Bu Uygulamanın Ne Zaman Yüklendiğini Bilmek İster misiniz? İşte Nasıl [Mac]

Bu Uygulamanın Ne Zaman Yüklendiğini Bilmek İster misiniz?  İşte Nasıl [Mac]

Yepyeni bir Mac aldığınızda yaptığınız ilk iş nedir? Tabii ki, en sevdiğiniz uygulamalarla yüklersiniz. Zamanla, sizin için yararlı olacağını düşündüğünüz yeni uygulamaları keşfettikçe uygulamaların sayısı artar. Bu uygulamalarla ilgili bilgileri Mac’inizdeki App Store’da görebilirsiniz, ancak bu yalnızca resmi Mac App Store’dan indirilen uygulamalar içindir.

Çoğu zaman, sorun giderme sırasında Mac’inize bir uygulamanın ne zaman yüklendiğini bilmeniz gerekebilir. Mac’inize yüklediğiniz her uygulamanın kurulum tarihini hatırlamak neredeyse imkansız olsa da, Mac’inizde uygulama yükleme geçmişini görmenizi sağlayan basit bir geçici çözüm vardır.

Yaptığı şey, Mac’inize bir uygulamanın ne zaman yüklendiğini ve resmi App Store’dan mı yoksa üçüncü taraf bir web sitesinden mi geldiğini görmenizi sağlar. Bu bilgilere ulaşmak kolaydır.

İşi halletmek için üçüncü taraf bir uygulama kullanmayacaksınız. Mac’iniz, kurulum bilgileriyle birlikte tüm uygulamaların bir listesini tutar ve buna “Sistem Bilgileri” panelini kullanarak erişebilirsiniz.

1. Klavyenizdeki “Option” tuşunu basılı tutun ve ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın. “Sistem Bilgisi…” adında yeni bir seçenek göreceksiniz, sistem bilgi paneline gitmek için üzerine tıklayın.

kurulum bilgisi-sysinfo

2. Mac’inizle ilgili tüm bilgileri burada görebilirsiniz. Donanımdan yazılıma kadar tüm bilgiler bu panelde bulunmaktadır. Yazılım bilgilerini aradığımız için “Yazılım” seçeneğine tıklayın ve daha fazla seçenek ile genişleyecektir.

kurulum bilgisi-yazılım

3. Genişletilmiş seçeneklerden, uygulamalarınızla ilgili tüm kurulum bilgilerinin bulunduğu “Kurulumlar” yazana tıklayın.

kurulum bilgisi kurulumları

4. Bu panelde Mac’inizde yüklü olan tüm uygulamaların bir listesini görebilirsiniz. Listeyle birlikte kurulum tarihlerini ve nereden geldiklerini (App Store veya Üçüncü Taraf) görebilirsiniz.

kurulum bilgisi

5. Uygulamaları makinenize yüklendikleri sırayla görmek istiyorsanız, tüm uygulamaları kurulum tarihlerine göre yeniden sıralamak için “Yükleme Tarihi” sütununa tıklamanız yeterlidir.

kurulum bilgisi-tarih sıralaması

6. Ayrıca, “Kaynak” sütununu tıklayarak, App Store veya üçüncü taraf web sitesi gibi uygulamaları nereden geldiklerine göre de sıralayabilirsiniz.

kurulum bilgisi-kaynak sıralaması

Bazen çeşitli nedenlerle belirli bir uygulamanın Mac’inize ne zaman yüklendiğiyle ilgili bilgilere erişmeniz gerekebilir. Yukarıdaki kılavuz, Mac’inizde bu bilgilere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Mahesh Makvana, çeşitli sitelerde çeşitli teknoloji konuları hakkında binlerce gönderi yazan serbest çalışan bir teknoloji yazarıdır. Windows, Mac, iOS ve Android teknoloji gönderileri hakkında yazma konusunda uzmanlaşmıştır. Son sekiz yıldır sahada ve cihazlarını kurcalamadan tek bir gün geçirmedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*