Apple ve Foxconn’un ilişkisi kötüye gidiyor, ikincisi karı artırmak için gölgeli uygulamalar kullanıyor

Apple ve Foxconn’un ilişkisi kötüye gidiyor, ikincisi karı artırmak için gölgeli uygulamalar kullanıyor

The Information tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Apple ile birincil tedarikçisi Foxconn arasındaki ilişki son birkaç yılda bozuldu. Foxconn, müşterisi Apple için %40 kar marjı sağlayan ürünlerin kaynağı olmasına rağmen, düşük kar marjlarından memnun değil. Foxconn, kârını artırmak için Apple’ın bildiği ve yakından takip ettiği şüpheli ticari uygulamalara yöneldi.

Bilgiler, Foxconn’un Apple’a ait olmayan ürünler üretmek için Apple ekipmanlarını kullandığını, Google’ın çalışanlarına Apple tesislerinde turlar düzenlediğini ve hatta Apple’dan daha fazla ücret talep etmek için daha yüksek personel sayısı gerekliliklerini bildirdiğini paylaşan iki düzineden fazla eski Apple ve Foxconn yöneticisinden toplandı. para.

Apple projelerinin yönetilmesine yardımcı olan ve Foxconn’un faturalarını Apple temsilcileriyle müzakere eden iki eski Foxconn çalışanına göre, Foxconn Apple’a ihtiyaç duyduğu kadar işçiyi işe almadı. Çok sayıda Foxconn çalışanı, Foxconn’un bunu ilk kez yapmadığını söylüyor. Foxconn, çok ince marjlarını artırmak için Apple’dan daha fazla kâr elde etmeye veya yeni iş kolları kazanmaya çalıştığından, üretici düzenli olarak Apple’dan gerekenden daha yüksek bir personel sayısı istedi.

Foxconn, Apple’ın ekipmanlarını, Apple’ı makinelerine RFID etiketleri eklemeye ve bunları takip etmeye zorlayan radyo frekansı test makineleri gibi diğer müşteriler için ürünler üretmek için kullandı. Google çalışanlarına ayrıca Foxconn’un 12 inç MacBook için metal şasinin üretildiği fabrikasını gezdirdi. Apple kamera görüntüleri ve ziyaretçi günlükleri istediğinde, Foxconn bilgileri vermeyi reddetti. Başka bir örnekte Foxconn, iPhone’un ekranını cilalamak için bir Japon tedarikçiden tedarik etmek yerine ucuz şirket içi kimyasalları kullanmayı seçti. Raporda ayrıca, Foxconn’un reddedilen iPhone 7 modellerini parçalarına ayırmak yerine Apple’ın yönergelerini takip etmek yerine onları açtığını, temizlediğini ve tekrar bir araya getirdiğini belirtiyor.

Apple adına, şirket, AirPods Pro üretimi için Foxconn ile sözleşme imzaladı ve ardından üretim tesisleri, yalnızca Apple’ın bu sözleşmeyi başka bir tedarikçiye vermesi için kuruldu. Daha önce duyulmamış ilginç bir hikayede, iPhone 5C iyi satmadı ve Foxconn’un deposunda binlerce satılmayan birimin yığılmasına neden oldu. Tedarikçi, telefonları ücretsiz depolamaktan memnun değildi, ancak Apple, depodan ayrılana kadar ürünler için ödeme yapmadığı için onları almayı reddetti:

Foxconn’un iPhone birimindeki iki eski çalışanına göre, 2013’te renkli plastik kabuklu bir bütçe modeli olan iPhone 5C’ye olan talep o kadar zayıftı ki yüz binlerce cihaz Foxconn depolarında birikmişti. Foxconn yöneticileri, Apple’a telefonları ücretsiz olarak saklamaya devam edemeyeceklerinden şikayet ettiler, ancak Apple’ın onları almaya teşviki yoktu çünkü ürünleri depodan çıkana kadar ödemek zorunda değil, dediler. Bir kaynak, Apple’ın iPhone 5C üretim programını yarıda keserken, Foxconn’un telefonları çalışanlarına hediye etmeye başladığını söyledi. Kişi, Apple’ın sonunda kalan envanteri çıkardığını söyledi.

İlginç bilgiler ve her çeyrekte milyonlarca iPhone üreten sektördeki genellikle en kusursuz tedarik zinciri olarak kabul edilen şey hakkında bir fikir verdiği için The Information’daki makalenin tamamına göz atın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*