Google’ın Allo önümüzdeki bahar resmen kapanacak

Google’ın Allo önümüzdeki bahar resmen kapanacak

Google’ın sonunda klasik Hangouts kullanıcılarını Hangouts Chat’e taşıyacağına dair son haberlerle birlikte şirket, Allo’nun kapatılması için bir tarih koymaya karar verdi. Hizmet, Mart 2019’a kadar faaliyete geçecek ve kullanıcılara verilerini dışa aktarmaları ve yeni bir mesajlaşma uygulaması bulmaları için üç aydan biraz fazla zaman tanıyacak.

Google, Allo’yu birkaç yıl önce birçok hayran fuarıyla başlattı. Şirket, hizmeti WhatsApp’a alternatif olarak sundu ve bir Google hesabına ihtiyaç duymadan kullanıcının telefon numarasına bağladı. Allo, uçtan uca şifreleme, yerleşik Google Asistan ile özel yetenekler ve onu oldukça çekici kılan düzinelerce başka özellik sundu. Google’ın en iyi çabalarına rağmen, Allo hiçbir zaman başarılı olamadı ve yaklaşık 50 milyon aktif kullanıcıyı geride bıraktı. Bu sayı oldukça az olsa da, WhatsApps, Facebook Messenger ve diğer mesajlaşma platformlarına güvenen 1 milyar veya daha fazla kullanıcının yanında sönük kalıyor.

Allo’nun doğrudan bir alternatifi yok, ancak Google, hizmeti kullanmaya devam edenleri Android Mesajlarına göz atmaya çağırıyor. Allo ekibindeki geliştiricilerin çoğu başka yere taşındı ve şu anda Allo’nun en iyi özelliklerinden bazılarını Android Mesajlarına entegre etmek için çalışıyor. Uygulama, birkaç Android cihazında varsayılan SMS uygulaması olarak önceden yüklenmiş olarak gelir ve RCS ile tamamen uyumludur.

“Son birkaç yılda iletişim deneyimimizle kaydettiğimiz ilerlemeden heyecan duyuyoruz ve Allo’dan öğrendiklerimizi alıp Mesajları daha da iyi hale getirmek için uygulamaya hazırız. Tüketiciler için Mesajlar ve Duo’ya ve ekip işbirliği için Hangouts Chat ve Hangouts Meet’e yeniden odaklanarak, hepiniz için daha basit ve daha birleşik bir iletişim deneyimi sunmaya odaklandık.”

Google’ın mesajlaşma stratejisi son birkaç yılda biraz karışıktı. Allo’yu kapatmanın işleri daha iyi hale getireceğinden emin değiliz, ancak Google’ın hâlâ tek bir mesajlaşma platformu için doğru çözümü bulmaya çalıştığını görmek güzel.

Kaynak: Google

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*