Bulut bilişim: BT işleri için gerçekten ne anlama geliyor? – TechCumhuriyet

Bulut bilişim: BT işleri için gerçekten ne anlama geliyor?  – TechCumhuriyet

19. yüzyılda el emeğinin yerini sanayi makineleri alması gibi, belirli BT rolleri de bulut bilişim tarafından ortadan kaldırılacak.

BT altyapısını yöneten birçok rolün ortadan kalkacağına inanan Gartner araştırma direktörü Gregor Petri’nin öne sürdüğü argüman bu.

BT altyapısının manuel yönetimi – örneğin belirli bir uygulama için ek depolama, sunucular veya ağ kapasitesi sağlama – buluttaki yazılım katmanları BT kaynaklarını ihtiyaç duyulan yerlere otomatik olarak yönlendirdikçe giderek daha fazla otomatik hale getirileceğini söyledi.

“Sanayileşmeye çok benziyor” dedi.

“Dört iğne yapmak için bir gün harcayan iğne yapımcılarından Adam Smith’in verdiği çok eski örneği alın, sonra saatte 10.000 iğne yapabilen bir fabrika kurulur.

“Bulut bilişimin mümkün kıldığı şey budur: Bu bilgi işlem görevlerini endüstriyel ölçekte gerçekleştirebilirsiniz.”

Petri, insanların pinleri artık manuel olarak yapmadığı gibi, genel olarak insanların da bir uygulamanın depolama taleplerini izlemek ve onun için yeni depolama alanı satın almak ve kurmak gibi görevleri gerçekleştirmeyeceğini söyledi.

“Bulut bilgi işlem uygulaması, uygulamanın gerektiğinde ek depolamaya erişmesine izin verecek şekilde zaten programlandı, sonuç olarak artık kimsenin bunu yapması gerekmiyor” dedi.

“Bulut, BT’nin sanayileşmesine izin veriyor, bu yüzden bazı insanlar için çok korkutucu.”

Petri, geleneksel altyapı yönetimi rollerinin, BT sistemlerinin daha az insanla çalıştırılmasına izin vererek, neredeyse geçersiz hale geleceğine inansa da, bunun, bu rolleri üstlenen kişilerin kendilerini işsiz bulacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Bunun yerine, işe değer katmak için bireylerin teknik becerilerini kullanan, örneğin şirketin BT sistemlerini personel veya müşterilerin ihtiyaçlarına daha iyi uydurmak için diğer departmanlardaki yöneticilerle çalışmak gibi yeni rollerin yaratıldığını görüyor. “Bu rollerdeki insanlar, rollerinin ne olduğu konusunda esnek olmalı” dedi.

Bilgisayarın değişen ortamı – örneğin gerçek zamanlı büyük veri analitiği veya her zaman bağlı mobil bilgisayarlara ölçeklenebilir bulut hizmetlerinin sağlanması – aynı zamanda yeni roller yaratacağını söyledi.

Petri, bugünün bulut platformları bu kaynakları otomatik olarak sağlıyor olsa da, bilgi işlemin bu sanayileşmesinin etkisinin, daha fazla uygulama buluta kaydırılana kadar hissedilmeyeceğini söyledi.

Bu biraz ara olabilir. Bulut hizmetlerinin benimsenmesi hızla artıyor olsa da – Gartner, bulut bilişim hizmetleri pazarının 2012’de yüzde 48,7 büyüyerek 2011’de 3,4 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor – bulut hizmetlerine yapılan harcama hala küresel BT harcamalarının yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Ancak Gartner’ın 2011 CIOAgenda Anketine göre, 2020 yılına kadar kuruluşların çoğu BT hizmetlerinin yarısından fazlası için buluta güvenecek.

Bulut bilişimin BT işleri ortamı üzerinde bu kadar derin bir etkisi olacağına herkes ikna olmuş değil.

Bazıları, şirketler daha fazla bulut hizmeti kullandıkça, rollerin büyük olasılıkla şirket içi BT ekiplerinden bulut sağlayıcılarına geçeceğine, rollerin ve beceri talebinin devam edeceğine inanıyor.

Büyük bir bulut sağlayıcısı için çalışan bir TechRepublic okuyucusunun belirttiği gibi: “Hala binlerce müşterinin/müşterinin günlük işleriyle uğraşıyorum, bazıları oldukça büyük. yapılandırma ve kod sorunları, sunucu yöneticilerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulacağını söyleyebilirim.”

Diğer okuyucular, BT rollerinin beklenenden çok daha uzun süre dayanma eğiliminde olduğuna ve belirli teknik becerilerin talep görmeye devam ettiğine dikkat çekti. Başka bir okuyucunun belirttiği gibi, eski programlama dilleri asla ölmez: “1977’de üniversitemde bir COBOL Yaz sınıfına katıldım. Eğitmenin bize söylediği ilk şey, yeni teknolojilerin yok olması nedeniyle bunun ölü bir dil olduğuydu… Bil bakalım ne oldu, bu sabah erken saatlerde (DBA olarak görevlerimin bir parçası) z196 Ana Bilgisayarında çalıştırmak için bir COBOL programına gömülü bazı SQL’leri inceledim”.

Nick Heath bir bilgisayar bilimi öğrencisidir ve daha önce TechRepublic ve ZDNet’te gazeteciydi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*