Çocuklarınızı İnternette Güvende Tutmak İçin Yararlı İpuçları ve Tavsiyeler

Çocuklarınızı İnternette Güvende Tutmak İçin Yararlı İpuçları ve Tavsiyeler

Çevrimiçi dünya çocuklar için tehlikelerle dolu olabilir. Yetişkinler tarafından uygunsuz içeriğe maruz kalmasına rağmen, çocuklarınızın monitörleri ile sansürsüz ‘Net’ dünyası arasında bir tür filtreye ihtiyacı var. Tabii ki, benzersiz çocuklarınız için en iyi olan yaklaşımı seçmelisiniz. Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda güvende tutmanın bazı temel yollarına bakalım.

Muhtemelen çocuklarınızla üç boyutlu dünyada güvende kalma hakkında konuşmuşsunuzdur. Ne yazık ki, aynı kurallar çevrimiçi etkileşimler için geçerli değildir. Çocukların gerçek hayatta algılayabilecekleri bariz tehlike işaretleri, kullanıcı adları ve özçekimler aracılığıyla ortaya çıkmaz. Ve çevrimiçi dünyadaki tehlikelerin çoğu kendi kendine meydana gelir: Çocuklar uygunsuz içerik bulur veya çevrimiçi olarak geri alamayacakları bir şeyler yazarlar. Sadece çevrimiçi olmanın onları eylemlerinin sonuçlarından izole etmediğini bildiklerinden emin olun. İyi bir kural, şahsen yapacağınız şeyi yalnızca çevrimiçi yapmaktır..

çocuklar-güvenli-çevrimiçi-5

Çocuklarınızın size kötü bir şey olduğunu söylemek konusunda kendilerini rahat hissetmeleri gerekir. Paradoksal olarak, çocuklarınıza biraz özgürlük vermek, onların size sorun getirmesini kolaylaştırabilir. Onlara biraz güvenirseniz, genellikle size on katını geri öderler. Son derece kısıtlayıcı ebeveynlik tarzları bu güveni zedeleyebilir ve çocuklara, karşılaştıkları herhangi bir problemin bir çözüm yerine disiplin veya hayal kırıklığı ile karşılanacağını hissettirebilir.

çocuklar-güvenli-çevrimiçi-2

Çocuğunuzun yaşına uygun gördüğü içeriği korumanın çeşitli yolları vardır. Küçük çocuklara oyunlarla dolu ve Netflix Kids’te oturum açmış bir tablet alarak başlayabilirsiniz. Çocuklarınız büyüdükçe, olgunluklarıyla birlikte büyüyen daha geniş İnternet erişimine ihtiyaçları olacak. Ancak on yaşındaki bir çocuğun Facebook hesabına sahip olması için çok az neden vardır. NetNanny ve Qustodiocan gibi araçlar, küçük çocukları zararlı materyallerden koruyarak yıkıcı içerikleri engeller.

çocuklar-güvenli-çevrimiçi-4

Çocuklara uygun tarayıcılar, virüsten koruma yazılımı ve ebeveyn engellemeleri gibi dijital araçlar, değişen derecelerde etkinlik ve kullanım kolaylığına sahiptir. Geniş içerik blokları gibi kör araçlar küçük çocuklar için uygundur ancak daha büyük çocuklarla iyi çalışmaz. Bilgisayarı açık bir alanda tutmak, çocuklarınızın girmemeleri gereken şeylere girmemesini sağlamanın iyi bir yoludur. Ayrıca, hiçbir şeyin yolunda gitmediğinden emin olmak için tarayıcı geçmişini periyodik olarak kontrol edebilirsiniz. Bu casusluk gibi gelebilir – öyledir – ancak çocukların, bunu kendileri yapacak yaşa gelene kadar çevrimiçi ortamda onlara göz kulak olacak birine ihtiyaçları vardır.

