Chrome OS 88, web sitelerinde PIN ve biyometrik oturum açma desteği sunar

Chrome OS 88, web sitelerinde PIN ve biyometrik oturum açma desteği sunar

İhtiyacınız olan tüm KARA CUMA FIRSATLARI!

İhtiyacınız olan tüm KARA CUMA FIRSATLARI!

Okuyucu destekliyiz. Dış bağlantılar bize komisyon kazandırabilir.

pixelbook cep telefonuna git

Google, onu sürüm 88’e yükselten en son Chrome OS sürümünü duyurdu. Tabloya getirdiği en kullanışlı değişikliklerden biri de şudur: Chromebook’unuzun PIN’ini kullanarak bir web sitesinde oturum açma ve hatta cihazdaki parmak izi sensörü aracılığıyla biyometrik kimlik doğrulamaya güvenme yeteneği. Söylemeye gerek yok, sık ziyaret edilen bir web sitesine her girişlerinde oturum açma kimlik bilgilerini girmekten hoşlanmayan veya tarayıcının parola kaydetme özelliğine güvenmeyen kişiler için son derece uygun bir eklentidir.

“Artık yeni Web Kimlik Doğrulama (WebAuthn) özelliğimizle Chromebook’unuzun kilidini açmak için ayarladığınız PIN veya parmak iziyle web sitelerinde güvenli bir şekilde oturum açabilirsiniz. WebAuthn’u destekleyen web siteleri, Chromebook’unuz varsa Chromebook PIN’inizi veya parmak izi kimliğinizi kullanmanıza izin verir. web sitesi için belirlediğiniz şifre yerine parmak izi okuyucusu var” Google, en son Chrome OS güncellemesini detaylandıran bir blog gönderisinde diyor.

PIN’i veya biyometrinizi şifre olarak kullanmanın yanı sıra Chrome OS 88, bunların iki faktörlü kimlik doğrulama için ikinci anahtar olarak kullanılmasına da izin verir. WebAuthn protokolünü destekleyen web siteleri, Chrome OS güncellemesinin ardından oturum açtıklarında kullanıcılardan artık otomatik olarak PIN veya biyometrik kimlik doğrulamasını etkinleştirmelerini isteyecek.

Ayrıca Chrome OS 88, kullanıcıların şu yolu izleyerek Chromebook’larının ekranını akıllı bir ekrana dönüştürmelerine olanak tanıyan yeni bir özellik de ekler: Ayarlar > Kişiselleştirme > Ekran koruyucu. Kullanıcılar, Google Fotoğraflar kitaplığından bir albüm seçebilir veya ekran koruyucu olarak sanat galerisi resimlerinden seçim yapabilir. İşte Chrome OS’nin yeni akıllı ekran hilesinin çalışırken nasıl göründüğüne dair bir örnek:

İşlevsel yönüne gelince, kilit ekranı hava durumu gibi faydalı bilgileri gösterecek şekilde özelleştirilebilir. Ayrıca, cihazın kilidini açmadan oynatmayı oynatmak veya duraklatmak için kullanılabilecek özel bir müzik widget’ı da vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*