Hyper-V hakkında bilmeniz gereken 10 şey – TechRepublic

Hyper-V hakkında bilmeniz gereken 10 şey – TechRepublic

Hiper yönetici teknolojisi, üzerinde birden fazla sanal makinenin çalışabileceği, hiper yönetici katmanının donanımı kontrol ettiği ve kaynakları her VM işletim sistemine tahsis ettiği bir yazılımdır. Hyper-V, Windows Server 2008’de bulunan sanallaştırma platformudur. Microsoft ayrıca yakın zamanda Microsoft Web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilen Hyper-V Server 2008 adlı bağımsız bir sürüm yayınladı.

Sunucu sanallaştırma, maliyet tasarrufu ve güvenlik çözümü olarak işletmeler için daha önemli hale geldikçe ve Hyper-V sanallaştırma alanında önemli bir oyuncu haline geldikçe, BT profesyonellerinin teknolojinin nasıl çalıştığını ve neyi yapıp neyi yapamayacağını anlaması önemlidir. onunla yap.

Bu makalede, ağ ortamınıza bir sanallaştırma çözümü dağıtmayı düşünüyorsanız, Hyper-V hakkında bilmeniz gereken 10 şeyi ele alıyoruz.

Not: Bu bilgiler ayrıca PDF olarak indirilebilir.

#1: Ev sahipliği yapmak mı, barındırmamak mı?

Hyper-V, “tip 1” veya “yerel” bir hiper yöneticidir. Bu, fiziksel makinenin donanımına doğrudan erişimi olduğu anlamına gelir. Bir ana işletim sistemi (örneğin, Windows Server 2003) üzerinde çalışması gereken ve donanıma doğrudan erişimi olmayan “tip 2” veya “barındırılan” bir sanallaştırma ürünü olan Virtual Server 2005’ten farklıdır.

Hyper-V’nin bağımsız sürümü “çıplak donanım” üzerinde çalışır – yani, onu temel alınan bir ana bilgisayar işletim sistemine yüklemeniz gerekmez. Bu uygun maliyetli olabilir; ancak, fiziksel makinede ek sunucu rolleri çalıştırma yeteneğinizi kaybedersiniz. Ve Windows Server 2008 ana bilgisayarı olmadan grafiksel bir arabiriminiz olmaz. Bağımsız Hyper-V Sunucusu komut satırından yönetilmelidir.


Not

Hyper-V Server 2008, Windows Server 2008 Sunucu Çekirdeğine dayalıdır ancak Sunucu Çekirdeğinin desteklediği ek rolleri (DNS sunucusu, DHCP sunucusu, dosya sunucusu vb.) desteklemez. Ancak, aynı çekirdek bileşenlerini paylaştıklarından, Hyper-V’yi çalıştırmak için özel sürücülere ihtiyacınız yoktur.


Bağımsız Hyper-V, Windows Server 2008’in Enterprise ve DataCenter sürümleriyle edindiğiniz büyük bellek desteğini (32 GB’den fazla RAM) ve dörtten fazla işlemci desteğini de içermez. Yüksek kullanılabilirliğin avantajlarından da yararlanamazsınız. Enterprise ve DataCenter sürümlerinde bulunan kümeleme ve Hızlı Geçiş özelliği.

#2: Sistem gereksinimleri

Hyper-V Server 2008’in yalnızca 64 bit yazılım olduğunu ve yalnızca Intel VT veya AMD-V sanallaştırma hızlandırma teknolojilerinin etkinleştirildiği 64 bit donanıma yüklenebileceğini unutmamak önemlidir. Desteklenen işlemciler arasında Intel’in Pentium 4, Xeon ve Core 2 DUO’sunun yanı sıra AMD’nin Opteron, Athlon 64 ve Athlon X2 bulunur. DEP’yi (Veri Yürütme Koruması) etkinleştirmiş olmanız gerekir (Intel XD bit veya AMD NX bit). 2 GHz veya daha hızlı bir işlemci önerilir; desteklenen minimum 1 GHz’dir.


