GÜNCELLENDİ: Newsom yönetimi petrol kuyuları ve hassas alanlar arasında 3200 fit tampon bölge öneriyor | Haberler

GÜNCELLENDİ: Newsom yönetimi petrol kuyuları ve hassas alanlar arasında 3200 fit tampon bölge öneriyor |  Haberler

Newsom yönetimi, Kaliforniya’nın petrol endüstrisine karşı uzun zamandır beklenen bir hareketle Perşembe günü, yeni petrol ve gaz kuyuları ile evler, okullar ve kiliseler gibi hassas yerler arasında 3,200 fitlik bir tampon bölge için bir teklif açıkladı.

Mevcut kuyuların kalmasına izin verilecek, ancak tampon içinde bulunuyorlarsa, operatörün petrol emisyonlarının yakındaki sakinlerin sağlığını riske atmadığından emin olmak için izleme ekipmanı ve buhar muhafaza sistemleri kurması gerekecek.

Önerilen gerileme mesafesi, yaklaşık iki yıldır 2500 fitlik aksilikleri bir araya getiren çevre adaleti savunucularının çağrısından daha büyük. Petrol üretimine yakınlık ile çeşitli ciddi hastalıklar ve zararlı sağlık sonuçları arasında bir bağlantı olduğunu gösteren çalışmalara işaret ediyorlar.

İcra Direktörü Nayamin Martinez, “Kern County’deki çevre adaleti topluluklarının sakinleri, Lamont, Arvin ve Lost Hills’de yaşayanlar gibi onlarca yıldır evlerini çevreleyen petrol tesislerinden gelen tehlikeli gazlarla boğulmuş olanlar gibi sonunda iyi haberler alıyorlar.” Central California Çevre Adalet Ağı, bir haber bülteninde söyledi.

Bazı aktivist örgütler bir adım daha ileri giderek, devletin hassas bölgelerin yakınındaki mevcut kuyuların bakımı gibi yeni çalışma izinlerini durdurması gerektiğini söyledi.

Petrol endüstrisi temsilcileri, 2.500 fitlik bir tamponun bile bilim tarafından desteklenmediğini ve potansiyel olarak maliyetli olduğunu ve nihayetinde bu tür önlemlerin devleti denizaşırı ülkelerde nispeten daha hafif düzenlenmiş petrol üretimine daha bağımlı hale getirdiğini savunuyorlar.

California Independent Petroleum Association CEO’su Rock Zierman, “Taslak yönetmeliğinde yer alan keyfi, bilimsel olmayan aksilikler, daha fazla iklim uyumlu olmayan ham petrolün, Kaliforniya’nın iklim programlarından tamamen muaf olan Suudi Arabistan ve Irak’tan kalabalık limanlarımıza tankerle yüklenmesine neden olacak.” bir e-postada yazdı. “Yani Kaliforniyalılar işlerini kaybetmekle kalmayacak, yerel vergi gelirlerinde azalma görecek ve servetlerinin daha fazlasını yabancı ülkelere ihraç edecek, aynı zamanda sera gazı emisyonları da artacak. Bunun bu valinin istediği bir miras olduğundan emin değilim.”

60 günlük bir kamu incelemesi Perşembe günü başladı. Gerilemeleri kodlayan resmi bir kural koyma sürecinin yaklaşık bir yıl sürmesi bekleniyor.

Hükümet Gavin Newsom, iklim ve çevre adaleti savunucularının yoğun baskısı altında, yaklaşık iki yıl önce yönetiminin standart bir petrol tampon bölgesi oluşturmaya çalışacağını duyurdu.

Perşembe günkü önerilen kural, fracking olarak bilinen tartışmalı petrol sahası tekniğine fiili bir yasak da dahil olmak üzere, Kaliforniya’da petrol ve gazı aşamalı olarak durdurma niyetinin bir parçası olarak attığı birkaç adımdan biri. Aynı zamanda yönetimi, binlerce iyi ücretli iş ve hayati emlak vergisi gelirleri için petrole bağımlı olan Kern gibi petrol üreten bölgelere yardım etmek için uzun zamandır vaat edilen bir planı gerçekleştiremedi.

Kern’in petrol ve gaz üretiminden “adil geçişine” yardım etme planının Temmuz ayında sunulması gerekiyordu. Ofisi Ağustos ayında “nihai inceleme” için hazır olduğunu söyledi, ancak iki ay sonra hala serbest bırakılmadı.

Perşembe günü, Los Angeles County’de önerilen gerileme hakkında konuştuktan sonra, Newsom önerilen kuralın yarım mil petrol sondaj sahası içinde yaşayan 2 milyondan fazla California sakinini koruyacağını belirten bir haber yayınladı.

Açıklamada, “Hepimizin karşı karşıya olduğu iklim krizinin gerçekleriyle hesaplaşan daha yeşil bir geleceğe geçerken halk sağlığını, ekonomiyi ve çevremizi korumaya kararlıyız” dedi.

Ofisi, emisyonların, gürültünün, ışığın, tozun ve su kalitesinin izlenmesi için yeni önerilen gereksinimlere ve ayrıca buharları tutmak için yeni sistemlere uymanın petrol şirketlerine ne kadar paraya mal olabileceğine dair bir tahmin sunamadı. Kamuoyu açıklama döneminin sona ermesinden sonra, Perşembe günkü teklifi yayınlayan Kaliforniya Jeolojik Enerji Yönetimi Bölümü, önlemin ekonomik etkilerinin bir analizini başlatmayı bekliyor.

Çok sayıda çalışma, petrol ve gaz kuyularına yakınlık ile olumsuz doğum sonuçları, kalp hastalığı ve astım dahil solunum yolu hastalıkları dahil sağlık sorunları arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Gerilemeyi 3.200 olarak belirleme fikri, California Üniversitesi, Berkeley tarafından Sağlık Enerjisi için Doktorlar, Bilim Adamları ve Mühendisler ile birlikte seçilen 15 üyeli bir halk sağlığı paneli tarafından ortaya atıldı.

Kern County’deki tüzel kişiliği olmayan alanlarda, konut, okul, hastane veya kamu toplanma yerleri gibi hassas alanların 210 fit yakınında petrol veya gaz kuyusu açılamaz. Ancak kuyular, petrolle ilgili olmayan bir ticari binadan veya büyük veya ikincil bir otoyoldan 100 metre uzakta delinebilir.

Arvin’in tampon bölgesi veya gerileme bölgesi, hassas alıcılar için 600 fit veya diğer yapılardan 300 fit uzaklıktadır. Carson şehrinde, gerileme en az 750 fit olmalıdır. Ancak bu tamponlar, genellikle bir gerileme standardının kabul edilmesinden önce açılan kuyulara uygulanmaz.

Bu hikaye güncellenecektir.

Orijinal makaleyi buradan okuyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*