Google I/O 2. Gün Keynote Özeti

Google I/O 2. Gün Keynote Özeti

Google’ın G/Ç’nin 2. Günü geldi ve bu sabahki açılış konuşmasının özeti bu.

Google, bir yıldan kısa bir sürede 70 milyondan 160 milyon kullanıcıya ulaştı. O zamandan beri de bazı harika özelliklere sahipler. Yakın zamanda piyasaya sürülen sürüm 11, Google için kullanıcı tabanındaki en büyük sıçramayı gördü. Google’ın ayrıca tarayıcıya işlevsellik ekleyen kendi web mağazası vardır.

Web mağazası 41 dilde mevcuttur ve bir uygulama oluşturan bir geliştirici, uygulamalarıyla tüm bu kullanıcılara ve dillere ulaşabilir. Google ayrıca, kullanıcıların ödeme yaparken uygulamada kalmalarına olanak tanıyan uygulama içi ödemelere sahiptir. Google, uygulama içi ödemeyi geliştiricilerin uygulamalarına uygulamalarını kolaylaştırıyor, tek yapmanız gereken bir satır kod eklemek. En iyi yanı, Google’ın mağazadaki satın alma işlemlerinde sabit ücret, aylık ücret, kayıt ücreti ve lisans ücreti olmadan %5’lik sabit bir ücret uygulamasıdır. Apple’ın uygulama içi satın alma işlemleri için %30 ücret aldığı düşünüldüğünde bu inanılmaz.

Rovio’daki geliştiriciler birkaç duyuru yapmak için sahne aldı. Angry Birds, Chrome tarayıcınız olan web’e gelecek. Yeni oyunu WebGL kullanarak oluşturdular, yani oynamak için Chrome tarayıcınızı kullanırsanız oyunun HD sürümünü alacaksınız. Ayrıca, oyun tarayıcı tabanlı olduğundan, internet bağlantınız olmadığında oyunu çevrimdışı oynamak için önbelleğe alabilirler. Ve oynamak için Chrome tarayıcınızı kullanırsanız, The Chrome Dimension adlı birkaç özel seviye elde edersiniz.

Sırada, Chrome OS. Anında açık, her zaman bağlı, tüm gün pil, öğelerinize her yerden erişin (bulutta), zamanla daha iyi hale gelir ve yerleşik güvenlik özelliklerini belirterek Chromebook diyorlar. Birkaç Chromebook’unuz olabilir ve nerede olursanız olun, açtığınızda en son verilerinizi ve Chrome OS’nin en son sürümünü alırsınız. Her yazılım güncellemesiyle Chromebook’unuz daha hızlı ve daha güvenli hale gelir ve bu, Chromebook serisine özgüdür. Chromebook serisine bu yaz Gmail, dokümanlar ve takvim için çevrimdışı destek de eklenmiş olacak. Diğer bazı uygulamalar da web mağazasında çevrimdışı modu desteklemektedir.

CR-48 dizüstü bilgisayar da gündeme getirildi. Pilot program için 1 milyondan fazla başvuru aldılar ve binlerce cihaz gönderdiler. Ben de bunlardan birini alacak kadar şanslıydım ve şimdiye kadar harika bir küçük internet makinesi oldu.

Perakende satışa çıkacak ilk iki Chromebook size Samsung ve Acer tarafından getirilecek. Samsung, 12.1 inç ekrana, tüm gün pil ömrüne, kulaklık jakına, dahili WiFi’ye sahiptir ve ABD’de Verizon’dan 3G kapsama alanı seçeneğine sahiptir. Samsung, WiFi modelini 429 dolara ve 3G modelini 499 dolara sunacak. Best Buy ve Amazon’dan 15 Haziran’da edinilebilir.

Acer ayrıca WiFi ve 3G modelleri bulunan 11.6 inç ekranlı bir modele sahip olacak. Acer bunları 399 $ ve üstü için verecek. Ayrıca Best Buy ve Amazon’dan 15 Haziran’da satışa sunulacaklar. Bu 2 notebookun en iyi yanı, kutudan çıkar çıkmaz hapse atılabilir olmaları. Gerçekten cesursanız, Kernel ile oynamanıza izin verecek bir jailbreak moduna sahip olacaklar.

Chrome OS platformu, MP3’leri ve videoları herhangi bir ek eklenti veya uygulama gerektirmeden işletim sistemi içinde oynatacak yeni bir medya oynatıcı da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yükseltildi. Ayrıca, doğrudan işletim sisteminde Hulu ve Netflix gibi medya akışı için destek eklediler. Chrome OS bulut tabanlı olduğundan, dün bildirdiğimiz yeni Müzik Beta için destek var.

Google Dokümanlar, Picasa ve diğerleri de dahil olmak üzere, zaten bir Google kullanıcısıysanız, Chrome OS bu hizmetleri desteklediğinden, uygulamaların çoğu size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Google ayrıca dosya işleme ve depolama için Box.net ile çalışıyor. Google ayrıca, işlevselliğin de eklenmesi için dropbox ile çalışıyor.

Bugünkü açılış konuşması bazı ilginç haberleri masaya yatırdı ve eğer katılacak kadar şanslıysanız, bugün bir Chromebook alıyorsunuz. Bugün Chrome OS ve Google hakkında daha heyecan verici haberler olacak, bu nedenle bugünün etkinliklerinden daha fazla haber için burayı takip etmeye devam edin.

[Images via Engadget]

RSS Feed’imize abone olun ve bizi takip etmeye devam edinheyecanEn son haberler, güncellemeler ve daha fazlası için ,Facebook veYouTube.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*