Bill Gates, en büyük hatasının Google’ın Android’i başlatmasına izin vermek olduğunu söylüyor

Bill Gates, en büyük hatasının Google’ın Android’i başlatmasına izin vermek olduğunu söylüyor

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, geçtiğimiz günlerde kendisini bu güne kadar rahatsız eden en büyük hatasını ortaya çıkardı. Gates, en büyük hatasının Google’ın Apple dışı bir platform olan Android’i başlatmasına ve akıllı telefon endüstrisini yönetmesine izin vermek olduğunu söylüyor.

Girişim sermayesi şirketi Villiage Global tarafından düzenlenen bir etkinlikte, “Microsoft’un kazanması doğal bir şeydi” dedi. Bill Gates, süper önemli bir endüstriyi batırdıklarını itiraf ediyor.

Windows Phone muhteşem bir başarısızlıktı. Kötü kararlar ve uygulama boşluğu, en yenilikçi mobil işletim sistemi kullanıcı arayüzünden birini düşük düzeyde benimsenen bir platforma dönüştürdü. İşletim sistemi birçok şeyi Android ve iOS’tan daha iyi yaparken, akıllı telefon izleyicilerini çekmeyi başaramadı.

Windows Phone’un ana başarısı görsel tasarım, performans, pil yedekleme ve güvenlikti, ancak bazı kötü kararlar Google’ın akıllı telefon endüstrisini Android ile yönetmesine izin verdi.

“Gerçekten kazanan hepsini alır. Yarısı kadar uygulamayla veya %90’ı kadar uygulamayla oradaysanız, kıyameti tamamlama yolundasınız demektir. Tam olarak Apple olmayan bir işletim sistemi için yer var ve bunun değeri nedir? G şirketinden transfer edilecek 400 milyar dolar [Google] M şirketine [Microsoft]”dedi Gates.

“Yani sadece küçük farklılıkların kendilerini büyütebileceği fikri pek çok işletme için mevcut değil. Bilirsin, eğer bir hizmet işiysen, öyle bir şey yok. Ancak yazılım platformları için kesinlikle devasa. Ve kısmen, her gece ‘Bunu batırıyor muyum?’ diye düşündüğünüz zihniyete sahip olduğunuz yer burasıdır. Ve sonunda, çok önemli bir tanesini mahvettik” diye ekledi.

Birçoğu, kötü kararların, yanlış yönetimin ve uygulama boşluğunun, en çekici mobil işletim sisteminin daha az benimsenmesine neden olduğuna inanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*