Hükümetler Kovid-19 aşısı ile ilgili yanlış bilgilerle nasıl mücadele ediyor, Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Hükümetler Kovid-19 aşısı ile ilgili yanlış bilgilerle nasıl mücadele ediyor, Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Aşı karşıtları, bu platformlar ve hükümetler büyüyen yalan dalgasını bastırmak için mücadele ederken, sosyal medyayı Covid-19 yanlış bilgi ve komplo teorilerinin bir çöplüğüne dönüştürüyor.

Covid-19 aşılarının mikroçipler içerdiğine, otizme ve kısırlığa neden olabileceğine dair yanlış iddialar, tüm dünyada aşı tereddütünü körükleyerek, küresel ekonomiyi hırpalayan ve geçim kaynaklarına zarar veren yaklaşık iki yıldır süren pandemiyi sona erdirme çabalarını baltalıyor.

Sosyal psikoloji araştırmacısı Dr Maria Chayinska, “Özellikle sosyal medyada virüs hakkında büyük miktarda yanıltıcı ve yanlış bilgiye maruz kalan ve haberleri çoğunlukla kendi yankı odalarında tartışan kişilerin komplo teorilerini destekleme olasılığı daha yüksek olacak.” Şili Papalık Katolik Üniversitesi, Gelişmekte Olan Avrupa haber sitesine verdiği demeçte.

“Bu, yalnızca algılanan kaygılarına bir yanıt değil, aynı zamanda normatif bir grup davranışıdır” diye ekledi.

Sosyal medya operatörleri, asılsız bilgilerin yayılmasındaki rolleri nedeniyle artan bir incelemeye tabi tutuldu ve hükümetler onları yanlış iddiaları ve aldatmacaları kıstırdı.

Sosyal medya platformları, Covid-19 aşıları hakkındaki yanlış bilgilerin kaldırılması, tüm aşı karşıtı içeriklerin yasaklanması ve mükerrer suçluların hesaplarının kalıcı olarak askıya alınması da dahil olmak üzere birkaç iyileştirici adım attı.

İngiliz kar amacı gütmeyen Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH) tarafından Mart ayında yayınlanan bir raporda, Covid-19 yanlış bilgilerinin neredeyse üçte ikisinin birden fazla sosyal medya platformunda toplam 59 milyon kişiyi takip eden 12 kişiden geldiği tespit edildi.

“Dezenformasyon düzinesi” arasında, pandemiyi 5G’nin yayılmasıyla ilişkilendiren, ABD’nin son dönem başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni olan avukat-çevreci Robert F. Kennedy Jr da var.

Bıkkın bir ABD Başkanı Joe Biden, 9 Eylül’de çoğu federal çalışan için Kovid-19 aşılarını zorunlu kılarak ve işverenleri personelini aynı şeyi izlemeye veya haftalık testler yapmaya teşvik ederek aşı direncini hedef aldı.

İngiltere’de aşı karşıtı savunucular protestolar düzenlediler, okullara baskın düzenlediler, sahte aşı bilgilerini yaydılar ve yasal işlem tehdidinde bulundular.

Hükümet, halk sağlığı yetkilileri ve diğer kuruluşlar, önde gelen topluluk liderlerini Covid-19 aşıları hakkında doğru verilerin nasıl bulunacağı gibi mesajlar yaymak için ip çekerek yanlış bilgilerin yayılmasını ele almaya çalıştı.

Ayrıca, oyuncuları bir yanlış bilgi dünyasına daldırarak sahte haberlerin tehlikeleri konusunda eğiten Go Viral adlı yeni bir çevrimiçi oyun ile ortaya çıktı. Araştırmalar, tek bir tur oynamanın, sahte haberlerin algılanan güvenilirliğini ortalama yüzde 21 oranında azaltabileceğini gösterdi.

Aşırılık yanlılarının ve aşırı sağcı politikacıların sosyal medyada aşılarla ilgili komplo teorilerini yaymaya devam etmesiyle kıta genelinde aşı karşıtı protestoların düzenlendiği Avrupa’da, Avrupa Komisyonu sosyal medya şirketleri için daha fazla gerçek kontrolü ve algoritma değişikliği önerdi.

Mayıs ayında Brüksel tarafından önerilen revize edilmiş bir uygulama kuralına göre, Facebook, Google ve Twitter gibi şirketlerin belirli bir materyalin neden yayıldığını göstermeleri ve yanlış bilgilerin engellendiğini kanıtlamaları gerekecek.

Asya’da Malezya Sağlık Bakanı Khairy Jamaluddin, aşı karşıtı grupları “sinir bozucu” hükümetin “hayatı sizin için çok zorlaştıracağı ve sizin için hayatı zorlaştırmaya devam edeceği” konusunda uyardı.

Malezya, aşı karşıtı grupların yaydığı dezenformasyonu kontrol etmek için birkaç adım attı ve sağlık bakanlığı yakın zamanda sahte haberler yaydıkları ve halk sağlığını tehdit ettikleri için birkaç polis raporu yayınladı.

Yetkililer ayrıca birkaç kişiyi Covid-19 hakkında sahte haberler yaydıkları için tutukladı ve suçladı.

Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu, efsaneleri çürüten ve halkı Covid-19 ile ilgili dolandırıcılıklara karşı uyaran 500’den fazla makale hazırlayan bir gerçek kontrol web sitesi kurdu.

Komşu Endonezya’da aşı karşıtı söylem genellikle İslami görüşlerin, küresel Kovid-19 komplo teorilerinin ve yerel hükümet karşıtı duyguların bir karışımıdır.

ISEAS-Yusof İshak Enstitüsü araştırmacıları tarafından bu yıl Haziran ayında yayınlanan bir makaleye göre, TikTok’ta önemli sayıda aşı karşıtı video dini mikro etkileyiciler tarafından yapıldı.

Endonezya hükümeti, sosyal medya şirketlerinden yanlış bilgileri kaldırmalarını ve yanlış bilgi yayan hesapları engellemelerini isterken, aynı zamanda ünlüleri ve etkileyicileri kullanarak sosyal medyada aşı kampanyasını yoğunlaştırdı.

Yanlış bilgileri önlemeye yardımcı olmak için Unicef ​​ve yerel İftira Karşıtı Derneği (Mafindo) gibi kuruluşlarla birlikte çalışan, sahtekarlıkları ve sahte haberleri tespit etmek için bir hükümet görev gücü de kuruldu.

Japonya’da aşılara karşı çıkan doktorların kitapları kitapçılarda en çok satan bölümleri doldururken, bazı aşı karşıtı gruplar dilekçeler imzaladı, davalar açtı ve sokaklarda aşıların durdurulması çağrısında bulundu.

Öte yandan, bir grup doktor ve sağlık pratisyeni, doğru ve anlaşılması kolay bilgiler sağlayan Cov-Navi web sitesini kullanıma sundu.

Ülke ayrıca, denizaşırı aşılama çabalarından öğrenilen dersleri yaymak ve sosyal medyadaki yanlış bilgilere karşı koymak için neşeli bir karikatür köpek sohbet robotu olan Corowa-kun’dan da biraz yardım aldı.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*