Not

Hyper-V’nin kendisi yalnızca 64 bit olmasına rağmen, konuk işletim sistemleri 32 bit veya 64 bit olabilir.


Microsoft, minimum bellek gereksinimini 1 GB olarak belirtir, ancak 2 GB veya daha fazlası önerilir. Bağımsız Hyper-V, 32 GB’a kadar RAM’i destekler. Hyper-V’nin kendisini yüklemek için en az 2 GB boş disk alanına ihtiyacınız olacak ve ardından her VM için işletim sistemi ve uygulamalar ek disk alanı gerektirecektir.

Ayrıca Hyper-V’yi iş istasyonunuzdan yönetmek için Service Pack 1 ile Vista’ya ihtiyacınız olacağını unutmayın.

#3: Lisans gereksinimleri

Windows Server 2008 Standard Edition, işletim sisteminin bir fiziksel örneğini ve bir sanal makineyi kurmanıza izin verir. Enterprise Edition ile dört adede kadar VM çalıştırabilirsiniz ve DataCenter Edition lisansı sınırsız sayıda VM’ye izin verir.

Ancak Hyper-V’nin bağımsız sürümü herhangi bir işletim sistemi lisansı içermez. Bu nedenle, temel bir ana bilgisayar işletim sistemine ihtiyaç duyulmasa da, sanal makinelere yüklediğiniz tüm Windows örnekleri için lisans satın almanız gerekecektir. Hyper-V (hem Windows 2008 sürümü hem de bağımsız) aşağıdaki Windows konuk işletim sistemlerini destekler: Windows Server 2008 x86 ve x64, Windows Server 2003 x86 ve x64, Service Pack 2, Windows 2000 Server Service Pack 4, Vista x86 ve Service Pack 1 ile x64 Business, Enterprise ve Ultimate sürümleri ve Service Pack 2 veya üzeri ile XP Pro x86 ve x64. Desteklenen misafirler hakkında daha fazla bilgi için 954958 numaralı Bilgi Bankası makalesine bakın.

Hyper-V, Linux VM’lerinin kurulumunu da destekler. Yalnızca hem x86 hem de x64 sürümleri olan SUSE Linux Enterprise Server 10 desteklenir, ancak diğer Linux dağıtımlarının Hyper-V üzerinde çalıştırıldığı bildirilmektedir. Linux sanal makineleri, Windows 2000 ve XP SP2 VM’leri gibi yalnızca bir sanal işlemci kullanacak şekilde yapılandırılmıştır.

#4: Dosya formatı ve uyumluluk

Hyper-V, her sanal makineyi .VHD uzantılı bir dosyaya kaydeder. Bu, Microsoft Virtual Server 2005 ve Virtual PC 2003 ve 2007 tarafından kullanılan formatın aynısıdır. Virtual Server ve Virtual PC tarafından oluşturulan .VHD dosyaları Hyper-V ile kullanılabilir, ancak sanal donanımda bazı farklılıklar vardır (özellikle, video kartı ve ağ kartı). Bu nedenle, bu VM’lerdeki işletim sistemlerinin sürücülerini güncellemesi gerekebilir.

Bir VM’yi Virtual Server’dan Hyper-V’ye taşımak istiyorsanız, Virtual Server’da çalıştırmaya devam ederken önce Virtual Machine Additions’ı VM’den kaldırmalısınız. Ardından, VM’yi Virtual Server’da kapatın (kaydetmeyin çünkü kaydedilen durumlar VS ve Hyper-V arasında uyumlu değildir).

VMware, .VMDK biçimini kullanır, ancak VMware görüntüleri, System Center Virtual Machine Manager (bir sonraki bölümde atıfta bulunulur) veya VMToolkit Web sitesinden indirebileceğiniz Vmdk2Vhd aracı kullanılarak .VHD’ye dönüştürülebilir.


