Google Chat’te Dosyalar Nasıl Paylaşılır

Google Chat’te Dosyalar Nasıl Paylaşılır

Google Sohbet, kullanıcıların Google Drive’dan veya yerel bilgisayardan belge ve dosyaları bireyler, gruplar ve sohbet odaları ile paylaşmasına olanak tanır.

Google Hangouts, şu anda daha yeni mesajlaşma hizmeti Google Chat ile değiştiriliyor. Google Workspace’in (eski adıyla G Suite) bir parçası olan Google Chat, grup görüşmesi işlevleriyle birlikte doğrudan mesajlaşma ve sohbet odaları sunan bir iletişim ve ortak çalışma aracıdır. Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla sohbet etmenize, içerik paylaşmanıza, işbirliği yapmanıza ve daha pek çok şeye olanak tanır. Hem Gmail’de entegre bir hizmet hem de bağımsız bir Chat uygulaması olarak artık Gmail hesabı olan herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

Hâlâ Google Hangouts kullanıyorsanız, Google tüm sohbetlerinizi, görüşmelerinizi, kişilerinizi ve kayıtlı geçmişinizi Google Sohbet’e taşır. Google Sohbet ayrıca dosya paylaşımı, belge oluşturma, görüntülü toplantı ve daha fazlası gibi harika yeni özelliklerle birlikte gelir ve bunların tümü uygulamadan hiç çıkmadan gerçekleşir.

Yalnızca görüntüleri paylaşmanıza izin veren Hangouts’tan farklı olarak Google Chat, belgeler, elektronik tablolar, slaytlar, resimler, videolar ve çok daha fazlası gibi çeşitli dosyaları tek bir yerde paylaşmanıza olanak tanır. Google Chat’ten nasıl dosya paylaşılacağını görelim.

Google Chat, kullanıcıların dokümanları ve dosyaları bireyler, gruplar ve sohbet odaları ile paylaşmasına olanak tanır. Fotoğrafları, elektronik tabloları, metin belgelerini, sunum slaytlarını, videoları, ses dosyalarını, Dokümanları, Slaytları, E-Tabloları ve diğer çeşitli türdeki dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bu dosyalar Google Drive’dan veya bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler gibi cihazlarınızın yerel sürücüsünden olabilir. Ve yalnızca boyutu 200 MB’tan küçük dosyaları paylaşabilirsiniz.

Dosyaları, üyelerin sohbet ederken aynı dosyaları görüntüleyebileceği ve düzenleyebileceği bir grup veya sohbet odası ile paylaşabilir ve gerçek zamanlı işbirliğine izin verebilirsiniz.

İlk olarak, tarayıcınızda tochat.google.com’da oturum açın veya Google Chat bağımsız uygulamasını açın. Ardından, dosya paylaşmak istediğiniz kişiyi seçin.

Veya bir grupla veya sohbet odasıyla dosya paylaşmak için dosyaları paylaşmak istediğiniz açık bir sohbet odası açın.

Bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan dosya paylaşmak için, metin kutusunun sağ köşesindeki ‘Dosya yükle’ düğmesini tıklayın.

‘Aç’ dosya seçici penceresinde paylaşmak istediğiniz dosyaya gidin. Ardından dosyayı seçin ve ‘Aç’ı tıklayın.

Seçilen dosya, dosyanın önizlemesiyle birlikte Google Sohbet’e eklenecek, ancak henüz gönderilmedi. Göndermek için metin kutusunun dışındaki mavi ‘Mesaj Gönder’ düğmesini tıklayın.

Ekli dosya anında gönderilecektir.

İletiyi vurguladığınızda, iletiye bir tepki ekleme veya ekli iletiyi Gmail gelen kutunuza iletme seçeneklerine sahip olursunuz.

Google Drive’dan dosya paylaşmak için, metin kutusunun sağ köşesindeki ‘Google Drive dosyası ekle’ düğmesini tıklayın.

Göndermek istediğiniz dosyayı bulmak için Google Drive hesabınızda arama yapın. Ardından dosyayı seçin ve ‘Seç’ düğmesini tıklayın.

