Bitcoin Resmi Para Birimi Olarak Bilinecek Kadar Gerçekten Güvenilir mi?

Bitcoin Resmi Para Birimi Olarak Bilinecek Kadar Gerçekten Güvenilir mi?


El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir ihaleye çevirme hareketi, kripto para birimlerini yakından takip edenler için piyasanın iyileştirilmesi için bir iyimserlik duygusu yarattı. El Salvador başkanı Nayib Bukele, 9 Haziran’da “Bitcoin Yasasını” Yasama Meclisine gönderdi.

Bitcoin Yasasını geçirmek, eski bir iş adamının ve mevcut bir başkanın El Salvador’u kripto para birimlerini yasal bir ihale olarak kabul etmede lider bir ülke yapma arzusunu gösterebilir. Ancak, bu yasanın etrafındaki ilk heyecan şimdi azaldı ve El Salvador’daki Bitcoin Yasasına akıllıca ve analitik bir bakış atabiliriz.

Yasaya göre, “her ekonomik ajan, bir mal veya hizmeti satın alan kişi tarafından kendisine teklif edildiğinde Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir” ve “bu yasanın yürürlük tarihinden önce var olan, ABD doları cinsinden ifade edilen tüm yükümlülükler, para cinsinden ödenebilir. Bitcoin.”

Gerçek şu ki, El Salvador, halkının düzenli ödemeler için Bitcoin kullanmasına izin veren ilk ülke değil. Bir yazılım programcısının iki pizza için 10.000 Bitcoin ödediği 2010 yılından bugüne kadar Bitcoin, özellikle ödemelerinin takip edilmesini istemeyenler için belirli ödemeler için ortak bir para birimi olmuştur.

El Salvador hiçbir zaman istikrarlı bir ekonomiye sahip olmadı ve şu anda Orta Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri. Hükümet, Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul ederek ekonomik bir teşvik yaratmayı amaçlıyor. Ancak bu iddialı program göründüğü gibi değil. İşte neden.

İlgili:El Salvador’un Bitcoin’in yasal para birimini kabul etmesi kötü bir fikir mi?/b>

El Salvador, 6,5 milyon nüfusuyla Orta Amerika’da küçük bir ekonomidir ve dünyadaki ve bölgesindeki en düşük GSYİH oranlarından birine sahiptir. Ülke, 2001 yılında resmi para birimi olarak ABD dolarını kabul etmeye başladı. Dolarizasyon sürecine başlamadan önce, Col贸n 1892’den beri onların para birimiydi. Panama ve Ekvador gibi diğer komşu ülkeler de enflasyonu düşürmek ve ABD ile daha yakın ilişkiler ummak amacıyla ABD dolarını benimsedi.

El Salvador, özellikle 1980’lerde olmak üzere birçok iç savaş gördü. Aynı zamanda uzun yıllar İspanyol kolonisi olmuştur. Savaşlarla birlikte istikrarsız ekonomik durum, şimdi iki milyondan fazla El Salvadorlunun yurtdışında çalışmasına ve gelirlerini ülkedeki ailelerine göndermesine yol açtı. El Salvador, komşu ülkelere kıyasla yetersiz bir GSYİH oranına sahip ve ülke artan yoksullukla mücadele ediyor.

Yurtdışında çalışan El Salvadorlulardan gelen havaleleri kabul etmek, halkın başlıca geçim kaynaklarından biridir. Yetkililere göre, Coronavirus işçi dövizlerini %40 oranında azalttı, ancak şimdi gerileme durdu ve yurtdışındaki El Salvadorlular ülkeye 5,92 milyar dolar gönderdi. Bu rakam, ülkenin toplam GSYİH’sının %23’üne denk geliyor.

Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkeye havale göndermeyi kolaylaştırmanın bir yolu olarak kullanabilmeyi umuyor. Bu iyi bir niyettir, ancak nüfusun yalnızca %33.8’inin internete erişimi vardır ve ödemeleri işleme koymak için gerekli teknolojiye erişim zordur.

Banka hesaplarına erişimin olmaması, El Salvador’daki Bitcoin planlarının uygulanmasında başka bir zorluktur. Ülkedeki yetişkinlerin yalnızca %30-40’ının bir banka hesabına erişimi olduğu tahmin edilmektedir. Bitcoin’i ekonomik bir avantaj olarak kullanmak isteyen bir ülke için bu uçsuz bucaksız bir oran.

Plandaki Bitcoin ile ilgili bir başka yanlış anlama ise Başkan Bukele’nin Bitcoin piyasa değerinin, sahiplerinin yatırım yapmak istediği para miktarıyla aynı olduğuna inanmasıdır. Bukele, Bitcoin’i bir GSYİH teşviki olarak kullanmak istiyor. Ancak sorun şu ki, Bitcoin’in 680 milyar dolarlık piyasa değeri ülkede yatırımı garanti etmiyor. Başkan Bukele, “Yüzde biri El Salvador’a yatırılırsa, bu GSYİH’mızı yüzde 25 artıracaktır.” Dedi.

Bukele muhtemelen Bitcoin hakkında pek bir şey bilmiyor çünkü Bitcoin’in kendisi aslında bir yatırımdır ve çok az insan Bitcoin’lerini diğer sektörlere yatırmaya isteklidir. Kendinize sorun: Bir Bitcoin sahibi, halkının %50’sinden fazlasının banka hesabına sahip olmadığı, istikrarsız bir ekonomiye sahip bir ülkeye neden yatırım yapsın?