çocuklar-güvenli-çevrimiçi-3

Çocuklarınız sosyal medya hesapları için yeterince büyüdüğünde, güvenliklerini artırmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Örneğin Snapchat, arkadaşlarınızla teması sınırlandırmanıza ve yabancıları ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Instagram hesaplarını özel olarak ayarlayın ve Facebook gizlilik ayarlarını kilitleyin. Her büyük şirketin Hizmet Koşullarının on üç yaşından küçük çocukları yasakladığını unutmayın.

En sorumlu çocuklar, ortalama bir yetişkinin yaptığı hataları yapmaya mahkûmdur. En saf niyetle bile, aile bilgisayarına istemeden kötü amaçlı yazılım yüklemek mümkündür. Çocuklarınızı ve donanımlarını korumak için bilgisayarlarında güvenlik duvarı ve virüsten koruma araçlarının çalıştığından emin olun. Ayrıca, en son istismarları engellemek için en son güvenlik yamalarına ve yazılım güncellemelerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Çocuklar muhtemelen bir sosyal medya platformunda bir yabancıdan gelen bir mesajla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Çoğu çocuk bir hataya güvenir ve başka türlü uyarmadığınız sürece, kim ne derse desin doğru olduğunu varsayacaktır. Bir yabancı onlarla çevrimiçi bir sohbet başlatmaya çalışırsa, daha deneyimli bir kişinin durumu idare edebilmesi için bunu size bildirmeleri gerekir. Çocuklarınızın bu konuda size gelme konusunda kendilerini rahat hissetmeleri çok önemlidir. Facebook Messenger Kids gibi çocuklara özel uygulamaların popülaritesi arttıkça bu daha da önemli hale gelecek.

çocuklar-güvenli-çevrimiçi-1

Çoğu uzman, çocukların ekranlarının sınırlı olması gerektiği konusunda hemfikirdir. Mayo Clinic, küçük çocuklar için yapılandırılmamış oyunun dijital içerik izlemekten bilişsel olarak daha faydalı olduğunu söylüyor. İki ila beş yaş arasındaki çocuklar için bir saatlik kaliteli içerik sınır olmalıdır. Bundan sonra, herkese uyan tek bir yaklaşım çöküyor; çocuklarınızla olan deneyiminize göre sınırlar belirlemeniz gerekecek.

Televizyon, uzun süredir meşgul veya bitkin ebeveynler için hayat kurtarıcı olmuştur: boşuna sanal bir bebek bakıcısı olarak adlandırılmaz. Ancak çocuklara teknolojiyi yalnızca hazır olduklarında sunduğunuzdan emin olun. Mayo Clinic, on sekiz ila yirmi dört aya kadar beklemeyi önerir.

Çevrimiçi olsun ya da olmasın, çocuklarınızı tamamen kontrol etmek imkansızdır. Ancak bazı temel önlemlere uyarsanız, biraz daha rahatlayabilirsiniz.

Okuldaki çocuklar tarafından resim

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Alexander Fox, Philadelphia, PA’da bir kedi, üç Mac ve şimdiye kadar kullanabileceğinden daha fazla USB kablosuyla çalışan bir teknoloji ve bilim yazarıdır.

Mayo Clinic’e göre 2 yaşındaki çocuklara mobil cihaz bilgisayarı verebilir misiniz? Şaka mı yapıyorlar? Çocuklar elleriyle inşa etmeyi ve çalışmayı öğrenirler. 2 yıllık bir teknolojiyi vermek suç!

Mayo Clinic, televizyon izleme süresini de ifade etmek için “ekran süresi” kullanır. Pasif bir ortam olan TV’nin tablette eğitici oyunlar oynamaktan daha “zarar verici” olduğunu söyleyebilirsiniz. Televizyondan iPhone’lara kadar en yeni teknolojinin çocuklar için kötü olduğunu sık sık duyduk, ancak bu noktayı destekleyecek çok az kanıt var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*