Endonezya, Bali, Batam ve Bintan’ı bazı yabancı ziyaretçilere açacak, ancak Singapur, Güneydoğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Endonezya, Bali, Batam ve Bintan’ı bazı yabancı ziyaretçilere açacak, ancak Singapur, Güneydoğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

JAKARTA -Endonezya, turizm endüstrisini canlandırmak amacıyla bu hafta Bali ve Riau Adaları’nı seçili ülkelerden gelen yabancı ziyaretçilere yeniden açmaya hazırlanıyor.

Kıdemli bakan Luhut Pandjaitan, 11 Ekim Pazartesi günü bir medya brifinginde, 18 ülkeden ziyaretçilere izin verileceğini ve Singapur’un listede onaylanan ülkeler arasında olmadığını söyledi.

Popüler turistik adalar Batam ve Bintan’ın bulunduğu Bali ve Riau Adaları’ndaki havaalanlarının Perşembe günü yeniden açılması planlanıyor. Her iki il de Endonezya’daki en yüksek aşı kapsamına sahiptir.

Bali’nin 4,4 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 98’i en az bir doz Covid-19 aşısı alırken, yüzde 80’den fazlası tamamen aşılandı. Riau Adaları’nda, nüfusun yüzde 83’ü ilk aşılarını yaptırırken, yüzde 58’i tamamen aşılandı.

Dört milyondan fazla vaka ve 140.000’den fazla ölümle Güneydoğu Asya’da pandeminin en kötü vurduğu Endonezya olan Endonezya, ülkeyi temkinli bir şekilde yeniden açacağını ve başka bir enfeksiyon dalgasını önlemek için önlemler alacağını söyledi.

Bay Luhut, yalnızca daha düşük iletim seviyelerine ve yüzde 5 veya daha düşük pozitiflik oranına sahip ülkelerden gelen ziyaretçilerin Endonezya’ya girmesine izin verileceğini söyledi. Pozitiflik oranı, test edilenlerden virüs için pozitif test eden kişilerin yüzdesini ifade eder.

Ekonomik İşler Koordinasyon Bakanı Airlangga Hartarto, aynı medya brifinginde, bu ziyaretçilerin varışta karantinaya hizmet etmeye devam etmeleri gerektiğini, ancak beş günlük kısaltılmış bir süre için gerektiğini söyledi. Daha önce, yabancı gelenlerin sekiz günlük karantinaya hizmet etmesi gerekiyordu.

Ayrıca, en az 100.000 ABD Dolarını (135.000 ABD Doları) kapsayan geçerli bir Covid-19 tedavi sigortasına sahip olmaları ve karantina dönemi için otel konaklamalarını önceden ödemeleri gerekmektedir.

Airlangga, “Bu yerlerin yeniden açılması, daha sonra başka yerlerde de tekrarlanabilecek bir deneme çalışması olarak hareket edecek.” Dedi.

Şu anda, yalnızca diplomatik veya çalışma vizesi olan yabancıların, başkent Jakarta ve Kuzey Sulawesi’ye hizmet veren uluslararası havaalanları aracılığıyla Endonezya’ya girmelerine izin verilmektedir. İzin verilenler arasında insani yardım görevlerinde çalışan sağlık çalışanları ve kargo mürettebatı bulunuyor.

Luhut, “Yeniden açılmanın, bugün ekonomisi pandemi öncesi zamanların çok altında olan Bali’nin iyileşmesine yardımcı olması bekleniyor.” Dedi.

Hükümet daha önce Bali’nin Güney Kore, Çin, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen yabancı turistler için yeniden açılacağını söyledi.

Luhut, onaylanan listedeki 18 ülkeyi belirtmedi, ancak İçişleri Bakanı Tito Karnavian’ın konuyla ilgili bir genelge yayınlayacağını söyledi.

Pandemiden önce Endonezya’nın en büyük turist kaynağı olan Singapur’dan gelen gezginler hakkında soru sorulduğunda Luhut, “Açıklanacak 18 ülkenin listesi var, ancak Singapur bence listede değil çünkü listede değil. gereksinimleri karşılamayabilir.”

Bir ülkedeki genel Covid-19 durumunu değerlendirmek için Dünya Sağlık Örgütü yönergelerine atıfta bulunuyordu.

Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya, Mayıs ayındaki Hari Raya şenliklerinin ardından tetiklenen son Covid-19 vaka artışını kontrol altına almayı başardı.

Enfeksiyonlar için yedi günlük ortalama, günlük 50.000 vaka ile Temmuz ortasında zirveye ulaştı. Bu sayı şimdi 1.200’e düştü.

Endonezya’nın günlük ölüm oranı da benzer şekilde, Ağustos başındaki yedi günlük ortalama zirve olan 1.700’den son günlerde yaklaşık 80’e düştü.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*