Fender Stratocaster 1 ve Ona İlham Veren Süper Araba ile Tanışın

Fender Stratocaster 1 ve Ona İlham Veren Süper Araba ile Tanışın

 • DergiDergi

  Bu biz konuşuyoruz dükkan ve konuşan arabalar. Bazen derinlemesine gider ve bir şeyi analiz ederiz ya da araba tarihi veya motor sporları hakkında konuşuruz ya da belki sadece otomotiv endüstrisindeki bir şey hakkında fikirlerimizi veririz.

  İlk başta butik bir araba kıyafeti ile işbirliği yapan bir gitar şirketi, tuhaf bir soygun gibi görünebilir, ancak Fender ve Saleen söz konusu olduğunda, bir miktar mantıklı geliyor. Anaheim, California’daki son Ulusal Müzik Tüccarları Birliği (NAMM) Gösterisi sırasında Fender, Saleen’in ortaya çıkardığı kadar sıcak bir çubuk olan özel bir gitar ortaya çıkardı.

  Fender’ın gerçekten tanıtıma ihtiyacı yok. Kim olduklarını bilmiyorsanız, herhangi bir rock yıldızına bakın ve zamanın yarısında Fender ödüyorlar. Aynı şekilde, Saleen, küçük bir şirket olmasına rağmen, dünya çapındaki redüktörler arasında Ford ürünlerinin daha sıcak versiyonlarını üretmediği, yarışmadığı ve kendi yetiştirdiği spor arabalarıyla kazanmadığı zamanlarda yapmasıyla tanınıyor.

  Fender, her yıl NAMM şovu için bir dizi özel gitar ve özel tek seferlik gitarlar üretiyor. Detroit Otomobil Fuarı (NAIAS) General Motors gibi insanlar için neyse, NAMM da gitar yapımcıları için odur. Bu en ne kadar iyi olduğunu gösterebileceğin bir yer. Bu yıl, en son yeniliklerini sergileyen Fender Custom Shop’tan farklı değildi. Yeni toplama tasarımları, kablolama şemaları, yeni bitiş süreçleri, ahşap kombinasyonları ve daha fazlası var. Ancak burada Automoblog’da bizi asıl ilgilendiren, Fender Master Builder Ron Thorn tarafından hazırlanan kreasyonlardan biridir.

  Elbette, 70’i kutlayan normal “Sınırlı Üretim” serisi var.inci Fender Broadcaster’ın ve Jeff Beck’in bir zamanlar Page’e verdiği gitarın “sadık bir rekreasyonu” olarak tanımlanan Jimmy Page Signature Telecaster’ın yıl dönümü. Ancak burada özellikle 2020 Prestige Koleksiyonu Strat’tan bahsediyoruz. Ucuz olmayan ama muhtemelen 33.000 $ değerinde olan Thorn’un Fender Stratocaster 1’i tam olarak ona ilham veren arabaya benziyor.

  Pek çok rock and roll türü gibi Thorn’un da her zaman hızlı arabaları sevdiği ortaya çıktı. Kendi kabulüyle, hem Fender Stratocaster hem de Saleen S1 süper otomobilinin tasarım paralelliklerine hayran kaldı. Böylece Thorn, her ikisinin unsurlarını birleştiren bu eşsiz başlangıcı hazırladı. Sonuç Stratocaster 1 olarak adlandırılır.

  Thorn, “Fender Custom Shop ve Saleen Automotive, kendi sektörlerinde Corona, California’da hem en iyi dişlileri hem de yüksek performanslı ürünler üreten iki devdir,” dedi. “Bir otomotiv tutkunu olarak efsanevi Steve Saleen ve onun muhteşem ekibiyle çalışma fırsatına sahip olduğum için kesinlikle çok heyecanlıyım.”

