Doğru işbirliği araçları nasıl seçilir?

Doğru işbirliği araçları nasıl seçilir?

Bir işbirliği paketi seçme olasılığı alışılmadık şekilde göz korkutucu görünüyor mu? Çünkü birçok insan için öyle.

Constellation Research başkan yardımcısı ve baş analist olan Alan Lepofsky, “Bu alanı yaklaşık 20 yıldır çalışıyorum, tüm araçları biliyorum ve kişisel olarak bunalıyorum” dedi.

Mobil uygulamalar, sosyal medya, bulut ve sanal ekipler ve iş yerleri nasıl ve nerede işbirliği yaptığımızı ve kullandığımız yazılımları değiştirmeye devam ettikçe, işbirliği yazılımının son zamanlarda yaygınlaşması pek çok teknoloji karar vericisini ve kullanıcıyı “sersemletir” dedi. bunu gerçekleştirmek için kullanın.

Doğru işbirliği paketini veya yığını seçmek sadece zorlu değil, aynı zamanda kritik derecede önemlidir. Video konferans sağlayıcısı Lifesize tarafından yaptırılan yakın tarihli bir Spiceworks anketine göre, 10 BT uzmanından yaklaşık yedisi, işbirliğinin yüksek bir öncelik olduğunu veya kuruluşları için gerekli olduğunu söylüyor.

İşte bir işbirliği paketi veya araç seti seçmek için bilmeniz gerekenler.

İşbirliği ortamı artık sıkıcı değil

Lepofsky, yıllarca işbirliği yazılımı pazarının “biraz sıkıcı” olduğunu ve Lotus Notes (şimdi IBM Notes) gibilerinin hakim olduğunu söyledi. E-posta, bir kuruluştaki herkesin ortak olarak kullandığı ilk iletişim yazılımı olduğundan, erken işbirliği paketleri e-postadan evrildi.

2000’lerin başında, anlık mesajlaşma ve web konferansı araçları işleri sarsmaya başladı. IBM ve Microsoft (Outlook/Exchange ile) gibi büyük işbirliği oyuncularının, süreç yıllar almasına ve işletmelerin bunları benimsemesi yavaş olmasına rağmen, benzer araçlar eklemeleri gerekiyordu.

2000’lerin ortalarına gelindiğinde, Socialtext ve PBWiki gibi girişimlerin blogları ve wiki’leri, çalışanlara e-posta yerine içerik paylaşmanın yollarını sunuyordu. Başlangıçta, kuruluşlar bu startuplardan yazılımlar kullandılar, ancak blog ve wiki araçları, işbirliği paketlerinde ortak özellikler haline geldi.

Facebook ve Twitter’dan ilham alan Jive, Yammer ve SocialCast gibi girişimler, yaklaşık altı ila sekiz yıl önce işletmeler için sosyal ağ benzeri işbirliği araçları sunmaya başladı. Çok geçmeden IBM, Microsoft, Salesforce, Oracle, SAP ve diğerleri işbirliği paketlerinde aynı şeyi yaptılar.

Oradan, Box ve Dropbox dahil olmak üzere dosya paylaşım girişimleri sayesinde kurumsal işbirliği gelişti; Trello, Asana, Wrike ve Workfront gibi proje yönetimi hizmetleri; ve mesajlaşma, görüntülü sohbet, dosya paylaşımı ve diğer araçları içeren yeni nesil işbirliği uygulamaları ve hizmetleri, özellikle de Slack ve HipChat.

İşbirliği yazılımı ortamı büyümeye devam edecek

Forrester’a göre, günümüzde kurumsal işbirliği pazarı “çeşitli, hızla değişen ve parçalanmış” durumda ve kuruluşların öncü uygulama, belge işbirliği, ortak çalışma yönetimi, kurumsal işbirliği, birleşik iletişim ve ekip mesajlaşması için birden fazla yazılım platformu ve aracı arasında geçiş yapmasına neden oluyor. geçen yıl yayınlanan çalışma.

İşbirliği ortamı da büyümeye devam edecek. Global Market Insights’a göre pazar, 2016’dan 2024’e kadar %13 bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) büyüyecek ve 2024 yılına kadar 8,5 milyar doları aşacak. ReportLinker’dan yapılan bir araştırma da benzer bir sonuca vararak CAGR’yi %13,2 olarak tahmin etti.

