Çalışma, Çin’in Kuşak ve Yol planlarının muhalefet, borç artışı, Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler olarak ivme kaybettiğini gösteriyor

Çalışma, Çin’in Kuşak ve Yol planlarının muhalefet, borç artışı, Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler olarak ivme kaybettiğini gösteriyor

ŞANGAY (REUTERS) – 29 Eylül Çarşamba günü yapılan yeni bir araştırmaya göre, Çin’in uçsuz bucaksız Kuşak ve Yol Girişimi (BRI), hedef ülkelerdeki muhalefetin artması ve borçların artmasıyla ivme kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. ).

Başkan Xi Jinping, Asya, Afrika ve Latin Amerika’da “geniş bir ortak çıkarlar topluluğu oluşturmak” için Çin’in finansman ve altyapı inşaatındaki güçlü yanlarını kullanmak için 2013 yılında BRI’yi başlattı.

Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki William ve Mary Koleji’nde bir araştırma laboratuvarı olan AidData tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bay Xi’nin “yüzyılın projesi” şu anda yurtdışında büyük zorluklarla ve önemli tepkilerle karşı karşıya.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Dr Brad Parks, “Düşük ve orta gelirli ülkelerde giderek artan sayıda politika yapıcı, yüksek profilli BRI projelerini aşırı fiyatlandırma, yolsuzluk ve borç sürdürülebilirliği endişeleri nedeniyle nakavt ediyor” dedi.

AidData, 2013-2021 yılları arasında Malezya’daki 11,58 milyar ABD Doları’nın (15,7 milyar ABD Doları) iptal edildiğini, Kazakistan’da yaklaşık 1,5 milyar ABD Doları ve Bolivya’da 1 milyar ABD Dolarından fazlasının iptal edildiğini söyledi.

Çin dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, “tüm borçların sürdürülemez olmadığını” belirterek, BRI’nin piyasaya sürülmesinden bu yana “sürekli olarak ortak istişare, ortak katkılar ve ortak faydalar ilkelerini desteklediğini” de sözlerine ekledi.

Birçok ortak ülke, girişimin yerel ekonomik kalkınmaya olumlu katkı sağladığını söylüyor.

BRI ile yakından bağlantılı olan Çin liderliğindeki Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın sözcüsü Bay He Lingxiao şunları söyledi: “BRI’nin kapsayıcı ilkelerinin sağlam olduğuna inanıyoruz.

“Bu ilkelerin operasyonel gerçekliğe nasıl dönüştürüleceği, yüksek uluslararası standartları savunduğumuz yerdir” dedi.

AidData araştırması, 18 yılda 165 ülkede toplam 843 milyar ABD Doları değerinde 13.427 Çin destekli projeye baktı ve Pekin’in yıllık uluslararası kalkınma finansmanı taahhütlerinin şu anda ABD’ninkinin iki katı olduğunu kaydetti.

Ancak Dr Parks, kamu duyarlılığındaki büyük değişikliklerin katılımcı ülkelerin Pekin ile yakın ilişkileri sürdürmesini zorlaştırdığını söyledi.

Çalışma, Kazakistan, Kosta Rika ve Kamerun gibi uzak ülkelerdeki “alıcının pişmanlığının” kanıtıyla birlikte, BRI’nin 2013 lansmanından bu yana artan sayıda Çin destekli projenin askıya alındığını veya iptal edildiğini söyledi.

Birçok düşük ve orta gelirli ülkede Çin borcuna maruz kalmanın GSYİH’nın yüzde 10’unu aşmasıyla kredi riskleri de arttı.

Anket, BRI projelerinin yüzde 35’inin yolsuzluk, işçi ihlalleri, çevre kirliliği ve halk protestolarıyla mücadele ettiğini ortaya koydu.

Bu yılın Haziran ayında ABD, gelişmekte olan ülkelere altyapı inşa etmeleri için finansal destek sağlamak üzere Build Back Better World (B3W) olarak bilinen rakip bir Seveninitiative Grubunu duyurdu.

Dr Parks, “B3W, altyapı finansman pazarındaki seçenekleri artıracak ve bu da bazı yüksek profilli BRI sapmalarına yol açabilecek” dedi.

AidData’nın çalışması, Ford Vakfı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) dahil olmak üzere çeşitli özel ve kamu kuruluşlarından fon aldı.

Araştırmasının bağımsız ve şeffaf olduğunu ve fon sağlayıcıları tarafından yönlendirilmediğini veya belirlenmediğini söyledi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*