Dosyayı göndermek için mavi ‘Mesaj Gönder’ düğmesini tıklayın.

‘Mesaj gönder’ düğmesini tıkladığınızda, Google Drive, paylaştığınız dosyaya erişim izni vermenizi isteyecektir.

Bir kişiyle dosya paylaşıyorsanız, Google sizden şu iletişim penceresini isteyecektir:

Veya bir grupla veya sohbet odasıyla dosya paylaşıyorsanız, Google sizden şu iletişim penceresini isteyecektir:

Bilgi istemi penceresinde, ‘Yorum’ açılır menüsünü tıklayın ve paylaştığınız dosyaya ne tür bir izin vermek istediğinizi seçin.

İzni seçtikten sonra, dosyayı sohbet odası/kişi ile paylaşmak için ‘GÖNDER’e tıklayın. Ve dosya paylaşılacaktır.

Bir sohbet odasında bir dosya paylaştığınızda, mevcut ve gelecekteki her oda üyesi, verilen izinle dosyaya erişebilir. Ve bir üye odadan ayrılırsa, o dosyaya erişimi kaybeder.

‘Bağlantı paylaşımını aç’ seçeneğini seçer ve dosyayı gönderirseniz, dosyanın bağlantısına sahip olan herkes dosyayı yalnızca görüntüleyebilir ve dosyaya yorum yapabilir.

Bazen bir grupta veya sohbet odasında hassas bir dosya paylaşırken, her oda üyesinin dosyaya erişmesini istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, ‘Erişim verme’ seçeneğini işaretleyin ve ‘GÖNDER’i tıklayın.

Sohbet odasındaki herkes dosyayı alacak, ancak siz onlara izin vermedikçe dosyalara erişemeyecekler. Bu şekilde istenmeyen üyelerin dosyaya erişmesini önleyebilirsiniz.

Bazen erişimi olmayan bir dosya da alabilirsiniz. Erişimi olmayan bir dosyayı açmaya çalıştığınızda, Google Drive size bir erişim reddedildi sayfası gösterecek ve dosyaya erişim istemenizi söyleyecektir. Dosyanın sahibine erişim istemek üzere bir e-posta göndermek için ‘Erişim iste’ düğmesini tıklayın.

Dosyanın sahibi, kullanıcıdan aşağıda gösterildiği gibi erişim isteyen bir e-posta alacaktır. Birisi paylaştığınız dosyaya erişim istiyorsa, kimin erişim istediğini görebilirsiniz. Dosya adının altındaki açılır menüden izni seçebilir ve erişim vermek için ‘Paylaş’ı tıklayabilirsiniz.

Ve ‘Bu dosyayı paylaştınız’ mesajını göreceksiniz. Birine izin vermek istemiyorsanız, isteklerini görmezden gelebilirsiniz.

Dosyaları paylaşmak için Google Drive dosyasının URL’sini doğrudan Google Sohbet’e kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Ancak kullanıcılar bu dosyaları yalnızca ‘Görüntüleme modunda’ açabilirler.

Google Sohbet’te dosya paylaşamayacağınız veya yükleme hatası alabileceğiniz zamanlar olabilir. Kötü bir internet bağlantınız varsa veya internet bağlantınız yoksa, dosya paylaşamazsınız. Bu olduğunda, internet bağlantınızı kontrol edin ve tekrar göndermeyi deneyin.

Dosyaları paylaşamamanızın bir başka nedeni de, Google Sohbet’te belirli dosya türlerinin engellenmesidir. Google Chat, kullanıcıların kötü amaçlı programları veya kötü amaçlı yazılımları paylaşmasını önlemek için belirli dosyaları engeller.

Google Chat’te engellenen dosya türleri şunları içerir:

Google Sohbet ayrıca, içinde başka bir arşiv bulunan Makro kötü amaçlı yazılımları ve parola korumalı arşivler içerebilecek belirli Microsoft Office dosyalarını karartır.

Bu dosya türlerinden herhangi birini paylaşmaya çalıştığınızda, Chat size bir ‘Yükleme başarısız’ hatası gösterecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*