Bu ücretsiz, LibreOffice ile tümleşik muhasebe paketini deneyin – TechRepublic

Bu ücretsiz, LibreOffice ile tümleşik muhasebe paketini deneyin – TechRepublic

Müşterilerden duyduğum en büyük şikayetlerden biri, küçük işletmeler için iyi muhasebe paketlerinin olmamasıyla ilgili. Fiili standart her zaman çok küçük şirketler için bir seçenek değildir ve GnuCash kadar güçlü olduğu için ofis paketi araçlarıyla bütünleşmez.

Neyse ki, blokta Gnuaccounting adında yeni bir araç var (bu yazı itibariyle hala beta aşamasında). Gnuaccounting, ücretsiz, Java tabanlı, açık kaynaklı, platformlar arası (Windows, Linux) iki dilli, LibreOffice ve OpenOffice ile entegre olan bir defter tutma paketidir. Taşınabilir bir çözüm olarak kullanılabilir ve aşağıdaki isteğe bağlı entegrasyonu sunar:

Gnuaccounting ile şunları yapabilirsiniz:

Gnuaccounting’in ilk kurulumu, örnek müşteriler, ürünler, şablonlar ve vergiler oluşturacaktır. İçeri girip bu girdileri değiştirmeniz gerekecek, ancak bu size verilerin nasıl göründüğüne dair bir fikir veriyor, bu da sıfırdan başlamaktan daha kolay.

Gnuaccounting, Windows veya Linux’a kurulabilir; Kurulumu Linux üzerinde göstereceğim. Java gereksinimlerini zaten ortadan kaldırmışsanız, gerçek kurulum yolunda gerçekten fazla bir şey yoktur.

Gnuaccounting zaten yerleşik bir veritabanına sahiptir. Önemli bir veritabanı oluşturacağınızı bilmiyorsanız, MySQL ile entegre etmekten çekinebilirsiniz. Bu iyi bir şey çünkü beta durumunda JDBC bağlayıcısı aracılığıyla MySQL’e bağlanmak zor.

Sistem gereksinimleri şunlardır:

Java JRE kurulu değilse, bunu aşağıdaki adımlarla yapabilirsiniz:

Gnuaccounting’i indirmeye ve başlatmaya hazırsınız, işte yapmanız gerekenler:

Aynı pencereden (Şekil D), Rol açılır menüsünü kullanarak bir Müşteri, Tedarikçi, Müşteri ve Tedarikçi, Ortak, Üye oluşturabilirsiniz.

Son adım, Yapılacaklar penceresine geri dönmek ve Şablonları Düzenle’yi tıklamaktır. Bu uygulamanın beta sürümünde olduğuna dair işaretleri ilk burada görmeye başlıyoruz. İndirdiğim sürümde (0.8.2) çalışan bir şablon tasarımcısı yoktu. ~/.gnuaccounting/0000/ klasörlerine girip şablonları manuel olarak düzenlemek mümkündür (.odt formatında olacaklardır), ancak bu muhtemelen hatalar giderilinceye kadar bırakılan en iyi özelliktir. (Not: Geliştirici bu sorunun farkındadır ve her gece yapılan derlemelerde görünmesi gereken bir düzeltme üzerinde çalışmaktadır.)

Bu noktadan itibaren, arayüze alışmak ve işlem düzenleyicileri, içe/dışa aktarma araçları vb. ile çalışmak önemlidir.

Gnuaccounting, üretim kullanımı için düşünülemeyecek kadar genç olmasına rağmen, sıfırdan bir muhasebe projesine girmek isteyen herkes bu uygulamaya bir göz atmalıdır. Gnuaccounting, emekleme döneminde bile birçok küçük dükkanın ihtiyaçlarını karşılayacak birçok araç sunar. Bir deneyin ve geliştiriciye bildirmek için bir hata bulup bulmadığınızdan emin olun.

Jack Wallen TechRepublic, The New Stack ve Linux New Media için ödüllü bir yazardır. Yirmi yılı aşkın bir süredir çeşitli konuları ele alıyor ve açık kaynak konusunda hevesli bir destekçi. Jack Wallen hakkında daha fazla haber için, jackwallen web sitesini ziyaret edin….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*