En son Firefox güncellemesinde neler var? 93, SmartBlock’u geliştirir, sponsorlu arama önerileri sunar

En son Firefox güncellemesinde neler var?  93, SmartBlock’u geliştirir, sponsorlu arama önerileri sunar

Firefox 71

Mozilla bu hafta Firefox 71’i piyasaya sürdü ve resim içinde resim video modunu ve gelecek yıl müşterilere sunulacak bir VPN (sanal özel ağ) hizmetini önizlemenin yeni yollarını tanıttı.

Güvenlik mühendisleri, altısı “Yüksek” olarak işaretlenmiş, ikinci en ciddi tehdit derecesi olan 11 güvenlik açığı için yamalar içeriyordu. Hiçbiri “Kritik” olarak etiketlenmedi. Mozilla, bu kusurlardan bazılarının siber suçlular tarafından istismar edilebileceğini söyledi. Firma, etiketli bir güvenlik açığına dikkat çekerek, “Bu, yığın bozulmasına ve potansiyel olarak istismar edilebilir bir çökmeye neden olabilirdi,” dedi. CVE-2019-11745.

Firefox 71, Windows, macOS ve Linux için Mozilla’nın sitesinden indirilebilir. Firefox arka planda güncellendiğinden, çoğu kullanıcının en son sürümü almak için tarayıcıyı yeniden başlatması yeterlidir. Manuel olarak güncellemek için sağ üstteki üç yatay çubuğun altındaki menüyü yukarı çekin, ardından yardım simgesini (daire içindeki soru işareti) tıklayın. “Firefox Hakkında”yı seçin. Ortaya çıkan sayfa, tarayıcının güncel olduğunu veya yenileme sürecini açıkladığını gösterir.

Mozilla, Firefox’u altı ila sekiz haftada bir yeniler; tarayıcıyı en son 22 Ekim’de yükseltti.

PiP PiP ve tüm bunlar

Mozilla, Firefox 71’de yeni bir Resim İçinde Resim (PiP) modunu duyurdu. Firefox tarayıcısının dışında,” diye yazdı üründen sorumlu başkan yardımcısı Marissa Wood, 3 Aralık’ta bir şirket bloguna gönderdiği gönderide._

Mozilla, PiP’nin yalnızca Windows’un Firefox 71 sürümünde mevcut olmasına rağmen, bu özelliğin macOS ve Linux için sonraki yükseltmelere ekleneceğini söyledi. Şu anda, Firefox 72, 7 Ocak çıkış tarihi ile sabitlenmiştir.

(Firefox 72 için Ocak gönderim tarihi olması gerekenden daha erken görünüyorsa, öyledir. Eylül 2019’da Mozilla, yükseltmeler arasındaki aralığı azaltarak Firefox sürümlerini hızlandıracağını duyurdu. Firefox 74 ile başlayarak, aralık 10 Mart olarak ayarlandı. sadece dört haftaya düşecek. Mozilla, adım adım aralığı kısaltacak; Firefox 70 ile 71 arasındaki altı haftalık süre, 71 ile 72 ve 72 ile 73 arasında beş haftaya düşürülecek.)

PiP’de her video oynatılmaz; bunu yapanlar, fare imleci görüntünün üzerine getirildiğinde küçük, mavi destekli bir “Resim İçinde Resim” gösterecektir. Bu mesaja tıklamak, masaüstüne bir çerçeve, video içeride. Çerçeve istendiğinde hareket ettirilebilir ve yeniden boyutlandırılabilir.

Firefox çubuğu Firefox

Firefox 71, Resim İçinde Resim (PiP) özelliğini piyasaya sunarak kullanıcıların videoyu bir sekmeden çekmesine olanak tanıyor, böylece başka bir sekmede veya uygulamada çalışırken bile görüntüleme devam edebiliyor.

