Artırılmış çalışanlar: Teknolojinin işleri halletme yollarımızı artırmasının 3 yolu – TechRepublic

Artırılmış çalışanlar: Teknolojinin işleri halletme yollarımızı artırmasının 3 yolu – TechRepublic

“Artırılmış” kelimesi, teknolojideki bağlama bağlı olarak anlam değiştirir. Bu, O’Reilly Media’nın 13 Kasım Cuma günü San Francisco’daki O’Reilly Media etkinliğinde The Augmented Worker başlıklı bir dizi konuşmanın konusuydu.

Oturumu başlatmak için Tim O’Reilly, Microsoft CEO’su Satya Nadella ile kullanıcı arayüzündeki bir sonraki evrim olarak kişisel asistanlar gibi aracılar fikri hakkında konuştu. sistemleri, ikincisi tarayıcılar ve üçüncüsü Siri ve Cortana gibi şeyler, uygulama ekosistemlerimizi kapsayan görevleri yapmanın metin veya konuşma tabanlı bir yolu.

Nadella, “Yarış başladı.

O’Reilly ona 21. yüzyıldaki büyütmeyi ve bunun neye benzediğini sordu. Nadella, bunun üretkenliğe bağlı olduğunu ve üretkenliğin üç faktöre bağlı olduğunu söyledi: toprak, emek ve sermaye ve Microsoft, bunları yönlendirdiğinden emin olmak istiyor. Yapay zeka konusunda Nadella, “Kaçınılmaz olan teknoloji. Asıl soru, ‘insanı döngüde nasıl tasarlarız ki, insan daha fazla kaldıraç elde etsin” dedi.

Tabii ki, şirketin AR kafaya takılan ekranı HoloLens’i tartışmadan artırılmış gerçeklik ve Microsoft hakkında konuşmak zor. Bunun hakkında uzun süre konuşmadılar, ancak O’Reilly, Nadella’ya, AR’ye karşı VR açısından bahislerini nerede koruduğunu sorduğunda, Nadella AR’yi söyledi, çünkü kısmen geçmişte eğilim, mevcut olanın dijital analoglarını yaratmaktı. gerçek dünya — dosyalar, masaüstleri ve dijitali alıp gerçek dünyanın içine yerleştirmek için yeni bir adım.

O’Reilly daha sonra DAQRI kurucusu ve CEO’sunu ortaya çıkardı. DAQRI, fabrikalarda ve petrol rafinerilerinde kullanılan artırılmış gerçeklik kaskı yapıyor.

“Artırılmış şeyin nesnelerin interneti için kullanıcı arayüzü olduğuna inanıyoruz” dedi.

DAQRI’nin Akıllı Kaskı, makine parçalarını tanımak, göstergeleri okumak gibi şeyler yapabilir ve AR, çalışanların bilgiyi işleme biçimini değiştirebileceği ve işi yapmak için noktayı birleştirebileceği için bunun yeni bir bilişsel okuryazarlık türü olduğunu söyledi.

Son olarak, O’Reilly, Sağlıkta Dönüşüm Enstitüsü müdürü Lynda Chin ile daha iyi teşhis koymak için genel uzmanları onkoloji uzmanlarının uzmanlığıyla birleştirmeyi amaçlayan Onkolog Uzman Danışmanı adlı bir şey yaratmak için IBM Watson’ı kullanarak yaptıkları çalışmalar hakkında konuştu. ve kanseri tedavi edin. Bu bir melezdir – Onkolog Uzman Danışman, bir hasta için tıbbi çizelgeleri okuma ve tavsiyelerde bulunma yeteneğine sahiptir. Gerçek uzmanlar daha sonra onları eleştirir.

Chin, bunun beş yıl ya da daha fazla yıl içinde yaygın olarak uygulanabilecek bir araç olduğunu umuyor.

Uzmanlığı paylaşma sürecini bir kez belirlediklerinde, bu, sağlık hizmetlerinin nasıl çalıştığını yeniden düşünmede yeniliğe yol açabilir. Örneğin, Amazon’un alışverişi nasıl değiştirdiğini düşünün – herhangi bir yere herhangi bir kişiye getirerek, ancak böyle bir modeli insanlara uygulayarak, ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini her yerde, her zaman, bir hastaneye veya doktora gitmeden almalarını sağlayın.

Erin Carson, CNET için bir Personel Muhabiri ve TechRepublic için eski bir Multimedya Editörüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*