Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Ekonomiyi kurtarmak mı yoksa daha fazla hayat kurtarmak mı? Bu, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin Covid-19 salgını boyunca defalarca yapmak zorunda kaldığı zor bir çağrı.

Pandemi 1 yıl önce ilan edildiğinden beri, durumumuz büyük ölçüde değişmiş olsa da temel soru aynı kaldı.

Artık ciddi hastalık ve ölümlere karşı belirli koruma sağlayan Covid-19 aşılarımız var.

Daha fazla insan aşılandıkça, ülkeler ekonomilerini ve nüfuslarını bu kadar uzun süre boğazda tutan boğucu kısıtlamaları geri almak için küçük adımlar atmayı daha iyi karşılayabilir.

Ancak Delta varyantı, insanlara her zamankinden daha hızlı bulaşarak, hatta bazı aşılanmış kişilere bile bulaşarak ve küresel sağlık sistemlerini yeniden vergilendirerek, çalışmalara bir anahtar attı. Şu anda dünya çapında baskın Covid-19 türü.

Hükümetler planlarını yeniden gözden geçirdiler, birçoğu kısıtlamaların tamamen kaldırılmasını durdurmayı tercih ederken, diğerleri salgınlar artıp azaldıkça önlemleri sıkılaştırıp gevşetti.

Delta varyantının ekonomilerini tamamen yeniden açmaya ve sosyalleşmeye devam etmeye can atanlara getirdiği hayal kırıklığı ile birlikte, insanların daha fazla kaynaşmasına izin verilirse, Delta’dan çok daha kötü ve kontrol altına alınması daha da zor olan başka bir varyantın yakında ortaya çıkabileceğine dair artan bir korku geldi. özgürce.

Malezya merkezli sağlık politikaları uzmanı Dr Khor Swee Kheng, “Dünya birbiriyle bağlantılı üç politika zorluğu görüyor” dedi.

“Bir, endemik bir Covid-19 ile sağlık, ekonomi ve toplumu nasıl dengeleriz ve ‘kabul edilebilir’ vaka, hastaneye yatış ve ölüm düzeyi nedir?

“İki, azalan bağışıklık seviyeleri ve Delta gibi yeni varyantlar varken, ancak eşitlik ve etik hususlarla dengelenmiş güçlendiricileri nasıl yönetiriz?” O sordu.

“Ve üç, sağlık, sosyal, politik ve ekonomik sistemler Covid-19’un uzun süreli stresleriyle nasıl başa çıkabilir?”

Nihayetinde, politika yapıcılar için mesele şu: Kovid-19 toplumda yayılmaya devam ederken ekonomiyi ve toplumu yeniden açmanın risklerine değer mi?

Tayland Mahidol Üniversitesi Siriraj Hastanesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Vip Viprakasit, “Yeniden açılmanın tıbbi riskleri ile daha uzun süren ekonomik kapanmaların kötü etkilerini dengelemek zorunda olmak çok zor bir durum” dedi.

ABD ve Avrupa, Kovid-19 aşılarına Güneydoğu Asya gibi diğer bölgelere göre daha erken erişime sahipken, koronavirüs enfeksiyonlarında yeni artışlara rağmen şimdiden yeniden açılma yolunda ilerlemeye başladı.

ABD’de insanlar eyaletler arasında özgürce hareket edebilirler ve okullar, yeni günlük yeni Covid-19 vakalarının yedi günlük ortalaması 150.000 civarında seyrederken ve her gün yaklaşık 1.900 kişi hastalıktan ölürken, yüz yüze derslere devam etti.

Geçen ay yeni haftalık hastaneye yatışlar 90.000 civarında kaldı – ABD’nin aşı kampanyasını başlatmasından kısa bir süre sonra Şubat ayının başındaki kadar yüksek – ancak ülke çapında yakın zamanda yapılan bir araştırma, yeni hastaneye yatırılanların yaklaşık yarısının sadece hafif veya asemptomatik vakalar olduğunu öne sürdü.

Buna rağmen, dört ABD hastanesinden biri yoğun bakım ünitesi yataklarının yüzde 95’ten fazla dolu olduğunu bildiriyor.

İngiltere’de hükümet çoğu yerde zorunlu yüz maskelerini ve sosyal mesafe kısıtlamalarını kaldırdı. Ülkenin yedi günlük yeni günlük enfeksiyon ortalaması, bir hafta önce 38.000’den 30.000’in altına düştü.

