Google, Android’den Apple’ın iOS’tan aldığından 20 kat daha fazla veri alıyor

Google, Android’den Apple’ın iOS’tan aldığından 20 kat daha fazla veri alıyor

Çoğumuz farkında değiliz bizden ne kadar veri toplanıyor. Ama ne yazık ki, araştırmacılar çalışmak ve sahip olmak için yeterince ilginç bir konu olduğunu düşünün bazı içgörüler elde etmeyi başardı. Bu durumda, ilgili Android ve iOS tarafından toplanan veriler.

Ars Technica’ya göre, Trinity College’dan bir araştırmacı, Android cihazların iPhone’lardan 20 kat daha fazla kullanıcı verisi topladığını buldu. Araştırmada, araştırmacı Doug Leith, Android ve iOS’un telemetri verilerini topladığını ve daha sonra Google ve Apple’a gönderildiğini iddia etti. Bu, cihazlar boşta kaldığında bile olur.

Dikkat edin, karşılaştırmanın veri boyutuna dayandığına dikkat edilmelidir. Android ve iOS çok farklı sistemler olduğundan, toplanan veri miktarı temelde farklıdır. Ne olursa olsun, Google, araştırmacının ölçümlerinin hatalı olduğunu iddia ederek çalışmanın bulgularına itiraz etti. Şirket ayrıca, “İnternete bağlı herhangi bir cihazın temel bir işlevi” olduğunu söyleyerek veri toplamayı ikiye katladı.

Dürüst olmak gerekirse, çoğumuz bu şirketlerin hiçbir verimize sahip olmamasını tercih ederiz. Ancak verilerin şirketlerin ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu da inkar edemeyiz. Konu hakkında ne düşünüyorsun? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın! Ve en son teknoloji trendleri ve gadget’larla ilgili diğer haberler için TechNave’i takip etmeye devam edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*