‘Göreceğiz’ POLITICO – hızlı başlık

‘Göreceğiz’ POLITICO – hızlı başlık

KRANJ, Slovenya Emmanuel Macron, Joe Biden’ın bunu anladığından veya Fransa ile ABD arasındaki asırlık ittifakın tekrar rayına oturduğundan hala emin değil.

ABD başkanının Avustralya ve Birleşik Krallık ile yeni bir Hint-Pasifik stratejik ittifakı ilan ederek Fransız mevkidaşını gözünü kör etmesinden bu yana henüz üç hafta geçmedi, Washington hala diplomatik hasarı onarmak için mücadele ediyor. Ve Macron Salı akşamı AB liderlerinin sözde stratejik özerkliği tartışmak üzere Slovenya’daki toplantısına geldiğinde, hala rahatsız olduğu ve Beyaz Saray’ın pişmanlıklarını sadece kelimelerle değil eylemlerle göstermesi konusunda ısrarcı olduğu açıktı.

POLITICO tarafından Biden’ın Fransa’nın bir müttefik olarak önemini kabul ettiğinden emin olup olmadığı sorulduğunda Macron, İngilizce olarak sert bir şekilde yanıtladı: “Göreceğiz.”

Macron, “Ben sadece gerçeklere inanıyorum,” diye devam etti. “Umarım. Bunun mümkün olduğunu düşünüyorum. Bunun ikimiz için de daha verimli olduğunu düşünüyorum. Göreceğim. Ve sanırım Ekim ortasında birlikte görüşmeyi planlamıştık, G20’de arayı kapatacağız ve bence olacak.” nasıl çok somut bir şekilde yeniden bir araya gelebileceğimizi görmek için doğru fırsat olacak.”

Salı gecesi Slovenya’da yedikleri akşam yemeklerinde liderlerin gündeminin başında daha fazla Avrupa askeri entegrasyonu ve güvenlik işbirliği için tam da bu geldi.

Macron, Washington’daki Fransız büyükelçisini geri çağırdı ve ardından, AUKUS olarak bilinen Hint-Pasifik ittifakının sürpriz açıklamasının ardından günlerce Biden’ın çağrısını kabul etmeyi reddetti ve bu da Fransa’nın Avustralya için denizaltı inşa etmek için 0 milyar yenlik bir sözleşmeyi kaybetmesine neden oldu. . İki adam nihayet konuştuğunda, Biden ABD’nin Fransa’yı karanlıkta bırakmaması gerektiğini kabul ettiği ve “daha güçlü ve daha yetenekli bir Avrupa’nın önemini kabul ettiği ortak bir bildiri yayınlayarak patlamayı yumuşatmaya çalıştı. savunma.”

Bazı AB yetkilileri ve diplomatlar, Macron’un Paris ile Washington arasındaki sürtüşmeyi ABD ile tüm AB arasında bir gerilim meselesi haline getirerek transatlantik ilişkileri tehlikeye attığı konusunda uyardı. AB liderleri, Fransa ile dayanışma içinde, Biden’ı Hint-Pasifik ortaklığı konusunda Paris veya Brüksel’e danışmamakla hızla “sadakatsizlik” ile suçladılar.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ilişkileri onarma çabalarının bir parçası olarak bu hafta Paris’i ziyaret ediyor ve Biden’in ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, önceki gün Brüksel’deki NATO karargahındaki toplantılara katıldıktan sonra Cuma günü Fransa’nın başkentini ziyaret edecek. .

Macron, Brdo Kalesi yakınlarındaki bir konferans merkezi olan zirve alanına ulaşan AB liderlerinin sonuncusu olarak dramatik bir noktaya değindi. ABD-Fransa ilişkisinin durumunu sözlerine değil, Biden’ın eylemlerine göre değerlendireceğini söyledi.

Macron, “Demek istediğim şu ki, mesele kelimeler veya algılarla ilgili bir mesele değil. Bu, gerçekler ve birlikte ne yapacağımızla ilgili bir mesele.”

Sorumluluk reddi! Swiftheadline, küresel medya çevresinde otomatik bir toplayıcıdır. Tüm içerik internette ücretsiz olarak mevcuttur. Sadece eğitim amaçlı tek bir platformda düzenledik. Her içerikte, birincil kaynağa köprü belirtilir. Tüm ticari markalar hak sahiplerine, tüm materyaller yazarlarına aittir. İçeriğin sahibiyseniz ve materyallerinizi web sitemizde yayınlamamızı istemiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. [email protected] adresine e-posta gönderin. İçerik 24 saat içinde silinecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*