Ölümler ve hastaneye yatışlar, ülkenin önceki dalgalarına kıyasla hala oldukça düşük olsa da, rakamlar sürünerek ilerliyor.

Yedi günlük yeni günlük ölümlerin ortalaması, Haziran ayından bu yana yaklaşık 10’dan istikrarlı bir şekilde artarak 138’de ve yeni haftalık hastaneye yatışlar yaklaşık 8.300 ile Mart’tan bu yana en yüksek seviyesinde.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kaldırımların gevşetilmesi genellikle enfeksiyonlarda, hastaneye yatışlarda ve ölümlerde artışa neden olur.

Ancak ABD ve İngiltere gibi yerlerin yanlarında birkaç faktör var: Oldukça yüksek aşılama oranlarına sahipler (nüfusun ABD’de yüzde 54’ü ve İngiltere için yüzde 66’sı tam olarak aşılanmıştır) ve onların 10’undan birden fazlası. insanlar zaten Covid-19’a yakalandı.

Bu, ister aşı ister enfeksiyon yoluyla elde edilmiş olsun, toplu bağışıklıklarının, pandeminin ilk aşamalarında Kovid-19’dan daha fazla korunan diğer ülkelere göre muhtemelen daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Asya’daki bazı ülkeler, ekonomileri uçurumun eşiğinde sallanırken ve devlet maliyesi kırılma noktasına kadar gerilirken, virüsle birlikte yaşama uyum sağlamak için Batı yolunu izliyor.

Malezya bu hafta, karantinayı sürdürmek, ekonomisine ve insanların zihinsel sağlığına daha fazla zarar verme riskini taşıdığı için daha fazla ekonomik sektörü yeniden açacağını söyledi.

Geçen yıl Mart ayından bu yana yürürlükte olan katı hareket kontrol düzeninin ekonomiye günde 1,1 milyar RM (356 milyon S$) mal olduğu tahmin ediliyor.

Geçen ay ülke, Delta varyantının neden olduğu bir enfeksiyon artışını kontrol altına almak için mücadele ettiği için bu yılki büyüme tahminini yüzde 3 ila 4’e indirdi. Ekonomi ikinci çeyrekte önceki üç aya göre yüzde 2 küçülmüştü.

Malezya nüfusunun yaklaşık yüzde 55’i tam olarak aşılandı ve halkının yüzde 6’sı Covid-19’a yakalandı.

Yedi günlük ortalama yeni vaka sayısı bu ay hafifçe düştü, 18.600 civarında, ancak 400’ün üzerinde olan ortalama günlük ölümler, yetkililerin daha önceki ölümlerin birikmiş listesini temizlemesiyle yeni rekorlar kırıyor.

Tayland da bu hafta, hırpalanmış ekonomisini desteklemek için başkenti Bangkok’u ve iki düzine diğer eyaleti önümüzdeki aydan itibaren tamamen aşılanmış ziyaretçilere kademeli olarak yeniden açma planlarını sürdüreceğini söyledi.

Turizm geleneksel olarak Tayland’ın gayri safi yurtiçi hasılasının beşte birine katkıda bulunuyor, ancak bu, sınırlar kapatıldıktan sonra neredeyse hiçbir şeye dönüşmedi.

Ekonomi geçen yıl yüzde 6,1 daraldı ve yirmi yılı aşkın bir süredir en hızlı şekilde küçüldü. Geçen ay ülke, en ölümcül enfeksiyon dalgasının ortasında bu yılki büyüme tahminini yüzde 0,7 ila 1,2’ye düşürdü.

Nüfusun sadece yaklaşık yüzde 19’u tam olarak aşılanmıştır.

Yedi günlük ortalama yeni vaka sayısı, günde yaklaşık 170 ölümle 14.000 civarındadır.

Geçen yıl Tayland, Kovid-19 ile ilgili 100’den az ölüm kaydetmişti, ancak bu yılki geçiş ücreti zaten 12.000’i aştı.

