Ekim İş Raporu Yorgun Gezginlere Bir Umut Işığı Veriyor

Ekim İş Raporu Yorgun Gezginlere Bir Umut Işığı Veriyor

Entrepreneur Media’nın uluslararası bir franchise’ı olan Entrepreneur United States’i okuyorsunuz.

Bu hikaye ilk olarak NerdWallet’ta yayınlandı

İşte hem seyahat endüstrisi hem de son zamanlarda hava yolu ve otel personeli sıkıntısı arasında (bazen aşırı) kaos yaşayan herhangi bir gezgin için iyi haber: Seyahat endüstrisinde önemli bir istihdam artışı yaşanıyor.

İnekCüzdanı İnekCüzdanı

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Cuma günü yayınlanan rakamlara göre, ABD ekonomisi Ekim ayında toplam 531.000 iş ekledi. Perakende, fabrikalar ve ofis işleri de dahil olmak üzere birçok sektörde kazanımlar elde edilirken, yıldan yıla en büyük büyüme hem ulaşım hem de eğlence ve konaklama sektörlerinden geldi.

Kısacası bu, seyahat endüstrisi ile ilgili iş ilanlarının geri döndüğü ve onların da doldurulduğu anlamına geliyor. Bu, pandeminin yol açtığı seyahat aksaklıklarının yakında azalabileceğini de gösterebilir.

BLS’ye göre, Ekim 2021’e kıyasla Ekim 2020’ye kıyasla en fazla yeni işin eklendiği 10 sektörden sekizi ulaşım sektörü veya eğlence ve konaklama sektörü kapsamına giriyor.

İşte mevsimsellikten arındırılmış, istihdamdaki yüzde değişime dayalı en hızlı büyüyen endüstriler.

BLS’ye göre, Mart ve Nisan 2020’de 8,2 milyon işini kaybeden eğlence ve konaklama sektörü, COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde özellikle sert bir darbe aldı.

Ancak seyahatler hızlanmaya başladığında bile, birçok çalışan geri dönmedi, binlerce işi boş bıraktı ve büyük bir işgücü sıkıntısı yarattı. Bu kıtlık özellikle hava yolu yolcuları için kaosa neden oldu, örneğin 30 Temmuz ile 9 Ağustos arasında 2.800’den fazla Spirit Airlines uçuşu iptal edildi. Babalar Günü hafta sonu boyunca yüzlerce American Airlines uçuşu ve Southwest bir Ekim boyunca 1.800’den fazla uçuşu iptal etti. hafta sonu.

Her durumda, havayolları ilk gecikmelerin suçlusu olarak personel eksikliğini suçladı ve bunların çoğu, personelin bir sonraki tarifeli rotasına gitmek için yerinde olmaması nedeniyle daha fazla gecikmeye yol açtı.

Ve oteller, kahvaltı büfelerini kahverengi çantalara küçültmek veya yalnızca talep üzerine temizlik sağlamak dahil olmak üzere birçok hizmeti azaltıyor. Tam personel olmadan, otellerin pandemi öncesi seviyelerde kaliteli misafir hizmeti sunması zorlaşıyor.

Uzmanlar, bu tatil sezonunda havalimanlarındaki kalabalık ve karışıklık konusunda uyarılarda bulunarak, yolculara personel sıkıntısının yolculukları rotadan çıkmaya zorlaması durumunda yedek planlar yapmalarını tavsiye ediyorlardı. Ancak en son istihdam rakamları, yoldaki potansiyel kargaşaya göğüs germek istemeyen gezginler için bir umut ışığı sağlayabilir.

Ülke çapında, hava taşımacılığı sektörü Ekim ayında 9,200 iş ekledi, konaklama sektörü ise 23,200 iş ekledi. Restoranlar ve barlar aynı ayda 119.400 iş ekledi.

Doldurulan bu yeni işler ile birlikte, son zamanlardaki seyahat zorlukları neredeyse sona erebilir ve tatil seyahati önceden düşünülenden biraz daha az kaotik olabilir.

Ekim İş Raporu Yorgun Gezginlere Bir Umut Işığı Veriyor makalesi ilk olarak NerdWallet’ta yayınlandı.

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*