Facebook kullanıcıları Pazartesi gününden itibaren doğrudan uygulamadan görüntülü ve sesli arama yapabilecek.

Facebook kullanıcıları Pazartesi gününden itibaren doğrudan uygulamadan görüntülü ve sesli arama yapabilecek.

Yedi yıl sonra Facebook, ana uygulamaya görüntülü ve sesli arama özelliğini geri getiriyor. Pazartesiden itibaren, kullanıcıların arama yapmak için Messenger’a atlamaları gerekmeyecek, doğrudan ana uygulamadan bir arkadaş veya aile üyesiyle görüşebilecekler.

Ancak Bloomberg, başlangıçta özelliğin önümüzdeki haftadan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’ndekiler de dahil olmak üzere bazı kullanıcılarla test edileceğini bildirdi. Messenger Connor Hayes’in ürün yönetimi direktörü, “yeni özelliğin sadece bir test olduğunu, ancak Facebook’un ana uygulaması ile Messenger hizmeti arasında geçiş yapma ihtiyacını azaltmayı amaçladığını” söyledi. 2014 yılında Facebook, ana uygulamadan görüntülü ve sesli arama özelliğini kaldırdı ve Messenger adlı ayrı bir uygulamada sundu. Bu, kullanıcıların cep telefonlarının Ana Ekranlarına başka bir uygulama ekledi, çünkü kullanıcıların arama yapabilmesi için Messenger’ın indirilmesi gerekiyordu.

Hayes, kullanıcıların zaman içinde Facebook (ana) uygulaması ile Messenger arasında daha fazla entegrasyon göreceklerini söyledi ve Messenger’ın “hangi hizmeti kullanmayı tercih ettiklerine bakılmaksızın, insanların ayrı olduklarında bir arada olmaları için bir bağ dokusu” olduğunu ekledi. COVID-19 salgını sırasında, kullanıcıların fiziksel olarak ayrı olduklarında bağlantıda kalmalarını sağlamak için Messenger’da Birlikte İzle özelliği tanıtıldı.

Bununla birlikte, en son test, şirketin platformlarını entegre etmek için attığı birçok yavaş adımdan biridir.

Pazartesi günkü test, Facebook’un tüm uygulamalarını ve hizmetlerini dahili olarak entegre etmek için yavaş ama tutarlı bir çabanın en sonuncusu. Hayes, Facebook’un Messenger’ı tek başına bir uygulamadan ziyade bir hizmet olarak düşünmeye başladığını söyledi. Bu, insanların teknolojiyi başka şeylerin yanında kullanacağı anlamına geliyor – örneğin, Facebook’ta video izlerken veya oyun oynarken görüntülü sohbet için Messenger’a güvenmek. Messenger teknolojisini kullanan sesli ve görüntülü aramalar, Instagram, Oculus ve Portal cihazları dahil olmak üzere diğer Facebook platformlarında mevcuttur.

Rapora göre, eleştirmenler sosyal medya devinin hizmetlerini yalnızca federal düzenleyicilerin onu parçalamasını önlemek için birleştirdiğini savunuyor. Şirket, ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan antitröst davalarıyla karşı karşıya ve 46 eyalet, “satın al ya da göm” stratejisi üzerinden rekabete aykırı davranışlarda bulunmakla suçlayan antitröst davaları açtı. Instagram ve WhatsApp’ın satın alımlarını geri almaya çalışıyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*