Google Chrome’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Google Chrome’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Üçüncü taraf bir uzantı kullanarak veya yerel olarak tarayıcının Geliştirici Araçları menüsünü kullanarak Chrome’da ekran görüntüsü alın.

Çoğu zaman, ekran görüntüsünü alıp birine göndermemiz gereken bir senaryoyla karşılaşıyoruz, bu sadece paylaşılması gereken bir bilgi parçası olabilir, karşılaştığınız ve yardıma ihtiyacınız olan bir hata olabilir veya en sevdiğiniz sosyal ağ platformunda gerçekten komik bir meme olabilir; İmkanlar sonsuzdur.

Ekran görüntüsü almak basit ve hızlı olmalıdır; telaş yok, kargaşa yok. Bu nedenle, aşağıda hızlı bir şekilde Chrome’unuzda ekran görüntüsü almanın bazı harika yolları bulunmaktadır.

Chrome’da ekran görüntüsü almak için birçok uzantı var. Ancak, ‘Nimbus Ekran Görüntüsü ve Ekran Video Kaydedici’ en çok yönlü olanıdır. Tam sayfa ekran görüntüsü, istenen alan ekran görüntüsü, gecikmeli ekran görüntüleri ve hatta bir web sayfasının birden çok seçilmiş parçasını almanıza olanak tanır. Hatta ekranınızı da kaydetmenize izin veriyor ama bu daha sonra masaya yatırmamız gereken bir şey.

Ayrıca, isterseniz en sevdiğiniz bulut depolama alanına yükleme seçenekleriyle birlikte, isterseniz ekran görüntüsünü hemen yeni bir sekmede düzenlemenize de olanak tanır. Ayrıca Nimbus, rahatınız için Chrome dışında bir pencerenin ekran görüntüsünü almanıza da olanak tanır. O halde lafı fazla uzatmadan başlayalım.

Chrome’da ekran görüntüsü almaya başlamadan önce Chrome Web Mağazası’nı kullanarak uzantıyı eklemeniz gerekir.

Bunu yapmak için, Windows veya macOS cihazınızda Chrome tarayıcıyı başlatın.

Ardından, chrome.google.com/webstore adresine gidin ve şunu yazın Nimbus web sayfasının sol kenar çubuğunda bulunan ‘arama’ kutusunda. sonra, vur Girmek Aramayı başlatmak için klavyenizdeki

Şimdi, arama sonuçlarından ‘Nimbus Ekran Görüntüsü ve Ekran Video Kaydedici’ kutucuğuna tıklayın.

Bundan sonra, uzantıyı tarayıcınıza eklemek için ekranda bulunan ‘Chrome’a ​​Ekle’ düğmesini tıklayın. Bu, Chrome pencerenizde bir bindirme uyarı penceresi açacaktır.

Ardından, bindirme uyarı penceresinden ‘Uzantı ekle’ düğmesini tıklayın.

Uzantı şimdi indirilecek ve Chrome tarayıcınıza eklenecek ve Chrome menü çubuğunda size gösterilecektir.

Uzantının size görünmemesi durumunda, Chrome menü çubuğunda bulunan ‘Uzantılar’ simgesini tıklayın. Ardından, menü çubuğunda görünmesini sağlamak için ‘Nimbus Ekran Görüntüsü ve Ekran Video Kaydedici’ uzantısının yanında bulunan ‘sabit’ simgesine tıklayın.

Artık Chrome’a ​​’Nimbus Ekran Görüntüsü ve Ekran Video Kaydedici’ eklediğinize göre. Artık onu verimli kullanmayı öğrenmenin zamanı geldi.

Nimbus, bir ekran görüntüsü, tam bir pencere, ekrandaki tek bir parça, kayan bir pencere, kayan parçalar ve çok daha fazlasını yakalamanıza izin veren çok sayıda yol sunar. Temel bilgilerden başlayalım ve uzantının daha karmaşık özelliklerine geçelim.

