En son Edge güncellemesinde neler var? Herkes için dikey sekmeler ve daha hızlı başlangıçlar

En son Edge güncellemesinde neler var?  Herkes için dikey sekmeler ve daha hızlı başlangıçlar

Ocak 2021

Microsoft’un geçen hafta piyasaya sürülen Edge 88’i, şifre yöneticisinde önemli iyileştirmeler içeriyor ve Chrome’un henüz sunmadığı dikey sekmeler de dahil olmak üzere yeni sekme özelliklerini kullanıma sundu.

Redmond, Wash. şirketi ayrıca, en ciddi olanı dört aşamalı bir sıralama sisteminde ikinci seviye olan “Yüksek” olarak işaretlenen en az 24 güvenlik açığını yamaladı. Edge gibi açık kaynaklı Chromium projesi üzerine inşa edilen Google’ın Chrome 88’i, 19 Ocak’ta piyasaya sürüldüğünde 36 kusur için düzeltmeler içeriyordu.

(Not: Microsoft’un Edge 88’i sunduğu gün olan 21 Ocak’tan itibaren, “…Microsoft Edge’in (Chromium tabanlı) yeni sürümlerinde bulunan Chrome CVE’lerini doğrudan Güvenlik Güncelleme Kılavuzu’nda yayınlamaya” başladı. Bunun ne anlama geldiğine dair bilgi, bu açıklamaya yönlendirin.)

Edge arka planda otomatik olarak güncellenecek olsa da, yükseltmeyi zorlamak için sağ üstteki üç noktanın altındaki Yardım ve Geri Bildirim menüsünden “Microsoft Edge Hakkında” öğesini seçin; sonuç sekmesi, tarayıcının güncellendiğini veya bir “Yeniden Başlat” düğmesi sunmadan önce indirme işlemini görüntülediğini gösterir.

Edge’de yeni olan kullanıcılar, Windows veya macOS için 88 sürümünü manuel olarak indirebilir. Linux sürümü, Insider web sitesinde Dev Channel derlemesi olarak bulunurken, Android ve iOS tarayıcıları sırasıyla Google Play ve App Store pazarlarında bulunabilir.

Microsoft, Edge’i yaklaşık altı haftada bir, genellikle Google’ın Chrome’u aynı sürüm numarasına yenilemesinden bir veya iki gün sonra günceller. Önceki Edge yükseltmesi v.87, 19 Kasım 2020’de piyasaya sürüldü.

Tarayıcı mı yoksa şifre yöneticisi mi?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, her Edge yükseltmesinin iyileştirmelerinin ve eklemelerinin büyük kısmı, her iki tarayıcının da Chromium kod oluğundan beslendiği aynı numaralı Chrome ile paylaşılıyor.

Chrome 88 gibi Edge 88, tarayıcı içi şifre kontrolü ve düzenleme dahil olmak üzere şifre yöneticisinde değişiklikler içerir.

İlki, zayıf parolaları ve/veya geçmiş veri ihlallerinde ortaya çıkanları tanımlar. (Chrome’da, “Güvenlik Kontrolü” olarak adlandırılan bu hizmet, Mayıs 2020’de kullanıma sunuldu.) Microsoft, “Parola İzleyici” adını verdi ve Edge 88’de varsayılan olarak etkinleştirdi. (Microsoft gibi, herkes hemen açıldığını görmez. Google gibi, hala var olan hataların tüm kullanıcı tabanını sakat bırakmaması için yeni araçları ve özellikleri aşamalı olarak sunar. Bilgisayar Dünyasıörneğin, v.88’deki yeni araçları Mac’lerinde görmedi.)

Bir blog gönderisinde ve bir destek belgesinde Microsoft, parolaların, kendisinin bile bilemeyeceği şekilde şifrelendiğini vurguladı; Parola İzleyici’yi “parolalarınızdan herhangi biri ele geçirildiğinde, bunları güncelleyebilmeniz için size bildiren” bir araç olarak tanımladı.

