Canon EOS R6 incelemesi – Fotoğraf için güzel bir tam çerçeve kamera (ancak videolar değil)

Canon EOS R6 incelemesi – Fotoğraf için güzel bir tam çerçeve kamera (ancak videolar değil)

Teknik açıdan, R6 bir Çift Piksel CMOS sensör ve bir otomatik odaklama faz algılama (PDAF) teknolojisi kullanır. İkisi, yüksek yakalama oranlarında net fotoğraflar sunmak için birlikte çalışarak hayvanlar, araçlar, spor aktiviteleri vb. gibi hızlı hareket eden nesneler için kullanışlı hale getirir. Bunun yanı sıra, R6 nesnelerin gözlerini veya yüzlerini hızlı bir şekilde takip edebilir.

Daha önce bahsettiğimiz 5 eksenli IBIS, R6’nın nesneleri ve hayvanları tripod olmadan izlemesine yardımcı olur. Loş saatlerde fotoğraf çekmek için nispeten yavaş bir deklanşör hızıyla bile, yine de net bir şekilde fotoğraf çekebiliyorduk. Bu tür durumlar için ISO değeri 25600’e yükseltilebilir, ancak parazit oluşmaya başlar. Üretilen JPG dosyaları da temiz ve güzel görünüyor. Aşağıda bunlara başvurabilirsiniz.

R6’nın patlama hızı da oldukça hızlı, mekanik bir deklanşör kullanan 12FPS ve elektronik bir deklanşör kullanan 20FPS. 25FPS’ye ulaşabilen diğer kameralara kıyasla “yavaş” görünebilir. Ancak gerçekten hızlı hareket eden nesneleri sık sık çekmiyorsanız, 20FPS çoğu durum için fazlasıyla yeterlidir. Video kaydına gelince, R6, 4K 60p 10-bit çözünürlük, HDR kayıtlar, C-Log renk profilleri (renk derecelendirme için) ve Dual Pixel otomatik odaklama gibi özellikler sayesinde genel olarak iyi bir performans sergiliyor.

Bununla birlikte, R6’nın 4K kaydının bir süre sınırı vardır, çünkü aşırı ısınacak ve yaklaşık 25 dakika sonra duracaktır. Ayrıca, ısının dağılması biraz zaman alır. Bu nedenle, soğumasını beklemeden kamerayı kullanmak istiyorsanız, videolarınızı 25 dakika işaretinin altında tutmak en iyisidir.

Bu, R6’nın röportajlar, düğünler, müzik kayıtları ve diğer uzun etkinlikler gibi durumlarda kullanılmasını zorlaştırır. TechNave stüdyo kayıtlarımız da bir saatten fazla olma eğilimindedir, bu nedenle bunun büyük bir dezavantaj olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunu önlemek için 1080p’de kayıt yapabilirsiniz, ancak 4K çözünürlükte aldığınız ayrıntı seviyesinden yoksundur.

Peki Canon EOS R6 11999 RM değerinde mi (yalnızca gövde)? Yalnızca fotoğraf çekmek için tam çerçeve bir kamera istiyorsanız, bu nispeten uygun fiyatlı ve çok sağlam bir kameradır. Ancak uzun saatler süren videoları kaydetmek için bir şeye ihtiyacınız varsa, ısı sorunu nedeniyle bunu öneremeyiz. Tabii 1080p videolardan çekinmiyorsanız yine de video kaydı için uygun bir kamera. Alternatifler için şunları düşünebilirsiniz. Canon EOS R, Sony Alfa 7C veya Sony α7 III.

Artıları: Çoğu full frame fotoğraf makinesinden daha ucuz, mükemmel fotoğrafçılık özellikleri

Eksileri: 4K video kaydederken aşırı ısınma sorunu

Çözüm: Hobileri veya yarı zamanlı işleri için tam çerçeve kamera isteyen fotoğraf tutkunları için uygundur

50MP RYYB Ultra Vision Kamera ve 120Hz OLED ekran - HUAWEI nova 9 #BeAnovaStar TikTok Dance Challenge'a katılın!

8 Kasım 2021 tarihi itibariyle, Huawei nova 9 Malezya’da kullanılabilir hale gelir. Nova serisi her zaman kamera merkezli bir akıllı telefon olarak biliniyordu. Tamamen yeni 50 MP Ultra Görüş Kamerası, birinci sınıf tasarım ve gençlere eğlenceli bir eğlence ve fotoğrafçılık deneyimi sunmak için bazı temel özelliklere sahiptir. Bir Huawei hayranıysanız veya yeni bir şey arıyorsanız belki de nova 9’u düşünebilirsiniz. Neden? İşte sizi bir nova yıldızı yapabilecek altı özellik!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*