Covid-19 destekçileri yalnızca küçük gruplar için, henüz herkes için zaman değil: DSÖ baş bilim adamı, Sağlık Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Covid-19 destekçileri yalnızca küçük gruplar için, henüz herkes için zaman değil: DSÖ baş bilim adamı, Sağlık Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) baş bilim adamı, yaşlılar gibi bazı insanlar için aşı etkinliğini geri getirebilmesine rağmen, henüz herkes için bir Covid-19 aşı takviye dozu gerekli olmadığını söylüyor.

Birçok aşının kullanımda olması ve Covid-19 virüsünün farklı suşlarının ortaya çıkmasıyla birlikte Dr Soumya Swaminathan, aşıların korunma süresi ve bunun sonucunda destekleyici aşılara duyulan ihtiyaç konusunda yüksek kaliteli çalışmaların eksikliği olduğunu söyledi.

“Bugün, Delta dünya çapında baskın varyant, ancak birkaç ay önce farklı ülkelerde dolaşan farklı varyantlar vardı… Farklı demografik özellikler ve altta yatan hastalıklar da var” dedi.

DrSwaminathan, 7 Ekim Perşembe günü sanal Singapur Sağlık ve Biyomedikal Kongresinde konuşuyordu.

Şu anda mevcut olan aşı etkinliği verilerinin çoğunun İngiltere, Şili ve İsrail dahil olmak üzere az sayıda ülkeden geldiğini kaydetti.

Bilim adamı, Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi’ndeki (NCID) Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Eğitim Ofisi müdürü Doçent David Lye tarafından yönetilen bir panel tartışması sırasında konuşuyordu.

Dr Swaminathan, kullanılan aşıların çoğunun halen çoğunluğu ciddi hastalıklara karşı koruduğunu söyledi.

Ancak birkaç spesifik alt popülasyon – yaşlılar, zayıf bağışıklık tepkileri olan insanlar ve bağışıklığın daha hızlı azaldığı görülen belirli spesifik aşıları kullananlar – risk altında olabilir.

“Bu nedenle, Sage’in (Aşılama Uzmanları Stratejik Danışma Grubu) şimdi bu insan grupları için üçüncü dozlar konusunda tavsiyelerde bulunduğunu görebiliriz, ancak bu gruplar hala küçük ve kesinlikle genel nüfus için takviyelerin zamanı değil” diye ekledi. .

Sage, aşılar ve bağışıklama ile ilgili genel küresel politikalar ve stratejiler konusunda DSÖ’ye tavsiyede bulunur.

Eşit olmayan Covid-19 aşı dağıtımının tüm uluslar için bir tehdit olduğu konusunda uyaran DSÖ, zengin ülkeleri, daha yoksul ülkelerdekiler için daha fazla aşı olması için ek dozları dağıtmayı bırakmaya çağırdı.

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Singapur da dahil olmak üzere bazı ülkeler yaşlılara ek dozlar vermeye başladı. Singapur’da, bağışıklık tepkileri zayıflamış olanlar da dahil olmak üzere 50 yaş ve üstü kişilere ve yaşlı bakım evlerinde yaşayanlara aşılar teklif ediliyor.

Dr Swaminathan, DSÖ’nün daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, zamanla bağışıklıkta bir miktar azalma olmasını beklediğini söyledi.

Şiddetli hastalıklara karşı yüksek düzeyde korumanın devam ettiğini gösteren çok sayıda çalışma olduğunu kaydetti.

“Öyleyse şimdi asıl soru şu ki… aşılarımızı, enfeksiyonları azaltacağı umuduyla halihazırda aşılanmış insanların antikor düzeylerini yükseltmeye devam etmek için mi kullanıyoruz, yoksa devam edip bağışıklığı olmayan insanları mı aşılıyoruz? ?”

Diğer bir panelist, Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’nun (CEPI) genel müdürü Dr Richard Hatchett, bu noktada popülasyonlarda güçlendiricilerin geniş kullanımının haklı olmadığını kabul etti.