Bitcoin’i yasal bir ihale olarak benimsemek bile, yatırımcıları paralarını El Salvador’a getirmeye ve GSYİH’ya katkıda bulunmaya motive etmeyecektir. Herhangi bir planı uygulamadan önce, hükümetin gelecekteki dolandırıcılıkları önlemek için altyapılar geliştirmesi ve insanların Bitcoin hakkındaki bilgilerini artırması gerekiyor. Ödemeleri işlemek için teknoloji sağlamak ve insanlar arasında banka hesaplarını genişletmek, hükümetin öncelikleri olmalıdır.

İlgili:BitcoininEl Salvador’un benimsenmesinin 4 olası faydası?/b>

Kripto para birimleriyle ilgili önemli bir sorun, sabit bir oranlarının olmaması ve değerlerinin çok değişken olmasıdır. Bir ülkenin para biriminin değeri genellikle enflasyon, faiz oranları veya o ülkenin merkez bankasının politikaları gibi faktörler tarafından yükseltilir veya düşürülür. Ancak Bitcoin bir istisna ve Elon Musk’tan bir tweet ile bile değeri düşebilir.

Bir tweet ile değerini yitiren ve ekonomik normlara uymayan bir yasal ihale çok güvenilir olamaz ve kişilerin mal kaybetmesine neden olabilir. Dalgalı piyasa nedeniyle, uzmanlar genellikle insanları kripto para piyasasına körü körüne yatırım yapma konusunda uyarır.

Hükümetlerin muğlak düzenlemeleri ve bazı hükümetlerin Bitcoin’e karşı olumsuz tutumu, değerini etkiliyor. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi hükümetlerin piyasa üzerinde önemli bir etkisi var. Kısa süre önce Çin, Bitcoin madenciliğini yasakladı ve ABD’de Federal Rezerv, Bitcoin’i düzenlemek istediğini açıkladı. Bu iki haber piyasada büyük bir çöküşe neden oldu.

Bitcoin’i yasal bir ihale olarak ilan etmenin önemli tehlikesi, değerinin hükümet kontrolü dışında olması ve ülke dışı faktörlere tabi olmasıdır. Bu ekonomik istikrar için tehlikelidir. Bir ülkenin ulusal para biriminin değeri tweetler veya diğer ülkelerin merkez bankaları tarafından çıkarılan yasalar tarafından belirlendiğinde, bu bir ülkenin bağımsızlığı için ciddi bir tehdit olabilir. Bu nedenle Çin ve Rusya gibi bazı muhafazakar ülkeler Bitcoin’in güçlü muhalifleri ve yerli rakipler geliştirme niyetindeler.

Hükümet ve merkez bankası insanların varlıklarını korumalıdır. Yine de, ülke dışı ajanlar para biriminin değerini belirlediğinde, varlıkları kaybetme riski vardır.

İşlemlerin şeffaf olmaması nedeniyle, birçok hükümet Bitcoin’i kabul etmeyi reddediyor ve hatta Bitcoin sahiplerine dava açabiliyor. Onlar için Bitcoin bir finansal varlıktır ve ödeme yapmak için bir para birimi değildir.

Bitcoin ödemeleriyle ilgili mevcut sorun, işlemleri izlemenin zor olması ve kara para aklama ve dolandırıcılık faaliyetleri için güvenli bir ortam sağlamasıdır.

Ayrıca, bazı küresel kuruluşlar, şeffaf olmayan işlemlerde Bitcoin kullanmaktan endişe duyuyor. Son zamanlarda, El Salvador hükümeti planlarını desteklemek için Dünya Bankası’ndan yardım istedi. Ancak Dünya Bankası, El Salvador’un talebini reddetti. Ayrıca Uluslararası Para Fonu (IMF), Bitcoin’in El Salvador için yaratabileceği sorunlar konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bir Dünya Bankası sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, “Para şeffaflığı ve düzenleyici süreçler de dahil olmak üzere El Salvador’a çeşitli şekillerde yardım etmeye kararlıyız.” “Hükümet Bitcoin konusunda yardım için bize yaklaşsa da, bu, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.”

El Salvador hükümeti Bitcoin işlemlerini izlemek ve kaydetmek için katı kurallar geliştiremezse, ülke yakında kara para aklama ve yasa dışı faaliyetler için bir cennet haline gelecek. Bu, bu ülkenin uluslararası itibarına zarar verir. Diğer ülkeler de bu nedenle El Salvador ile mali bağlarını sınırlayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri bile El Salvador Bitcoin planından endişe duyuyor ve ülkeyi düzenlemeye teşvik ediyor. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, “Başkan’a, El Salvador ne yapmayı seçerse seçsin, bunun iyi bir şekilde düzenlendiğinden, şeffaf olduğundan ve sorumlu olduğundan emin olmanızı ve kendinizi kötü niyetli aktörlere karşı korumanızı önerdim” dedi. El Salvador lideri Devlet Başkanı Nayib Bukele ile yaptığı görüşmenin ardından siyasi işler için.

İlgili:JP Morgan, ABitcoinBear Market Hakkında Uyardı

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*