İle bir web sayfasının görünen kısmını yakalayın, menü çubuğunda bulunan ‘Nimbus’ simgesine tıklayın ve ‘Sayfanın görünür kısmı’ seçeneğine tıklayın. Ekran görüntüsünüz hemen yakalanacak ve varsayılan olarak Chrome’un ayrı bir sekmesinde görüntülenecektir.

Şimdi, ekran görüntüsü görüntüleme sekmesinde, Nimbus’ta Microsoft paint’inkine benzer yerleşik araçları kullanarak ekran görüntüsünü düzenleyebilirsiniz; bu nedenle, kullanıcıların çoğu bunları kullanırken bir sorunla karşılaşmaz.

Tamamlandığında, değişikliklerinizi uygulamak için araç çubuğunun sağ bölümündeki ‘Bitti’ düğmesini tıklayın.

Bir sonraki ekranda, ‘Resim Olarak Kaydet’i seçebilir, bunları tercih ettiğiniz bulut deposuna yükleyebilir veya ilgili seçeneklere tıklayarak resmi hemen yazdırabilirsiniz.

Eğer istersen kayan web sayfasının tamamını yakalayın, menü çubuğunda bulunan ‘Nimbus’ simgesine tıklayın ve bindirme menüsünden ‘Tüm sayfa’ seçeneğine tıklayın.

Sağ üst kısımda ekran görüntüsü alma durumunu gösteren bir başlık göreceksiniz. Çubuk ilerledikçe, tüm web sayfasını yakalamak için ekranınızın aşağı kaydırıldığını göreceksiniz. Ekran görüntüsü tamamen alındıktan sonra ayrı bir Chrome sekmesinde açılır.

Aynı şekilde, isterseniz sadece seçili bir alanı yakala ekranınızda, menü çubuğundaki ‘Nimbus’ simgesine tıklayın ve bindirme menüsünden ‘Seçili alan’ seçeneğini seçin. Bu, fare imlecinizi mevcut ekranınızda bir alan seçim aracına dönüştürecektir.

Ardından, sol fare düğmesini tıklayıp basılı tutun ve ekranınızda yakalamak istediğiniz alan boyunca sürükleyin. Ardından, ekran görüntüsünü ayrı bir sekmede düzenlemek için ‘Düzenle’ simgesine tıklayın, aksi takdirde ekran görüntüsünü bilgisayarınıza yerel olarak kaydetmek için ‘işaretle’ simgesine tıklayın veya aksi takdirde alanı tekrar seçmek için ‘İptal’ simgesine tıklayın.

Bundan sonra dilerseniz kayan bir seçili alanı yakala ekranınızın Chrome menü çubuğundan ‘Nimbus’ simgesini tıklayın. Ardından, bindirme menüsünden ‘Seç ve Kaydır’ seçeneğine tıklayın.

Ardından, sol fare düğmesini tıklayıp basılı tutun ve ekran boyunca sürükleyin. Fare imleciniz web sayfasının alt kenarına çarpacağından, siz farenizi durdurmak için biraz yukarıya doğru itene kadar aşağı doğru kayar. Ardından, ekran görüntüsünü ayrı bir sekmede düzenlemek için ‘düzenle’ simgesine tıklayın veya yerel olarak bilgisayarınıza kaydetmek için ‘onay’ simgesine tıklayın.

İle web sayfasının yalnızca bir parçasını yakalayın, ‘Nimbus yakalama’ kaplama ekranından ‘Parçayı yakala’ seçeneğini seçin.

Ardından, fare imlecinizi istediğiniz ekran alanının üzerine getirin ve yakalama alanını gösteren siyah çerçeveleri görebileceksiniz.

