En son Firefox güncellemesinde neler var? 93, SmartBlock’u iyileştiriyor, sponsorlu arama önerileri sunuyor

En son Firefox güncellemesinde neler var?  93, SmartBlock’u iyileştiriyor, sponsorlu arama önerileri sunuyor

Firefox 83

Mozilla bu hafta Firefox’u sürüm 83’e yükseltti ve tüm web sitelerine daha güvenli HTTPS protokolü aracılığıyla bağlanmaya çalışan ve bunu başaramadığında kullanıcıları kaçırılmaması gereken bir uyarıyla “Yalnızca HTTPS Modu” ekleyerek yükseltti. , yüz yüze uyarı.

Şirket mühendisleri ayrıca, dördü Firefox’un en ciddi ikinci etiketi olan “Yüksek” olarak işaretlenmiş 21 güvenlik açığını yamaladı. Firefox 83, “Kritik” olarak işaretlenmiş hiçbir hata için düzeltme içermiyordu.

Firefox 83, Mozilla’nın sitesinden Windows, macOS ve Linux için indirilebilir. Firefox arka planda güncellendiğinden, çoğu kullanıcının en son sürümü almak için tarayıcıyı yeniden başlatması yeterlidir. Windows’ta manuel olarak güncelleme yapmak için sağ üstteki üç yatay çubuğun altındaki menüyü yukarı çekin, ardından yardım simgesini (daire içindeki soru işareti) tıklayın. “Firefox Hakkında”yı seçin. (macOS’ta, “Firefox Hakkında”, “Firefox” menüsü altında bulunabilir.) Ortaya çıkan sayfa, tarayıcının güncel olduğunu veya yenileme işlemini görüntülediğini gösterir.

Mozilla, Firefox’u her dört haftada bir yükseltiyor ve son yenileme 20 Ekim’de kullanıcılara ulaşıyor.

Yalnızca HTTPS

Firefox 83’ün yeni özelliklerinden kolayca en çok destekleneni olan Yalnızca HTTPS Modu, tarayıcı kullanıcılarını, özellikle de İnternet’e kendileri şifrelenmemiş halka açık bağlantılara güvendiklerinde daha güvenli tutmayı vaat ediyor.

Mozilla’nın güvenlik grubunun dört üyesi Christoph Kerschbaumer, Julian Gaibler, Arthur Edelstein ve Thyla van der Merwe, şirketin güvenlik blogunda Salı günü yayınladıkları bir gönderide, “Kullanıcılarımızın her zaman HTTPS kullanmayı seçmelerine izin vermenin zamanı geldi” diye yazdı. “Bu yüzden Firefox’un izniniz olmadan güvenli olmayan bağlantılar kurmamasını sağlayan Yalnızca HTTPS Modu’nu oluşturduk.”

Etkinleştirildiğinde, mod varsayılan olarak kapalıdır. Yalnızca HTTPS, şifrelenmemiş HTTP protokolü yerine HTTPS kullanarak her siteye bağlanmaya çalışır. Örneğin, kullanıcı aşağıdakileri içeren bir bağlantıyı tıkladığında Firefox otomatik olarak HTTPS’ye geçer. https:// veya kullanıcı yazdığında https:// adres çubuğunda.

Hedef site HTTPS’yi desteklemiyorsa, Firefox, kullanıcılara HTTP kullanarak devam etmek ve bağlanmak isteyip istemediklerini soran tam sayfa bir uyarı görüntüler.

Firefox 83 Yalnızca HTTPS Mozilla

Bu uyarı, Yalnızca HTTPS Modu etkinleştirildiğinde ve Firefox 83, trafiği şifrelemeyen bir siteyi hedeflediğinde görünür. Kullanıcılar riskleri bilerek devam etmeyi veya devam etmeyi reddedebilir.

(Bazı yönlerden, Yalnızca HTTPS Modu, Electronic Frontier Foundation (EFF) ve Tor Projesi’nin ortak çabası olan HTTPS Everywhere uzantısına benzer, ancak eklentinin onu desteklemeyi öğreten kullanıcı tarafından yazılmış kurallar ekleme yeteneğinden yoksundur. Siteler.)

Mozilla, %15 daha hızlı diyor

Mozilla ayrıca Firefox 83’te tarayıcının JavaScript motoru SpiderMonkey’de yapılan iyileştirmeler sayesinde performans artışı talep etti. Şirkete göre, tarayıcı, bellek kullanımı %8’e kadar düşerken bile sayfaları eskisinden %15’e kadar daha hızlı yüklüyor.

Diğer not değişiklikleri, Firefox’un resim içinde resim alt ekranında görüntülenen videoyu hızlı ileri ve geri sarmak için yeni klavye kısayollarını ve arama panelindeki yeni seçenekleri (Firefox’a bir arama dizesi yazmaya başladıktan sonra açılan kutu) içeriyordu. adres çubuğu). Bing ve DuckDuckGo’dan Wikipedia ve eBay’e kadar çeşitli arama motorlarının yanı sıra yer imleri, açık sekmeler ve tarayıcı geçmişi için kullanılan diğer arama motorlarını temsil eden panelin altındaki simgeler, aramanın o motor veya kategori içinde gerçekleşmesi için seçilebilir.

Ayrıca bu sürümden itibaren Firefox, Apple’ın ARM tabanlı M1 çip üzerinde sistem (SoC) tarafından desteklenen yeni MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini kişisel bilgisayarlarda macOS 11, diğer adıyla “Big Sur” altında çalıştırılabilir. silikon. Mozilla, Firefox 83 ve sonraki sürümlerinin Big Sur ile birlikte gelen Intel-to-ARM çevirmeni Rosetta 2’yi desteklediğini söyledi. Mozilla, Apple Silicon için Firefox’un yerel olarak derlenmiş bir sürümünün “gelecekteki bir sürümde” geleceğini ekledi.

Bir sonraki tarayıcı Firefox 84, 15 Aralık’ta piyasaya sürülecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*