Belarus-Polonya sınırındaki soğukluk göçmen akınını ve Almanya’da yeni bir kriz korkusunu körüklüyor

Belarus-Polonya sınırındaki soğukluk göçmen akınını ve Almanya’da yeni bir kriz korkusunu körüklüyor

Berlin Almanya, son aylarda Polonya’dan ülkeye giren hızlı bir göçmen ve mülteci akını gördü. Göçmenler, Polonya sınırındaki buz gibi ormanlardan geçerek Polonya’ya ve Avrupa Birliği topraklarına ulaştılar. Onlar, AB’nin Belarus’un otoriter liderinin ortak bir çabası olarak gördüğü şeye kapılmış binlerce insan arasında. bir soğuklukta göçmenliği silah olarak kullanmak yaptırımlar ve insan hakları konusunda

AB ile Beyaz Rusya’nın Rus destekli diktatör lideri Alexander Lukashenko arasındaki yükselen gerilim, yeni bir Avrupa göçmen krizini tetikliyor. AB ve ABD, Lukashenko’yu Polonya sınırından AB’ye güvenli geçiş vaadiyle Irak, Suriye ve diğer çatışmalı ülkelerden göçmenleri başkent Minsk’e çekmekle suçladı.

Avrupa Komisyonu, Belarus otokratının motivasyonunun düzensiz göçü sağlayarak bölgeyi istikrarsızlaştırmak olduğunu iddia ediyor. AB, itibarsız bir seçimin ardından demokrasi yanlısı seslere yönelik baskı nedeniyle kendi rejimine AB tarafından uygulanan sert ekonomik yaptırımlara misilleme olduğunu söylüyor.

Binlerce kişi Belarus-Polonya sınırında mahsur kaldı

19:13

Amacı AB ülkelerinde iç gerilimi körüklemekse, Lukashenko’nun çabaları meyvesini veriyor gibi görünüyor. Almanya’ya özellikle Suriye, Irak ve Afgan uyrukluların son zamanlardaki mülteci akını, Alman ulusunu yeniden köşeye sıkıştırdı ve Avrupa’nın 2015’te gördüğü ezici sığınmacı ve göçmen dalgasının tekrarlanacağına dair korkuları ateşledi. parçalanmış Suriye, fikirleri Avrupa’da böldü ve birçoğu bunun bir popülist siyaset dalgasını körüklediğine inanıyor.

Göçmen girişlerindeki mevcut artış, komşu Polonya ile sınır kontrollerinin yeniden başlatılması konusunda sert konuşmalara yol açtı; bu, on yıldan fazla bir süredir gerçekleşmeyen ve AB’nin açık sınır politikasını bozacak bir şey.

ALMANYA-POLONYA-BELARUS-AB-Göçmenler-Politika
Mülteciler, Almanya’nın doğusundaki Brandenburg eyaletindeki Eisenhuettenstadt’taki bir kabul tesisinin varış merkezinin çitinde duruyor, 25 Ekim 2021.

JENS SCHLUETER / AFP / Getty

Almanya-Polonya sınır bölgesindeki en büyük mülteci işleme merkezi, Almanya’nın doğusundaki Eisenh眉ttenstadt kasabasındadır. Oradaki yetkililer CBS News’e son aylarda hızlı bir göçmen ve mülteci akını gördüklerini ve Ağustos ayından bu yana hepsi Belarus üzerinden gelen 4.500 kişinin işlem gördüğünü söyledi.

Yaklaşık 2.400 göçmen, Belarus’tan ve ardından Polonya’dan geçerek yalnızca Ekim ayında Almanya’ya geldi.

Sayılardaki artış, Almanya Federal Polisini hükümeti akışı durdurmak için geçici kontrol önlemleri almaya çağırmaya sevk etti, ancak her iki ülke de paylaşılan 286 millik sınırın tamamen kapatılmayacağını söyledi.

Almanya’da pek çok kişinin korktuğu şey, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in 2015 mülteci krizi sırasında yaşananlara benzer sahneler. tartışmalı karar Bir milyon mülteciyi kabul etmek.

Avrupa göçmen krizi

08:45

Avrupa İstikrar Girişimi başkanı ve Alman politikacılara göç konularında danışman olan Gerald Knaus, “Almanya çaresiz hissediyor” dedi. “Belarus’tan Polonya’ya ve Baltık ülkelerine ve oradan da Almanya’ya kadar normalde kayda değer sayıda düzensiz göçmenin bulunmadığı bir sınırı geçen insan sayısı, burada çok daha büyük sayıdan daha fazla endişe yaratıyor. Akdeniz’i geçer.”

Knaus, CBS News’e, 2015 yılına kıyasla Almanya’ya gelen insan sayısının hala çok düşük olmasına rağmen, durumun daha az lojistik nedenlerle Almanları endişelendirdiğini söyledi.

“Bunu siyasi, ahlaki ve stratejik olarak zorlaştıran şey, kontrolü kaybetme duygusudur” diye açıkladı. “Kaç kişinin geleceğini belirleyenin yalnızca Lukashenko olduğu Avrupa’daki anlayıştır.”

Pol boyunca “hibrit savaşa” yakalanan göçmenler?/span>

04:09

Eisenh眉ttenstadt’taki mülteci işleme merkezinde CBS News, Almanya’ya ulaşma yolculuklarından bahseden göçmenlerle bir araya geldi. Kuzey Irak’tan Nihad ve Dahir, Türkiye üzerinden Minsk’e uçtuklarını söyledi. Beyaz Rusya’nın Polonya sınırına yakın ormanda günler geçirdikten sonra, nihayet kaçakçılar tarafından sınır ötesi yasadışı bir yolculuk için buluşmak üzere söz verilen GPS konumlarını aldılar.

Her biri yaklaşık 2.400 dolarlık bir ücret karşılığında bir kamyona bindirildiler.

Nihad, “20 kişiyle birlikte arabada on dört saat ayakta durdu” dedi.

Bu rota, kaçakçılara ödeme yapma imkanına sahip olan ve Polonya ile Beyaz Rusya arasındaki insansız topraklardan geçme riskleriyle yüzleşmeye istekli olan göçmenler için çekici bir rota haline geldi.

Ancak sayılar arttıkça Almanya’da başka bir büyük göçmen krizi korkusu da artıyor ve bu sefer Almanya yükü tek başına taşımak istemiyor gibi görünüyor.

Daha

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*