Borsa mı Araba mı? Nerede Yatırım Yapılır? Veriler Sizi Şaşırtabilir

Borsa mı Araba mı? Nerede Yatırım Yapılır? Veriler Sizi Şaşırtabilir

 • DergiDergi

  Bu biz konuşuyoruz dükkan ve konuşan arabalar. Bazen derinlemesine gider ve bir şeyi analiz ederiz ya da araba tarihi veya motor sporları hakkında konuşuruz ya da belki sadece otomotiv endüstrisindeki bir şey hakkında fikirlerimizi veririz.

  Nadiren, hiç değilse, arabalar hayatımda bir “yatırım” oldu. Kendim ve dünyadaki diğer sayısız dişli için, arabalar para kazanmanın bir yolu değil, mükemmel bir şekilde verimli bir yol. kaybetmek para. Bu, klasik arabaların yapamayacağı anlamına gelmez. Yapmak uzun vadede para. . . Sadece zamanın %99,99999’u size ekmeğe mal oluyor, onu kazanmaya değil. Yatırım yapacaksanız, borsa daha olası görünüyor.

  Şimdi, öyle görünüyor ki, bazı insanlar farklı olmak için yalvaracak.

  Yüksek mukavemetli çelik ev ve tamirhane bakım asansörleri üreticileri olan Kwik-Lift’e göre, belirli arabalara para “yatırım yapmak” aslında iyi bir şey. Kwik-Lift, verilerinin klasik veya yakında klasik bir arabaya yatırım yapmanın borsaya para yatırmaktan daha iyi bir getiri sağlayabileceğini “kanıtladığını” söylüyor.

  Kwik-Lift bunu, Barrett-Jackson’ın Ocak ayında sattığı en pahalı araçlardan beşine dayandırıyor. Kwik-Lift, bu satış değerlerini, Standard & Poor’s (S&P) 500 Endeksinden elde edilen getiriyle karşılaştırıldığında, aynı miktarda nakitin size kazandıracağıyla karşılaştırdı. Kwik-Lift, çalışmalarının “koleksiyon arabalarının gerçekten sağlam bir yatırım olduğunu doğruladığını” sonucuna vardı.

  Ve bu sadece Kwik-Lift değil. Geçenlerde bir Alman yatırım firmasının klasik 911’lere “yatırım yapmak” hakkında aşağı yukarı aynı şeyi söylediğini okudum. Ve evet, Alman’ın makalesi Kwik-Lift’in söyledikleriyle uyuşsa da, kullanılmış 911 fiyatlarının son birkaç yılda bir sıfır daha eklediğini belirtmekte fayda var, bu da Almanların veri setini biraz çarpıtmalı.

  Aynı zamanda, “makul” 911’leri benim gibi ortalama adamların erişemeyeceği bir yere koymaktır. tamamen beni mahvediyor. Ama bu başka bir hikaye.

  Yatırım bankacısı arkadaşlarımın ta buralarda güldüğünü duyabiliyorum. Burada yerel topluluk kolejinde Econ 101 dersinden sizi güldürecek bir sürü şey var.

  Öncelikle, bir müzayede şirketi olan Barrett-Jackson’ın numaralarını kullanıyorlar. Açık artırmalar açıkçası çok değişken satış ortamlarıdır, bu nedenle satış değerleri her zaman bir tuz tanesi ile alınır. İki: “Ocak 2018’de satıldı.” Bir aylık örneklem büyüklüğü? Üç: “Barrett-Jackson’ın sattığı en pahalı araçlardan beşi.” Beş araba mı? Ve sadece en pahalısı mı? Yine, çok küçük bir örnek ve onu önceden çarpıttınız.

  Dört: “bu sonuçlar, Standard & Poor’s (S&P) 500 Endeksine yatırılan bir dolar tutarı kullanılarak ve bir araç satın almak için aynı dolar tutarıyla karşılaştırılarak hesaplandı.” Hangi dolar miktarı? S&P ile karşılaştırıldığında ne zaman? Hangi zaman diliminde? Ne kadar süreliğine?

  Esasen, Kwik-Lift’in yaptığı, söz konusu arabaları almak, gün içinde bayiden yeni ne sattıklarını görmek, BJ’nin onları ne için açık artırmaya çıkardığını görmek ve yıllar içindeki kazanç yüzdesini hesaplamaktı. Bunu, Standard & Poor’s’un aynı zaman diliminde yapacağı şeyle doğrudan karşılaştırın ve abrakadabra, 1968 L88 Corvette “iyi bir yatırım”.

  Ama olay şu: Tabii ki geriye dönüp bakıldığında borsadan daha iyi bir yatırım gibi görünüyor. arka planda.

  1950’de Jackson Pollock resim yaptı lavanta sisi, 10.000 $ fiyat etiketi ile aylarca Peggy Guggenheim’ın galerisinde asılı duran muazzam bir soyut dışavurumcu tablo. Sonunda kitaplardan yaklaşık sekiz bin dolara satıldı (eğer doğru hatırlıyorsam). Ve evet, o zamanlar sekiz büyük sana bir ev alabilirdi, ama yine de bu kalibrede bir Pollock’un bugün ne kadara mal olduğunu biliyor musun?

  Yüz milyonlarca dolar. Yüzlerce.

  Mesele şu ki, günün gerisinde satın alarak ve günümüzde (çok) yüksek bir şey üzerinde satarak çok para kazanabilirdiniz. şu anda çok arzu edilir. Ama bundan 50 yıl sonra ciddi şekilde değerlenecek bir şeyi bugün satın alabileceğinizi nereden biliyorsunuz? Yapamazsın, sorunun cevabı bu.

  Bu yüzden ciddi yatırımcılar, para yatıran insanlar yaşamak içinÖrneğin, banka sahibi insanlar paralarını büyük blok Corvette’lere, kısa dingil açıklığına sahip 911’lere veya Manhattan’daki galerilerde asılı olan soyut resimlere yatırmazlar. Paralarını nereye koyduklarını biliyor musun? Bankalarda. Borsada. Standard & Poor’s 500’de. Gayrimenkulde. bu arabalara değil, para yatırdığınız yer. yapmazsın Yapmak arabalarla para, sen harcamak arabalarda para.

  Tony Borroz tüm hayatını antika ve spor arabalarla yarışarak geçirdi. o yazarıTuğlalar ve Kemikler: Indy 500’ün Sevindirici Mirası ve Nitty-Gritty Fenomeni, şurada mevcut:ciltsiz veya Kindle formatı. Önümüzdeki yeni kitabı Önümdeki Gelecek, Arkamdaki Geçmiş çok yakında piyasada olacak.Çalışmalarını Twitter’da takip edin:@TonyBoroz

  Kollektör Araba Yatırımı KwikLift FINAL

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *