
  5. Kurulumun tamamlanmasına izin verin

Kurulduktan sonra, Chromebook menünüzde Termius’u bulacaksınız. Uygulamayı açmak için başlatıcıya tıklayın.

kullanım

Termius’u kullanmak çok basittir. SSH bağlantıları için yeni bir host ekleyelim. Ana pencereden + düğmesine ve ardından Yeni Ana Bilgisayar’a (Şekil A).

Şekil A

Şekil A

Termius’un ana penceresi.

Çıkan pencerede (Şekil B), barındırıcınız için gerekli bilgileri doldurun. Takma Adı (ana makineniz için bir ad), Ana Bilgisayar Adını (bağlanmak istediğiniz sunucunun etki alanı veya IP adresi) doldurun ve ardından kullanıcı adı, parola ve yapılandırma seçeneklerini gösterecek olan SSH kutusunu işaretleyin. kimlik doğrulama anahtarı (isteğe bağlı).

Şekil B

Şekil B

SSH bağlantısı için yeni bir ana bilgisayar ekleme.

Ayrıntıları doldurmayı bitirdikten sonra, ana bilgisayarı kaydetmek için sağ üst köşedeki onay işaretine tıklayın. Ana pencereye geri dönerek, bağlantıyı başlatmak için yeni listelenen ana bilgisayara tıklayın. Bağlantıya devam etmeniz istenecek (Şekil C), bu yüzden BAĞLAN’a tıklayın ve sunucunuza bağlı SSH penceresine geri yönlendirileceksiniz.

Şekil C

Şekil C

Tamam, bağlantı ve gitmeye hazırsın.

Artık Chromebook’unuzdaki standart bir SSH penceresi aracılığıyla sunucunuzda uzaktan çalışabilirsiniz (daha karmaşık Chrome OS SSH uzantısıyla çalışmak zorunda kalmadan). Chromebook’unuz Android uygulamalarını çalıştıramıyorsa, Android cihazınıza Termius yükleyin ve oradan çalışın. Termius ayrıca birkaç başka özellik de (gruplar gibi) sunar, ancak çoğu yöneticinin yalnızca bu birincil özelliğe gerçekten ihtiyacı olacaktır – uzaktan yönetim için sunucularına kolayca SSH göndermelerine olanak tanıyan özellik.

en iyinin en iyisi

Termius, bence, Google Play Store’da bulunabilecek en iyi SSH istemcilerinden biri. Bu istemciyi bir Android veya Chrome OS cihazında kullanıyor olsanız da, en iyinin en iyisini elde edeceksiniz. Termius’u deneyin ve hareket halindeyken go-to-SSH istemcinizin sonuçlanıp sonuçlanmadığını görün.

Jack Wallen TechRepublic, The New Stack ve Linux New Media için ödüllü bir yazardır. Yirmi yılı aşkın bir süredir çeşitli konuları ele alıyor ve açık kaynak konusunda hevesli bir destekçi. Jack Wallen hakkında daha fazla haber için, jackwallen web sitesini ziyaret edin….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*