Apple ortağı ‘Rockley Photonics’, giyilebilir cihazlar için yeni “bilek üzerinde klinik” sensör sistemini duyurdu

Apple ortağı ‘Rockley Photonics’, giyilebilir cihazlar için yeni “bilek üzerinde klinik” sensör sistemini duyurdu

Apple ortağı Rockley Photonics, giyilebilir cihazlar için yeni, tam donanımlı, “bilek üzerinde klinik” dijital sağlık sensörü sistemini ortaya çıkardı. Yeni sensör, kan basıncı, alkol, glikoz seviyeleri, vücut ısısı, laktat, vücut hidrasyonu ve daha fazlası gibi invaziv olmayan yollarla birden fazla biyolojik belirteci izleyebilecek.

Rockley Photonics, Apple’ın en büyük müşterisi olan bir İngiliz elektronik girişimidir. İki şirketin devam eden bir tedarik ve geliştirme sözleşmesi var. Bu nedenle, yeni sağlık sensörü teknolojisinin önümüzdeki yıllarda Apple Watch’a gelmesi muhtemeldir. Cupertino teknoloji şirketi, Apple Watch Series 6’da, astım gibi solunumla ilgili durumların tespitinde yardımcı olabilecek kan oksijen seviyesi izlemeyi sunarak akıllı saatin sağlık özelliklerini genişletti.

Buna ek olarak, endüstri kaynakları ve yayınlanmış patentler, Apple’ın muhtemelen Rockley Photonics’in yeni dijital sağlık sensörü sistemi tarafından desteklenen Apple Watch Series 8’de kan basıncını, kan şekerini ve alkol seviyelerini 2022 yılına kadar izlemek için yetenekler sunmaya çalıştığını ortaya koyuyor.

Apple’ın patentini aldığı yeni sensör eşleştirme teknolojisine ilişkin Rockley’in detayları; Biyobelirteçlerin müdahalesiz izlenmesine yönelik minyatür çip çözümü, Şubat 2021’de yayınlanan bir patentte bulundu. Ayrıca, Apple Watch Series 6, daha geniş bir biyobelirteç yelpazesini izlemek için Rockley’nin kızılötesi (IR) spektrofotometrelerini kullanır.

Temel biyobelirteçlerin sürekli, müdahalesiz izlenmesini sağlayan minyatür bir çip çözümü kullanan “bilek üzerindeki klinik” teknolojisi sayesinde Rockley, mobil sağlık izlemeyle ilgili temel zorlukların üstesinden gelmeyi umuyor. Günümüzün giyilebilir tüketici elektroniği cihazlarının çoğu, kalp atış hızını izlemek için yeşil ışık yayan diyotlar (LED’ler) kullanırken, Rockley’nin kızılötesi (IR) spektrofotometreleri, giyilebilir cihazların işlevselliğini önemli ölçüde artırabilecek çok daha geniş bir biyobelirteç aralığını algılayabilir ve izleyebilir.

Sensör üreticisi, yeni sensör teknolojisinin dijital sağlık hizmetlerini dönüştürmek için yüksek hacimlerde giyilebilir olarak gönderilmeye hazır bir kilometre taşı olduğunu açıkladı. Rockley Photonics’in CEO’su ve kurucusu Dr. Andrew Rickman şunları söyledi;

“Optik ve elektronik donanımı, bellenimi, algoritmaları ve bulut tabanlı analitiği bir araya getiren tam yığın sensör çözümümüz, yol haritamızda heyecan verici bir kilometre taşıdır. Referans tasarımlarımız, teknolojimizin dağıtımında müşterilerimize ve ortaklarımıza önemli ölçüde yardımcı olacaktır. ve kendi ölçeklenebilir, yüksek hacimli ürün dağıtımını hızlandırmak.Makine öğrenimi algoritmalarını, erişilebilir giyilebilir cihazlardan geniş bir biyobelirteç setinin sürekli izlenmesiyle birleştirmenin, dijital sağlık hizmetlerini geliştirmek ve dönüştürmek için eyleme dönüştürülebilir yeni bilgiler sağlayacağına inanıyoruz.

— Rockley Fotonik (@RockleyPhotonic) 19 Mart 2021

Bu nedenle, 2022’deki yeni Apple Watch Series 8’in yeni sağlık izleme özellikleri sunmasını bekleyebiliriz.

Rockley, başlangıçta, son yıllarda dijital kişisel sağlık ve zindelik izlemede önemli ilerlemelerin gerçekleştiği tüketici elektroniği pazarını hedefliyor. Rockley ayrıca, biyobelirteç izlemenin dijital sağlık uygulamalarını geliştirebileceği ve hastalık önleme, tespit ve yönetimi iyileştirebileceği için önde gelen tıbbi cihaz şirketleriyle teknolojilerinin uygulanmasını aktif olarak takip ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*