BYOD ile ilgili gerçek maliyetler: İşletmeler hazırlıklı mı? – TechCumhuriyet

BYOD ile ilgili gerçek maliyetler: İşletmeler hazırlıklı mı?  – TechCumhuriyet

BYOD trendi, kurumsal mobiliteyi tamamen yeni bir düzeye taşıyor. Son bir yılda, çok sayıda şirket, iş yerlerinde operasyonları düzene sokmak ve üretkenliği artırmak amacıyla çalışanlarını akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarla donatmaya başladı.

Ford, Nordstrom, The Home Depot, hatta İngiliz Parlamentosu gibi büyük kuruluşlar, çalışanlarını mobil cihazlarla donatmaya başladı. Dünyanın en büyük ikinci ev geliştirme mağazası olan Lowes, 175 mağazada 42.000 tabletten oluşan devasa bir iPad dağıtımını duyurdu ve kurumsal mobilitede büyük bir değişimin sinyalini verdi.

BYOD, kurumsal ortamda açıkça önemli ilerleme kaydetmektedir. Yakın tarihli bir BT anketine göre, çalışanların yüzde 60’ı artık iş için kişisel cihazlar kullanıyor. Araştırma ayrıca, ankete katılan şirketlerin yüzde 82’sinin halihazırda bir BYOD programına sahip olduklarını veya önümüzdeki yıl içinde bir BYOD programı uygulamayı planladıklarını söyledi.

BYOD, bu veri ağırlıklı cihazların kuruluşta giderek daha fazla benimsenmesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu cihazların üretkenliği artırma, süreçleri düzene koyma ve çalışan memnuniyetini artırma üzerinde ne kadar olumlu bir etkisi olursa olsun, işin gerçeği şu ki, çoğu kuruluş kendi kuruluşlarında tabletlerin, akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların yaygın olarak benimsenmesi söz konusu olduğunda hazırlıksızdır.

Bu cihazlar şüphesiz çalışanların çalışma şeklini değiştirdi ve iş veya oyun için yalnızca bir cihazın kullanıldığı her zaman bağlantılı bir dünya yarattı. Sorun şu ki, kurumsal BT maliyet yapısını da değiştiriyorlar, şirket ve çalışan hareketliliği maliyetlerini çok artırıyorlar. Şirketler artık ofis genelinde kablosuza ihtiyaç duyuyor ve her ay cihaz bazında tüketilecek ve ödenecek büyük miktarda veriyi destekleyecek planlara sahip olması gerekiyor. BYOD’nin Apple ürünlerini işletmeye nasıl başarıyla getirdiğini belirten birkaç makale var – ancak bunun talihsiz yanı, Apple’ın bununla başa çıkmayı işletmelere bırakması.

Pek çok kuruluşun hazırlıklı olmadığı şey, artık tek bir çatı altında yönetilmesi gereken bu cihazlarla ilişkili tüm hizmetler, değişen oranlar ve masraflardır.

Diğer bir önemli nokta ise, daha hızlı ve daha iyi mobil cihazların akışının şirketlerin daha yenilikçi ve son teknoloji olmasına yardımcı olurken, artık ofis deneyimini ve BT’nin rolünü sonsuza dek değiştiriyor olmasıdır. Tamamen farklı cihazlar kullanan çok sayıda çalışanın içerdiği karmaşıklık ile birlikte, BT departmanının aktif bir rol alması, cihaz faturalarını (genellikle farklı operatörler ve planlarla) yönetmesi, ilgili tüm farklı tahsisleri/harcamaları dengelemesi gerekir, böylece şirketler para kaybetmek – ve aynı zamanda istenen cihazların iş verilerine erişmesini engelleyerek bunu moral veya üretkenliğe zarar vermeyecek şekilde yapın.

Başarılı bir BYOD programı yürütmek için işletmelerin mobil harcamalarını nasıl yöneteceklerini doğru bir şekilde anlamaları gerekir. Kuruluşların, çalışanların doğru planlarda olmalarını ve fazla mesai ücretleri, sigorta veya gereksiz dakikalar gibi avantajlardan yararlanılmamasını sağlamaları gerekir. BYOD programınızın başarılı olmasını sağlamak için birkaç ipucu ve en iyi uygulama aşağıda verilmiştir:

BYOD’yi kullanan tüm kuruluşlar için kritik bir başarı faktörü, mobil harcamalarını ne kadar iyi anladıklarına ve yönettiklerine bağlı olacaktır. Bu yönergelere bağlı kalarak, kullanılmayan dakikalar/baytlardaki tasarrufun tek başına sonuç üzerinde önemli bir etkisi olacaktır – ve gerçek mobil yönetimi, çalışanların seçimini ve şirket moralini etkilemeden elde edilebilir.

David Snow, CMO, hem büyük hem de küçük şirketlerle 20 yıldan fazla ağ iletişimi deneyimine sahiptir. Xigo’ya katılmadan önce, şirketin ağ finansal yönetimi ürün ve hizmet tekliflerini tasarlayıp başlattığı Cerylion’da saha operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısıydı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*