CEPI, gelecekteki salgınları durdurmak için aşılar geliştirmek üzere 2017 yılında kurulmuş uluslararası bir koalisyondur.

Dr Hatchett, neredeyse yalnızca Sars-CoV-2 virüsünün spike proteinini hedef alan mevcut aşıların çok etkili olmasına rağmen, bilim adamlarının şimdiden ikinci nesil aşılar geliştirdiğini söyledi.

“Örneğin bazıları, bulaşmayı önleyebilecek mukozal bağışıklık sağlayabilir ve varyantların ortaya çıkmasını azaltmaya yardımcı olabilir” dedi. Mukozal bağışıklık sistemi, tüm bağışıklık sisteminin en büyük bileşenidir.

“Varyant aşının peşine düşmek istemiyoruz. Bu yüzden – mevcut aşıları güçlendiriciler için mi kullanıyoruz – üzerinde düşünürken bile, en geniş, en derin ve en kalıcı bağışıklığı üretmek için kullanımlarını keşfetmeli, incelemeli ve optimize etmeliyiz. ve uzun vadede Covid-19 ile bir arada yaşayabilmemiz için yeni nesil aşıların geliştirilmesine yatırım yapmak” dedi.

NCID’nin yönetici direktörü ve dört panelistin üçüncüsü olan Profesör Leo Yee Sin, enfeksiyondan sonra bir bireyin tek dozla antikor seviyeleri açısından çok yüksek bir bağışıklık tepkisi geliştirebileceğinin açık olduğunu söyledi.

Ayrıca, bu hastaların tekrar enfekte olmaları durumunda son derece hafif bir enfeksiyon kapacaklarını gösteren veriler de var.

Ama farklı ülkelerin farklı deneyimleri var.

Prof Leo, çok yüksek düzeyde doğal enfeksiyona sahip ülkelerin, yalnızca bir doz aşıları varsa, tüm nüfus genelinde koruma düzeyini etkili bir şekilde artırabileceğini söyledi.

İkinci bir grup, Singapur gibi çok düşük bir doğal enfeksiyon oranına sahip bölgelerle ilgilidir. Prof Leo, bu yerlerin popülasyonu aşıladığını ve antikor seviyesini yükseltmek ve hücresel bağışıklığı mümkün olduğunca uzun süre sürdürmek için güçlendiriciler kullandığını söyledi.

Üçüncü grup, sıfır Covid-19 politikasına sahip olanlar olacaktır. Bu yerler, örneğin tüm nüfusu uzun bir süre boyunca korumak için aşı kullanmak istiyor.

London School of Hygiene and Tropical Medicine’den Profesör Peter Piot, Avrupa’daki mevcut bağışıklığın çok yüksek olduğunu çünkü doğal enfeksiyonlara karşı koruma ve aşılama olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Avrupa Komisyonu başkanının Covid-19 konusunda özel danışmanı olan Prof Piot, Avrupa’da yüzde 70 ila 80 artı aşı oranlarının yüksek olduğu ülkelerin aslında düşünülenden daha iyi durumda olabileceğini söyledi.

Singapur’da, yeni enfeksiyonların mevcut dalgalanması göz önüne alındığında, doğal bağışıklığın kademeli olarak artacağını da sözlerine ekledi.

Panel tartışmasından önce, Singapur Sağlık Bakanlığı’nda (SB) baş sağlık bilimcisi ve SB Sağlıkta Dönüşüm Ofisi yönetici direktörü Profesör Tan Chorh Chuan, şiddetli hastalıklara karşı kullanılan yaklaşımları bir araya getirebilecek yeni bir salgın kontrol paradigması hakkında konuştu. akut solunum sendromu (Sars) ve grip.

Panel tartışması, Max Atria @ Singapore Expo’daki konuşmacılar ve çevrimiçi tartışmalar düzenlerken, katılımcılar sanal olarak ayarlanırken, karma bir etkinlik olarak gerçekleştirildi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*