Not

Citrix Systems, XenServer için .VHD biçimini destekler ve Microsoft, Citrix ve HP, Hyper-V üzerinde çalışan ve hem Microsoft bileşenlerini hem de Citrix’in XenDesktop’unu kullanan Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) üzerinde işbirliği yapmaktadır.


#5: Hyper-V yönetimi

Figür

Şekil A: Server 2008’deki Hyper-V Yönetim Konsolu

hiper-v konsolu

Şekil B

Şekil B: Hyper-V, Windows Server 2008’de Sunucu Yöneticisine entegre edilmiştir.

hiper-v

Vista için Hyper-V yönetim aracı (MMC ek bileşeni), Hyper-V’yi Vista masaüstünüzden uzaktan yönetmenizi sağlar. Yönetim aracını yükleyip kullanabilmeniz için önce SP1’in kurulu olması gerekir. 32-bit Vista veya 64-bit Vista için indirebilirsiniz.


Hyper-V sunucunuzu ve Vista istemcinizi bir çalışma grubu ortamında çalıştırıyorsanız, uzaktan yönetim aracının çalışması için birkaç yapılandırma adımı gerekir. Daha fazla bilgi için bu makaleye bakın.


Hyper-V sanal makineleri, Microsoft Virtual Server ve/veya VMware ESX v3 üzerinde çalışan VM’lerin yanı sıra Microsoft’un System Center Virtual Machine Manager 2008’i kullanılarak da yönetilebilir. SCCM ile entegre olarak, raporlama, sanal makinelerin kolay ve hızlı oluşturulması için şablonlar ve çok daha fazlasını elde edersiniz. Daha fazla bilgi için System Center Virtual Machine Manager sayfasına bakın.

Hyper-V yönetim görevleri, Windows Yönetim Araçları (WMI) ve PowerShell kullanılarak gerçekleştirilebilir ve otomatikleştirilebilir.

#6: Öykünülmüş cihazlara karşı sentetik cihazlar

Kullanıcılar arayüzde bu terminolojiyi görmezler, ancak Hyper-V sanal makinelerinden mümkün olan en iyi performansı elde etmek istediğinizde bu önemli bir ayrımdır. Aygıt öykünmesi, sanallaştırma yazılımının Sanal Sunucu ve Sanal PC’deki donanım aygıtlarını ele alış biçimidir. Öykünme yazılımı, üst bölümde (hiper yöneticiyi çağırabilen ve yeni bölümlerin oluşturulmasını talep edebilen bölüm) çalışır. Çoğu işletim sisteminde zaten bu aygıtlar için aygıt sürücüleri bulunur ve bunlarla önyükleme yapılabilir, ancak bunlar sentetik aygıtlardan daha yavaştır.

Sentetik cihaz, Hyper-V ile yeni bir konsepttir. Sentetik cihazlar, sanallaştırma ile çalışmak üzere tasarlanmıştır ve bu ortamda çalışmak üzere optimize edilmiştir, bu nedenle performans, benzetilmiş cihazlardan daha iyidir. Ağ Bağdaştırıcısı ve Eski Ağ Bağdaştırıcısı arasında seçim yaptığınızda, ilki sentetik bir aygıt, ikincisi ise öykünülmüş bir aygıttır. Video kartı ve işaretleme aygıtı gibi bazı aygıtlar, öykünme modunda başlatılabilir ve ardından, performansı artırmak için sürücüler yüklendiğinde sentetik moda geçirilebilir. En iyi performans için, mümkün olduğunda sentetik cihazlar kullanmalısınız.

#7: Entegrasyon Bileşenleri

Bir Hyper-V sanal makinesine bir işletim sistemi kurduktan sonra, Entegrasyon Bileşenlerini kurmanız gerekir. Bu, konuk işletim sistemi tarafından sentetik aygıtların kullanılmasını sağlayan bir grup sürücü ve hizmettir. Hyper-V konsolundaki Eylem menüsünden Entegrasyon Hizmetleri Kurulum Diski Ekle’yi seçerek bunları Windows Server 2008’e yükleyebilirsiniz. Bazı işletim sistemlerinde, bileşenleri CD sürücüsüne giderek manuel olarak kurmanız gerekir.