Alanı yakalamak için tıklayın; sonra, düzenlemek için ‘Düzenle’ simgesine tıklayın, aksi takdirde ekran görüntüsünü yerel depolama alanınıza kaydetmek için ‘onay’ simgesine tıklayın. Ekran görüntüsünü tekrar almak istemeniz durumunda, mevcut ekran görüntüsü seçimini iptal etmek için ‘İptal’ simgesine tıklayın.

Şimdi, istersen web sayfasında bulunan kayan bir parçayı yakalayın sohbet penceresi gibi, ‘Nimbus yakalama’ kaplama menüsünden ‘Kaydırılabilir parçayı yakala’ seçeneğini seçmek için tıklayın.

Ardından, kayan bir ekran görüntüsü almak için web sayfasındaki kaydırılabilir öğenin üzerine gelin ve tıklayın. ‘Nimbus’ şimdi pencereyi sonuna kadar kaydıracak ve ardından sırasıyla düğmelere tıklayarak ekran görüntüsünü ‘Düzenle’, ‘Kaydet’ veya ‘İptal’ için girişinizi bekleyecektir.

Bundan sonra dilerseniz gecikmeli bir ekran görüntüsü yakala Chrome’da, ‘Nimbus yakalama’ kaplama menüsünde bulunan ‘Gecikmeli ekran’ seçeneğini seçmek için tıklayın.

Ardından ekranınızda üç saniyelik bir geri sayım sayacı göreceksiniz ve zamanlayıcı sona erdiğinde web sayfanızın görünen kısmı yakalanacak ve yakalanan ekran görüntüsü ayrı bir Chrome sekmesinde görüntülenecektir. Ekran yakalamayı iptal etmek isterseniz, ‘İptal’ düğmesine tıklayın.

Ayrıca bir masaüstü ekranı yakala ‘Nimbus yakalama’ kaplama menüsünden ‘Masaüstü ekran görüntüsü’ seçeneğine tıklayarak. Bu, ekranınızda bir bindirme penceresi açacaktır.

Ardından, bindirme penceresinden ilgili sekmelere tıklayarak bir Chrome sekmesini, penceresini veya tüm ekranınızı yakalamak isteyip istemediğinizi seçin. Seçildikten sonra, ekran görüntüsünü Chrome’da ayrı bir sekmede açmak için sağ alt köşede bulunan ‘Paylaş’ düğmesini tıklayın.

Varsayılan olarak Nimbus, düzenlemeniz için ekran görüntüsünü ayrı bir sekmede açacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak, bu varsayılan davranışı bilgisayarınıza indirecek, favori bulut depolama alanınıza yükleyecek ve hatta Nimbus sunucusuna gönderecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Bunu yapmak için Chrome menü çubuğundan ‘Nimbus’ simgesine tıklayın.

Ardından, bindirme menüsünde ‘Yakalama sonrası eylem’ bölümünü bulun. Ardından, bölümün altında bulunan açılır menüyü tıklayın. Bundan sonra, açılır menüden tercih ettiğiniz seçeneği seçmek için tıklayın. Seçim hemen uygulanacak ve ‘Nimbus’u kullanarak bir sonraki ekran görüntüsünü aldığınızda kullanılacaktır.

‘Nimbus’, ayar seçeneklerini gereksinimlerinize göre gerçekten uyarlamanıza ve değiştirmenize olanak tanır. Ekran görüntüsü kaydetme terminolojisini değiştirebilir, ekran görüntülerinin varsayılan dosya biçimini değiştirebilir, ekran görüntüsü almak için kısayol tuşlarını değiştirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için Chrome menü çubuğunda bulunan ‘Nimbus’ simgesine tıklayın.

Ardından, uzantı ayarlarına erişmek için kaplama penceresinin sağ üst köşesinde bulunan ‘Dişli’ simgesine tıklayın. Bu, Chrome’un ayrı bir sekmesinde ‘Seçenekler-Nimbus Ekran Görüntüsü’ ayarlarını açacaktır.