Bununla birlikte, bazı olumlu işaretler var. Prof Vip, günlük ölüm sayısının son bir ayda düşüş eğiliminde olduğunu ve yoğun bakıma ihtiyacı olan hasta sayısının son iki haftada önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

Ancak sağlık uzmanlarının, ülke çapında yaygın olarak dağıtılan kendi kendine test kitlerinin daha hafif enfeksiyonlara yakalanmayabileceğinden endişe duyduğunu ve resmi vaka sayısının evde pozitif çıkan ancak bulgularını rapor etmeyenleri tam olarak hesaba katmayabileceğini de sözlerine ekledi. yetkililer.

Prof Vip tarafından yönetilen ve önümüzdeki ay The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene’de yayınlanacak olan hakemli bir çalışma, antijen hızlı test kitlerinin – semptomatik enfeksiyonları belirlemede yaklaşık yüzde 100 doğru olsa da – sadece 48 duyarlılığa sahip olduğunu buldu. Daha düşük viral yüke sahip hafif veya asemptomatik vakaları tanımada yüzde

Prof Vip, “Kişisel olarak, bir ulus olarak güvenli bir şekilde yeniden açılmaya henüz hazır olduğumuzu düşünmüyorum” dedi. “Belki yeniden açılış Ekim ayının sonuna ertelenirse, o zaman durumu ne kadar iyi kontrol ettiğimiz konusunda daha iyi bir fikre sahip olabiliriz ve birkaç haftalık ek verilere dayanarak durumu ne kadar iyi kontrol edebiliriz ve Tayland’daki pandeminin eğilimlerini doğrulayabiliriz.”

Bazı ülkeler artık sıkı kısıtlamalar yoluyla daha fazla hayat kurtarmaya çalışmak yerine bocalayan ekonomilerini kurtarmaya daha fazla öncelik vermek zorunda kalsalar da, hükümetler durumun daha da kötüye gitmesi durumunda önlemlerin yine de yeniden uygulanabileceğini açıkça belirtti.

Örneğin Filipinler, daha geniş kilitlenmeler yerine daha küçük, daha hedefli bölgelerde bireysel sokaklara hareket kısıtlamaları uyguluyor. Filipinlilerin yüzde 17’sinden daha azı tam olarak aşılanmış durumda ve ülke rekor sayıda yeni enfeksiyon bildiriyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da yeni bir dalgalanma sağlık sistemini bunaltmakla tehdit ederse özgürlükleri geri alacağı konusunda uyardı. Özellikle Batı, insanlar evde sosyalleşmek için daha fazla zaman harcadıkça, kışın daha fazla vaka, hatta yeni bir varyant getireceğinden endişe ediyor.

Çin gibi bazı yerlerde hükümetler, virüsün nüfusları arasında tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir Covid-sıfır stratejisi izlemekte hâlâ ısrar ediyor.

Strateji, ekonomilerine çok daha büyük bir darbe vuracak, ancak Prof Vip, onları enfekte olanlar arasında uzun vadeli Covid-19 sendromu vakalarıyla uğraşma riskini de düşürdüğünü kaydetti.

“Bir doktor olarak uzun vadeli Covid’in ülkeler için büyük bir risk oluşturduğunu hissediyorum. Komorbiditelerinizin olmaması, enfekte olursanız uzun süre Covid’e yakalanmayacağınız anlamına gelmez. Ve sadece akciğerlerinizi değil, aynı zamanda vücudunuzu da etkileyebilir. beyin veya böbrek” dedi.

“Covid-19 hala çok yeni bir hastalık olduğundan, etkilenen Asya nüfusunun boyutu için henüz kapsamlı veriye sahip değiliz.

“Yalnızca, enfekte olanların yüzde 50’sinin akut enfeksiyondan haftalar hatta aylar sonra bazı kalıntı semptomlar yaşadığını gösteren ABD ve İngiltere verilerinden rehberlik alabiliriz.”

Esasen, politika yapıcıların yapması gereken zor bir seçim var ve pandemi gerçekten geride kalana kadar Covid-19 durumu geliştikçe sürekli olarak yargılama çağrıları yapmak zorunda kalacaklar.

Malezyalı Dr Khor, “Hükümetler, yeniden açılıp açılmayacağına, ne zaman, kimin ve ne kadar hızlı açılacağına karar verirken, bilimin onları yolun sadece yüzde 50’sini aldığını unutmamalılar.” Dedi.

“Kalan yüzde 50, o ülkenin sosyo-politik sözleşmesi dahilinde vatandaşları içeren siyasi seçimler, iyi muhakeme ve kapsayıcı karar vermedir.”

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*