Wood’un da belirttiği gibi, video ortaya çıktığı sekmeden bağımsızdır; bu sekmenin etkin kalması gerekmez ve aslında kullanıcı tarayıcının dışına çıkıp başka bir uygulamanın penceresine geçebilir ve video devam eder.

Firefox, PiP partisine biraz geç kaldı. Apple’ın Safari’sinde artık PiP var – Ekim yükseltmesinden itibaren, macOS Catalina – ve Google’ın tarayıcısı Chrome 70’ten beri (Ekim 2018 yükseltmesi) kullanıyor. Ancak Firefox’un uygulamasının kullanımı, Windows’ta başlatmak için iki sağ tıklama gerektiren (ve Bilgisayar Dünyası MacOS’ta Chrome’da PiP’yi hiçbir zaman başarılı bir şekilde çağıramadı).

Hizmetlerin test edilmesi, test edilmesi

PiP dışında, Mozilla’nın diğer Firefox 71 ilgi alanı, şirketin Eylül ayında yayınladığı tarayıcı uzantısı olan “Firefox Private Network” (FPN) için daha fazla test yapıyor. FPN, tarayıcıdan siteye ve geri gelen trafiği şifreleyen VPN benzeri bir hizmete erişir ve o zamanlar başlayan test aşamasında Firefox Hesabı sahipleri için ücretsizdi. Web sitesi güvenlik sağlayıcısı Cloudflare, FPV için proxy sunucusu sağladı.

Ancak bu Eylül teklifi ertelendi.

Bunun yerine, Firefox 71’in çıkışıyla birlikte ikinci bir test aşaması başlatıldı. İlki gibi, bu “sınırlı süreli ücretsiz hizmet”, tarayıcıya ve tarayıcıdan aktarımları şifrelemek için FPN eklentisine dayanır, ancak büyük bir kısıtlama ile birlikte gelir: Kullanım her ay 12 saatte doluyor.

Ücretsiz anlaşmaya kaydolduktan sonra, kullanıcılara her biri bir saatlik şifreli trafik için iyi olan bir düzine geçiş verilir. Beta’nın açıklayıcı sayfasında, “Geçiş talep etmek için Özel Ağı açmanız yeterlidir.” “Firefox’u her zamanki gibi kullanın, göz atma işleminiz şifrelenecek ve güvenilir ortağımız Cloudflare tarafından sağlanan bir proxy hizmeti aracılığıyla gönderilecektir. Geçişler, Özel Ağı kapatsanız bile bir saat sonra sona erer. Başlangıcında 12 yeni geçiş alacaksınız. her ay.”

Mozilla, kullanıcıların bir kafe veya havaalanı gibi bir kamu ağına güvenirken FPV’yi açmasını (dolayısıyla ayın 12 geçişinden birini kullanmasını) önerdi.

Alternatif olarak, Firefox kullanıcıları, aylık 4,99 ABD doları karşılığında beş cihaza kadar olan trafiği şifreleyen tam bir VPN hizmetine davet talep edebilir. Mozilla buna “ücretli beta” adını verdi. VPN hizmeti, hizmetlerini 鈧? her ay. Başlangıçta, Firefox teklifi yalnızca Windows 10 çalıştıran kullanıcılar için geçerlidir, ancak Mozilla “diğer platformların yakında geleceğini” söyledi.

Mozilla, aramayla ilgili olmayan gelir akışları oluşturmak için mücadele etti – 2018’de gelirinin büyük bir kısmı, çeşitli arama motorlarını Firefox’un varsayılanı olarak belirleyen anlaşmalardan geldi – ve bu çaba, kuruluşun ücretli bir VPN’i tek başına ikinci kez kullanmasıdır. çözüm.

Firefox 71’in başka bir yerinde Mozilla, işletmeler için bir “kiosk” modu ekledi ve tarayıcı artık Gelişmiş İzleme Koruması (ETP) kripto madencilerini engellediğinde kullanıcıları bilgilendiriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*