#8: Sanal ağlar

Bir Hyper-V sunucusunda oluşturabileceğiniz ve kullanabileceğiniz üç tür sanal ağ vardır:

  • Özel ağ yalnızca sanal makineler arasında iletişime izin verir.
  • Dahili ağ sanal makineler ile Hyper-V’nin kurulu olduğu fiziksel makine (ana bilgisayar veya kök işletim sistemi) arasında iletişime izin verir.
  • Harici ağ sanal makinelerin Hyper-V sunucusundaki fiziksel ağ bağdaştırıcısı aracılığıyla ağınızdaki diğer fiziksel makinelerle iletişim kurmasını sağlar.

Şekil C

Şekil C: Özel, dahili veya harici ağları kurmak için Sanal Ağ Yöneticisini kullanın.

sanal ağ yöneticisi

Sanal makineler için ağ kurmak üzere kablosuz ağ bağdaştırıcısı kullanamayacağınızı ve aynı fiziksel NIC’ye aynı anda birden çok sanal ağ ekleyemeyeceğinizi unutmayın.

#9: Sanal MAC adresleri

Şekil D

Şekil D: Hyper-V, VM’lerinize dinamik olarak MAC adresleri atayabilir veya manuel olarak statik bir MAC adresi atayabilirsiniz.

MAC adresleri

Aynı Hyper-V sunucusundaki VM’lerde yinelenen MAC adresleri varsa, MAC adresi zaten kullanımda olduğundan ikinci makineyi başlatamazsınız. “Geçersiz adrese erişme girişimi” konusunda sizi bilgilendiren bir hata mesajı alırsınız. Ancak birden fazla sanallaştırma sunucunuz varsa ve VM’ler harici bir ağa bağlıysa, ağ üzerinde yinelenen MAC adresleri olasılığı ortaya çıkar. Yinelenen MAC adresleri, açıklanamayan bağlantı ve ağ sorunlarına neden olabilir; bu nedenle, birden çok sanallaştırma sunucusu arasında MAC adresi tahsisini yönetmenin bir yolunu bulmak önemlidir.

#10: Hyper-V ile RDP Kullanma

Hyper-V sunucusuna bağlanmak için Uzak Masaüstü Bağlantısı kullandığınızda, misafir işletim sistemi içinde fareyi veya işaretleme aygıtını kullanamayabilirsiniz ve Entegrasyon Hizmetleri yüklenmeden önce klavye girişi düzgün çalışmayabilir. Fare işaretçisi yakalama, bu bağlamda düzensiz davrandığından kasıtlı olarak engellendi. Bu, işletim sistemi kurulumu sırasında kurulum için gerekli bilgileri girmek için klavyeyi kullanmanız gerekeceği anlamına gelir. Bu da çok fazla sekme yapmanız gerekeceği anlamına gelir.

Hyper-V sunucusuna bir Windows Vista veya Server 2008 bilgisayarından bağlanıyorsanız, Hyper-V uzaktan yönetim aracını istemci bilgisayara yüklemek daha iyi bir çözümdür.

Ek kaynaklar

Hyper-V, Microsoft’a karşı eğilim gösteren bazı uzmanlardan bile iyi eleştiriler alıyor. Bağımsız sürümün piyasaya sürülmesi onu daha da çekici kılıyor. Daha fazla bilgi edinmek isteyen BT uzmanları, Microsoft Virtualization Learning Portal’da eğitim ve sertifika yollarını içeren Hyper-V teknolojisi ile ilgili Microsoft Learning kaynaklarını araştırabilir.

Debra Littlejohn Shinder, MCSE, MVP, bilgisayar işletim sistemleri, ağ oluşturma ve güvenlik üzerine çok sayıda kitap yazan bir teknoloji danışmanı, eğitmen ve yazardır. Deb bir teknoloji editörü, gelişim editörü ve 20’den fazla eklentiye katkıda bulunan…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*