Edge ayrıca, kullanıcıların güvenliği ihlal edilmiş parolalarda tarayıcı içi değişiklikler yapmasına da olanak tanır. Zayıf veya ifşa olmuş bir hesabın yanındaki “Değiştir” kutusuna tıklamak, her zaman olmasa da bazen kullanıcıyı ilgili web sitesinin oturum açma ekranına veya sitenin yeni bir şifre oluşturma konumuna götürür. Kutunun üzerinde “Değiştir” yazıyor olması bu ekstra yardımı alacağınız anlamına gelmez; çoğu durumda hiçbir şey yapmaz, sizi siteye ve parola değiştirme ekranına manuel olarak gitmeye zorlar.

Dikey sekmeler, sekmeler uykulu olur

Edge ayrıca, özellikle dikey sekmeler sunarak, kullanıcıların sekmeleri işleme biçiminde iyileştirmeler aldı.

Tarayıcı penceresinin üst kısmındaki alçı sekme adları yerine, Edge 88 bunları pencerenin sol tarafında basamaklı bir listede sıralayacaktır. Bunu yapmanın nedeni? Dikey bir ekran, sekme başlığının üst kısımdaki çoğu sekmeye sığabileceğinden çok daha fazlasını gösterecektir.

Edge 88'in dikey sekmeleri Microsoft

Edge 88’in dikey sekme özelliği, sekme etiketlerini, ek alanın başlıkların genişlemesine izin verdiği bir kenar çubuğuna yerleştirir.

Diğer özelliklerde olduğu gibi, dikey sekmeler hemen etkinleştirilmeyebilir. Açmak için kullanıcılar şunu yazabilir: kenar://bayraklar adres çubuğunda, Return veya Enter tuşuna basın, #edge-vertical-tabs işaretini kaldırın, sağdaki seçeneklerden “Etkin”i seçin ve tarayıcıyı yeniden başlatın.

Edge 88 ayrıca, belirli bir süre içinde görüntülenmemiş açık sekmeler için sistem kaynakları belleğini ve CPU döngülerini serbest bırakan bir performans geliştirmesi olan Microsoft’un “uyku sekmeleri” dediği şeyi de tanıttı. Uyumaya gitti sekmeleri, sekmeyi adlandıran metin karartılarak işaretlenir.

Uyku sekmeleri etkinleştirildiğinde, kullanıcılar beş dakikadan 12 saate kadar birden çok aralıkta dozlama aralığını ayarlayabilir ve asla uyumaması gereken siteleri listeleyebilir.

Microsoft, Edge 88’de özellik henüz açılmadıysa, bir sonraki yükseltme olan Edge 89’dan itibaren herkes için olacağını söyledi. (Sabırsız kullanıcılar arayabilir ve ayarlayabilir. #kenar-uyku-sekmeleri bayrak.)

Ve işletmeler için daha fazlası

İş veya okul hesabı olan kullanıcılar, büyük ölçüde Office 365 kullanıcıları artık Edge’in yeni sekme sayfasında yeni bir özelliğe sahip. “Bir bakışta gününüz” etiketli, basit bir pano oluşturmak için Microsoft’un üretkenlik araçlarının kullanımından alınan içeriği görüntüler. Yaklaşan olaylar ve bir ekipteki diğer kişilerin yakın zamanda güncellediği veya döndürdüğü dosyalar gösterilir.

Pano, Office 365’e abone olan iş kullanıcıları için bir launchpad-slash-search-portal-cum-news akışına dönüştürülen, önceden paketlenmiş yeni sekme sayfasına ek bir öğe ekler.

Edge 88’in başka bir yerinde tarayıcı, geçmiş ve açık sekmeler senkronizasyonu, PDF’ler için iki sayfalık görünüm ve Adobe Flash desteğinin tamamen kullanımdan kaldırılmasını ekledi.

Microsoft, bir sonraki yükseltme olan Edge 89’u 4 Mart civarında yayınlayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*