Ardından, Chrome’da ‘Seçenekler-Nimbus Ekran Görüntüsü’ sekmesine gidin. Artık ‘Genel’ sekmesinden, ‘Görüntü Ayarları’ bölümünün altındaki bir seçeneği seçerek varsayılan görüntü uzantısını değiştirebileceksiniz. Bu kılavuzun yazıldığı tarih itibariyle, Nimbus yalnızca .PNG ve .JPG ekran görüntüleri için dosya biçimleri.

Ardından, ‘Ayarları Kaydet’ bölümünün altında, isterseniz ‘Mevcut tanımlamalar’ alanının yanında bulunan seçeneklere tıklayarak bir ekran görüntüsünün adlandırılması için varsayılan kalıbı değiştirebilirsiniz. Ayrıca, ekran görüntüsü adlandırma tanımlarıyla birlikte statik metne sahip olabilirsiniz.

Bundan sonra, ‘Ekran Görüntüsü Ayarları’ bölümünün altında, hemen yanında bulunan metin kutusuna tercih ettiğiniz değeri girerek metin kutusunu kullanarak kayan bir ekran görüntüsü için zaman gecikmesini de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, bölümdeki seçeneklerin her birinin önündeki onay kutusuna tıklayarak ‘Ekran Görüntüsünün Basılmasında URL’nin/tarihin gösterilmesi’ gibi ayarları da değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, ‘Ana Menü Ayarları’ bölümünde listelenen her seçeneğin önündeki onay kutusuna tıklayarak Chrome menü çubuğundaki ‘Nimbus’ kısayolu aracılığıyla erişilen kaplama menüsünde size görünen seçenekleri değiştirebilirsiniz.

Ardından, Nimbus uzantısını kullanarak ekran görüntüsü yakalama kısayollarını değiştirmek isterseniz. Bunu, ‘Genel’ ayarlar sayfasındaki ‘Kısayol Ayarları’na giderek ve ardından her bir açılır menüye tıklayarak veya ‘Düzenle’ simgesine ve ardından her bir seçeneğe tıklayarak yapabilirsiniz.

Benzer şekilde, Filigran ve Video (ekran) kayıt ayarlarını kendi sekmelerine giderek ayarlayabilirsiniz.

Chrome’da bulunan geliştirici araçlarını kullanmanızı gerektirse de, yerel olarak Chrome’dan ekran görüntüleri de alabilirsiniz. Olduğu söyleniyor, bir kez asıldığında oldukça basit.

Bunu yapmak için Windows veya macOS cihazınızda Chrome tarayıcıyı başlatın.

Ardından, ekran görüntüsünü almak istediğiniz web sayfasına gidin. Ardından, basın Ctrl+Vardiya+Bence bir Windows cihazındaysanız veya Option+Command+I macOS cihazındaysanız klavyenizdeki kısayol. Bu, ekranınızda ‘Elemanı İncele’ penceresini açacaktır.

Ardından, basın Ctrl+Vardiya+P bir Windows cihazındaysanız veya Emretmek+Vardiya+P geliştirici araçları arasında arama yapmanıza izin vermek için bir macOS cihazındaysanız.

Şimdi, Chrome tarafından desteklenen tüm ekran görüntüsü seçeneklerini ortaya çıkarmak için yer paylaşımlı arama kutusunda bulunan arama kutusuna ekran görüntüsü yazın. Her seçeneğin ne işe yaradığını daha iyi anlamak için aşağıdaki özünü okuyabilirsiniz:

Bir ekran görüntüsü almak için listeden tercih ettiğiniz seçeneğe tıklayın.

Listeden istediğiniz seçeneğe tıkladıktan sonra Chrome, ekran görüntüsünü sizin için varsayılan indirmeler dizininize hemen indirecektir. Ekran görüntüsünü açmak için Chrome penceresinin sol alt bölümündeki indirme kutucuğuna tıklayın.

İşte millet, Chrome’da birden fazla türde ekran görüntüsü yakalamanın bazı yolları.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*