Aragon Research CEO’su Jim Lundy, “Bir geçiş dönemindeyiz” dedi. İşletmelerde “Hala e-postaya bağımlıyız ve mobil mesajlaşma henüz tam anlamıyla yakalanmadı”. Sonuç olarak, birçok şirket, “herkese uyan tek bir çözüm” bulunmayan, göreve özel birden çok işbirliği aracına güveniyor.

Spiceworks/Lifesize anketine yanıt veren BT uzmanlarının yüzde doksan ikisi, birden çok işbirliği aracını devreye aldı veya dağıtmayı düşünüyor ve üç farklı sağlayıcıda ortalama 4,4 farklı araç veya platform kullanıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birden fazla sistemle uğraşmak, BT uzmanları için yönetim, güvenlik, hizmet kalitesi ve diğer zorluklar yaratır.

İşbirliği paketi mi, türünün en iyisi mi?

Yüksek düzeyde, kurumsal BT karar vericileri için seçim, bir işbirliği paketi seçmek veya türünün en iyisi ürünlerden bir işbirliği yığını oluşturmaktır.

Teknoloji danışmanlığı ve özel yazılımlar sunan Kickdrum’un baş mimarı Ryan Kennedy, işbirliği paketlerinin işletmeler için çok uygun olduğunu, çünkü satın almalarının genellikle kolay olduğunu, ölçek ekonomileri sunduklarını ve çeşitli özellikler ve araçlar arasında sıkı bir entegrasyona sahip olduklarını söyledi. uygulama geliştirme.

En iyi bilinen kurumsal işbirliği platformu satıcıları arasında Microsoft (Outlook/Exchange, Office 365, SharePoint ve Skype Kurumsal); IBM (İşbirliği Çözümleri); Cisco (Spark ve ilgili işbirliği yazılımı); ve Google (G Suite ve diğer araçlarla birlikte).

Kennedy, API’ler ve birlikte çalışabilirlik sunan ve bunların etrafında oluşturulmuş geniş bir üçüncü taraf araçları ekosistemine sahip türünün en iyisi işbirliği araçlarının genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için ideal olduğunu söyledi. Trello ve Atlassian’ın sunduğu bu tür araçlar, geleneksel işbirliği paketlerinden daha fazla esneklik sunarak ekiplere IFTTT benzeri bir deneyim sunar.

‘Eğer Bu O Zaman O’ anlamına gelen IFTTT, aralarında otomatik bir etkileşimi tetiklemek için iki farklı aracı birbirine bağlayan bir yazılım hizmetidir. Kennedy, örneğin Trello’nun özellikle Google Drive belgeleriyle iyi bir şekilde entegre olduğunu ve böylece Trello’da yapılan güncellemelerin bir Google Dokümanını otomatik olarak güncelleyebileceğini açıklıyor.

Kennedy, yeni işbirliği araçları arasında Slack’in “dünyayı ele geçiriyor” gibi göründüğünü söyledi, çünkü norm haline gelen isteğe bağlı, dağınık, sanal ekipler için çok uygun; sık sık yeni özellikler eklediğinden; ve özünde mobil olduğu için.

“Mobil, çoğu zaman son nesil, masaüstü merkezli işbirliği araçları için sonradan düşünülen bir düşüncedir” dedi. “Slack gibi mobil yerel araçlar yakın gelecekte devralacak.”

Slack, yakın zamanda Grid ile kurumsal alana da genişledi. Lundy, bu arada Amazon Chime’ın işbirliği pazarında önemli bir oyuncu haline gelebileceğini ve Microsoft gibi daha köklü şirketleri bozabileceğini öngördü. Ve belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Amazon’un Slack’i satın almayı düşündüğü bildiriliyor.

Lundy, Salesforce’un başka bir önemli oyuncu olduğunu, çünkü sayısız üçüncü taraf uygulamasını kolayca entegre edebildiğini belirtiyor. “Üçüncü taraf uygulamasını kullanma izniniz olduğu sürece, herhangi bir kodlama gerekmeden dakikalar içinde kullanmaya başlayabilirsiniz” dedi.

Ve Workplace by Facebook’u da göz ardı etmeyin, dedi Lepofsky. Yazılım Facebook’tan olduğu için, birçok kullanıcı onu nasıl kullanacağını zaten biliyor. Ayrıca, Microsoft Active Directory, Salesforce ve diğer kurumsal araçlarla entegre olan “tamamen kurumsal düzeyde”dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*