Bilgisayarınızı Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesine hazırlamaya yönelik ipuçları

Bilgisayarınızı Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesine hazırlamaya yönelik ipuçları

Microsoft, Microsoft Store’u (eski adıyla Windows Store) kullanıcıların Windows 10’da ihtiyaç duyduğu her şey için tek hedef haline getirmeye çalışıyor. Microsoft Mağazası.

Microsoft Store, Windows 10’da merakla beklenen Zaman Çizelgesi özelliği için dün destek aldı. Görünüşe göre Microsoft Store, Xbox ve EA Access üyeliklerini yönetmenize olanak tanıyan abonelik özelliğini de alıyor.

Xbox gibi hizmetler, içeriklerine abonelik tabanlı erişim sunar. Örneğin Microsoft, Store üzerinden kullanıcılara Xbox Music Pass satıyor ve uygulama satın almalarından farklı olarak aboneliklerin arada bir yenilenmesi gerekiyor.

Microsoft Store’daki aboneliklere indirmeler ve güncellemeler sayfasından erişilebilir. PC’nizde Microsoft Store’u açın ve güncel olduğundan emin olun. Üç nokta düğmesine dokunun ve indirme veya güncelleme sayfasına erişin. Sol taraftaki bölmede, Xbox Game Pass, Xbox Live Gold ve EA Access olmak üzere üç yeni seçenek göreceksiniz. Bu üç seçeneğin tümü, bu abonelikleri yönetmenize yardımcı olacaktır.

Abonelik özelliği hala geliştirmenin ilk günlerindedir ve diğer uygulamaları veya hizmetleri desteklemez. Microsoft Store’un abonelik seçeneğini yalnızca belirli bölgelerde ve cihazlarda kullandığını bilmek önemlidir. Ayrıca Insider olmayan makinelerde de görünüyor.

Bir süre önce Microsoft, Zaman Çizelgesi özelliğinin uygulamaların çoğunu desteklemesini istediğini duyurdu. O zamandan beri Microsoft, birinci taraf uygulamaların çoğunu Zaman Çizelgesi’ni destekleyecek şekilde güncelledi.

Dün belirtildiği gibi, Microsoft Store, Zaman Çizelgesi desteğiyle 11809.1001.4.0 sürümüne güncellendi.

Tanımayanlar için Windows 10 Zaman Çizelgesi, kullanıcıların etkinliklerinin anlık görüntülerini oluşturmasına olanak tanıyan kullanışlı bir özelliktir. Görev görünümünü görev çubuğundan açabilir ve sonraki 30 gün içinde herhangi bir noktada uygulama etkinliğini geri yükleyebilirsiniz.

Zaman Çizelgesi, üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla Edge tarayıcı, Not Defteri, Paint ve hatta Google Chrome ile çalışır. Microsoft Store için Zaman Çizelgesi, yalnızca Store’u bir etkinlik olarak değil, aynı zamanda Mağaza içinde erişilen uygulama ve oyun sayfalarını da kaydettiği ve temelde kullanıcıların bir Windows 10 cihazındaki etkinliği geri yüklemesine olanak tanıdığı için de yararlıdır.

Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi’nin piyasaya sürülmesi yakındır. Söylentiler, Microsoft’un bir sonraki büyük sürümünün 2 Ekim’de indirilmeye hazır olacağını doğruladı ve bu, tüm mevcut kullanıcılar için ücretsiz bir güncelleme.

Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi önümüzdeki hafta uyumlu cihazlara ulaşacak ve bilgisayarınızı hazırlamak için birkaç dakika ayırmanın tam zamanı. Bilgisayarlar genellikle büyük sürümler için hazırdır, ancak bazı durumlarda, yol boyunca herhangi bir aksaklık olmadan yükseltilebilmesi için bilgisayarınızda değişiklikler yapmanız gerekir.

Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesinin şu anda halka açılmadığını bilmek önemlidir, ancak Insider programına katılabilir ve son RTM yapısını indirmek için Hızlı veya Yavaş Halkaya geçebilirsiniz.

Güncelleme başladığında Pazartesi günü bunların hepsine gireceğiz. Bu yazıda, bilgisayarınızı güncellemeye nasıl hazırlayacağınızı öğreneceksiniz.

Herhangi bir büyük işletim sistemi güncellemesini yüklemeden önce verilerinizi yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir. Bilgisayarınız eskiyse ve önceki güncellemelerle ilgili sorunları varsa bu daha gereklidir. Fotoğraflarınızı veya önemli dosyalarınızı diğer sabit disklere, bulut hizmetine (OneDrive) veya harici sürücüye yükleyebilirsiniz.

Microsoft, Windows 10 için önemli verilerinizi harici sabit diske kaydetmenizi sağlayan bir yedekleme aracı geliştirmiştir. Ayarlar > Güncelleme ve güvenlik > Yedekleme’ye giderek bulunabilir.

Depolama ayarları

Bazı durumlarda, sistem işlemi başlatmadan önce alan gereksinimlerini kontrol etmediğinden Windows Update başlatma işlemi başarısız olur. Yeterli depolama alanı yoksa, güncelleme için gerekli dosyalar indirildikten sonra güncelleme yüklenemeyebilir.

Microsoft, kullanıcıların bilgisayarları yükseltmeden önce yer açmalarını önerir. En az 50 GB boş alana sahip normal bir bilgisayarınız varsa sorun değil. Ancak dizüstü bilgisayarınızın veya tabletinizin depolama alanı azaldıysa, geçici dosyaları silmeye başlayabilir ve güncellemeye hazırlanabilirsiniz. Bu, Başlat > Ayarlar > Sistem > Depolama’dan yapılabilir.

Masaüstünüze bağlı çeşitli cihazlarınız (web kamerası gibi) varsa, en son Windows 10 güncellemesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını veya güncellenmiş bir sürücü olup olmadığını öğrenmek için cihazlarınızın üreticilerine danışabilirsiniz.

Yazıcı ayarları

Ayrıca PC’leri güncellemeden önce ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz çevre birimlerini de kaldırabilirsiniz. Örneğin, klavyenizi ve farenizi masaüstüne bağlayabilirsiniz, ancak buna bağlı yazıcı, web kamerası, mikrofon, tarayıcı veya diğer gereksiz aygıtları kaldırabilirsiniz. Bu, Windows’un bu aygıtların sürücülerini güncellemeye çalışmadan sistemi güncellemesine yardımcı olur.

Bilgisayarınız güncellendiğinde, çevre birimlerinizi yeniden bağlayabilir ve Windows’un sürücüleri sizin için bulmasına izin verebilir veya herhangi bir sorunla karşılaşırsanız üreticinin sitesinden edinebilirsiniz.

Güvenlik yazılımı, büyük işletim sistemi yükseltmeleri sırasında sorunlara neden olabilir. Özellik güncellemesini yüklemeden önce her zaman güvenlik yardımcı programlarınızı güncellemeniz önerilir. Veya güvenliği geçici olarak devre dışı bırakabilir ve yükseltme tamamlandıktan sonra eski durumuna getirebilirsiniz.

Sistemin, PC’nizin hazır ve uyumlu olduğunu düşündüğünde herhangi bir manuel işlem yapmadan yalnızca Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesini indireceğini anlamak önemlidir. Ancak bekleyemezseniz, Ayarlar uygulamasını açıp güncellemeleri manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*