  Bu balta çarpıcı bir Saleen Şeker Elma Kırmızısı ile tamamlanmıştır. Evet, bu bir gitar için harika bir renk ama bir boya işinden çok daha fazlası. Stratocaster 1 ayrıca elle yerleştirilmiş ve içi boş bir karbon fiber gövdeye sahiptir, bu nedenle son derece hafiftir. Thorn ayrıca kavrulmuş bir kızılağaç merkez bloğu ve elle oyulmuş bir akçaağaç tepesi ekledi. Sanırım Fender’ın “kavrulmuş” ile kastettiği, kızılağacın yoğunluğu artırmak için ısıl işleme tabi tutulması ve aslında, ahşapta hala bulunan nemi ve ziftin kaynatılmasıdır.

  Boyun, karbon fiber yuvarlak lam klavyeli (12 inç yarıçaplı) ve normal süper jumbolar yerine orta (tuhaf bir şekilde) jumbo perdeli, çeyrek kesilmiş kavrulmuş akçaağaçtır. Bir gün Thorn’a neden bu yoldan gittiğini sormak istiyorum. Boyun kısmı, gösterişli ve pratik olan uyumlu bir karbon fiber mesnet kaplaması ile tamamlanmıştır (eğer mesnet rezonanslarını sönümleme ve benzeri şeyler hakkında düşünmek istiyorsanız).

  Thorn, “Yeni Saleen 1’in güzel çizgileri, karbon fiber yapısı ve diğer benzersiz detayları, Stratocaster 1’in tasarım ve yapımının ardındaki ilham kaynağıydı” dedi. “Hem Fender Custom Shop için hem de benim için yeni olan yöntemler, malzemeler ve konseptler kullanan son derece zorlu ama tatmin edici bir yapımdı.”

  Elektronik paket, yüksek çıkışlı TV Jones Power’Tron Plus köprü manyetiği ile kendi özel Saleen tasarım dokunuşunu alır. Ayrıca yeni özel “6-Stack” köprüsü ve el yapımı Strat 1 kuyruk parçası da var. Her ikisi de gitara şık bir özel görünüm ve ton veren yeni Fender yenilikleridir. Fender’ın bunları başka gitarlara koymaya başlayıp başlamayacağına dair bir haber yok, ama yapabilirler.

  Ayrıca ses, ton ve wah-wah kontrolleri ile eşleşen özel Strat 1 pedal tahtası da var. Fender, bunun oyuncunun “sürüş deneyimini” geliştirdiğini ve tıpkı Leo Fender’ın 60’larda yaptığı gibi hala kelime oyunu yapma becerisine sahip olduklarını gösterdiğini söylüyor.

  Size Strat 1’in nasıl çaldığını ve sesinin inceliklerini anlatmayı çok isterdim ama nedense Fender bana 33.000 dolarlık gitarını göndermedi, bu yüzden gerçekten konuşamam. Aslında, kime göndermeleri gerektiğini biliyor musun? Arkadaşım Ronnie. Saygın bir drag yarışçısının oğlu olan Ronnie, ödüllü bir barbekü şefi olmak için eyalet kimyagerliği kariyerini bıraktı, sonra emekli oldu. o önemli yeteneklere sahip bir luthier olmak.

  Ron ve ben liseden beri oynuyoruz ve en iyileriyle tahta şaplak atabilir. O bir ateşli çubukçu ve gitar yapımcısı, bu yüzden sorulacak adam o. Yani gerçekten, Fender devam etmeli ve o Stratocaster 1’i bana göndermeli, ben de onu Ron’a teslim edeceğim. Ne düşündüğümüzü size bildireceğiz. Yapabilirsiniz buradan bize ulaşın.

  Tony Borroz tüm hayatını antika ve spor arabalarla yarışarak geçirdi. Bricks & Bones: The Endearing Legacy ve The Indy 500’ün Nitty-Gritty Phenomenon’unun yazarıdır, ciltsiz veya Kindle formatında mevcuttur. Çalışmalarını Twitter’da takip edin: @TonyBorroz.

  Fotoğraflar ve Kaynak: Fender Custom Shop, Saleen Automotive.

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *