Dijital dönüşümde CFO’nun rolü: Bu sadece yatırım getirisi ile ilgili değil – TechRepublic

Dijital dönüşümde CFO’nun rolü: Bu sadece yatırım getirisi ile ilgili değil – TechRepublic

yatırım getirisi kavramı

Eski tarz BT liderleri için bir BT projesini CFO’ya satmaya çalışmak korkunç bir deneyimdi. Pek bir şey değişmedi: Bütçe zamanında CFO ile yapılan görüşmeler zorlu olmaya devam ediyor. Bu, CFO’ların BT’ye karşı olduğu anlamına gelmez, ancak finansal geçmişi olmayan BT uzmanları, CFO’nun sermaye harcaması amortismanı, yatırım getirisi (ROI) ve diğer finansal konular hakkındaki sorularını yeterince yanıtlayamayacaklarından korkarlar.

GÖRMEK: TechRepublic Premium editoryal takvimi: BT politikaları, kontrol listeleri, araç setleri ve indirilecek araştırma (TechRepublic Premium)

Bu yüzden tanıdığım bazı CEO’lar, finans sektörüyle ilgili olmayan yöneticilerini kendilerini eğitmeye ya da finans dersi almaya teşvik ediyor.

CFO tarafında, insan kaynakları ve kariyer geliştirme uzmanları, CFO’ları vizyonlarını sadece dolar ve sentlere değil, teknoloji yatırımlarının stratejik ve ticari değerine genişletmeye teşvik ediyor. Bir reklam ajansı olan Marketing Architects CFO’su Brent Longval, “Bugünün CFO’sunun gereksinimlerinin nihayetinde daha çeşitli, karmaşık ve kapsamlı olduğu yeni bir döneme giriyoruz” dedi. “Bizden sadece CEO’ya danışmanlık yapmamız değil, aynı zamanda iş için stratejik büyüme fırsatlarını belirlemede kilit bir rol oynamamız bekleniyor.”

Dijital dönüşüm, CFO’ların aktif rol oynadığı önemli bir teknoloji alanı olmuştur.

ServiceNow CFO’su Gina Mastantuono, “Bir CFO olarak, yatırım getirisini düşünüyorum, ancak aynı zamanda bir kuruluş olarak dijitalleştirdiğimiz verileri nasıl en üst düzeye çıkarabileceğimizi ve bunlardan nasıl yararlanabileceğimizi de düşünüyorum” dedi. şirketler dijital iş akışlarını yönetir. “Dijital teknolojinin nasıl çalıştığını anlamam gerekiyor, aynı zamanda ‘Bir insan kaynakları işe alım ve yetenek yönetimi sistemi koyarsak, çalışan yıpranma oranımızı düşürür mü? Bu sistem nasıl dibe vuracak? gibi iş değeri soruları sormam gerekiyor. hat?'”

Mastantuono, dijitalleşmenin departman veri silolarını ortadan kaldırma potansiyeli konusunda kararlıdır, ancak aynı zamanda, projenin başlangıcından bütçelemeye, sonuçların uygulanmasına ve teslimine kadar dijital dönüşüm projelerinin her aşamasında BT ve diğer iş birimleriyle aktif olarak işbirliği yaparak silo savaşında da savaşmaktadır. Bu, departman silo duvarlarını parçalayan bir alıştırmadır.

GÖRMEK: CFO’nun veri yönetimi kılavuzu (TechRepublic)

Mastantuono, “İşlevler arası işbirliği oluşturmak kritik bir beceridir ve bunun için önemli bir anahtar, CFO ile CIO arasındaki işbirliğine dayalı bir ilişkidir” dedi. “Finans ve BT’yi dijitalleşme projelerinin stratejik değeriyle uyumlu hale getirerek, bunların işletme için değerini en üst düzeye çıkarabiliriz.”

Bir CFO olarak Mastantuono, projelere ve yeniliklere yeşil ışık yakma gücüne sahip olduğunun farkındadır. Sürecin merkezinde, işin nabzını tutmak ve BT’de ve iş genelinde dijitalleşme destekçileriyle düzenli olarak iletişim kurmak yer alıyor.

Mastantuono, “Finansın geleceği, insanların, süreçlerin ve sistemlerin dönüşümünü kapsar” dedi. “Bu sürecin bir parçası olarak, dijitalleştirilmiş verinin amacı, doğru bilginin doğru zamanda doğru kişilere ulaşması olmalıdır. Bu, işletmenin gelecek için proaktif olmasını ve bugüne duyarlı olmasını sağlar. Bunu yapmak için, CFO” dijitalleşme ve diğer girişimlerde stratejik bir iş rolü oynamalı.”

Mastantuono gibi CFO’lar, dijitalleşme ve diğer projeler üzerinde baştan sona CIO’larla proaktif işbirliğini teşvik ettikleri ve memnuniyetle karşıladıkları için BT ve dijitalleşmenin iş şampiyonları için yeni bir soluk olmalıdır. Ayrıca, CIO’lar ve CFO’lar projelerin yaşamları boyunca ne kadar etkin bir şekilde işbirliği yaparsa, projelerin pazara daha hızlı sunulması o kadar kolay olacak ve şirketler için olumlu iş getirisi olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

Mary E. Shacklett, bir teknoloji araştırma ve pazar geliştirme firması olan Transworld Data’nın başkanıdır. Mary, şirketi kurmadan önce bir finansal hizmetler firması olan TCCU, Inc.’de Pazarlama ve Teknolojiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısıydı; Başkan Yardımcısı o…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*