İleri sar: Gelecekteki Chrome güncellemelerinde neler var?

İleri sar: Gelecekteki Chrome güncellemelerinde neler var?

Ekim 2019

Chrome, tarayıcı pazarına hükmetmeye devam ediyor ve rakiplerinin gururlarını yutmasına ve ayrılmalar için mücadele etmesine izin veriyor.

Şu anda, dünyanın tarayıcı kullanıcı payının yaklaşık %69’u ile (analitik satıcısı Net Applications tarafından aylık olarak hesaplanan bir tarayıcı etkinliği ölçüsü) Google’ın Chrome’unun emsali yok. Mozilla’nın Firefox’u gibi rakipler artıklar için savaşırken Microsoft, rekabeti sürdürmek için havlu atıp Google’ın Chromium teknolojisini benimsedi.

Chrome konuştuğunda, her tarayıcı yükseltmesi hakkında olsun, herkesin dinlemesi şaşırtıcı değil – bir şey Bilgisayar Dünyası En son Chrome güncellemesinde neler var? dizi – veya Google’ın gelecek planları hakkında.

Her Chrome yükseltmesine, tarayıcı için planlanan bazı eklemeleri, değiştirmeleri, geliştirmeleri ve değişiklikleri vurgulayan, işletmelere yönelik sürüm notları eşlik eder. Bu “Yakında” özet için en önemlilerini topladık. Sadece hiçbir şeyin garanti edilmediğini unutmayın. Google’ın açıkça belirttiği gibi, “Aşağıda listelenen öğeler deneysel veya planlanmış güncellemelerdir. Kararlı kanala başlamadan önce değiştirilebilir, ertelenebilir veya iptal edilebilirler.”

Chrome 79: Şifre, lütfen!

Google, özelliğin 10 Aralık yükseltmesine girişini işaretleyerek, “Kimlik bilgileri bilinen bir veri ihlalinin parçasıysa kullanıcıları bilgilendireceğiz,” dedi. (Chrome 77’nin piyasaya sürülmesi sırasında – Eylül ayında – Google, Chrome 78’de bu hafta piyasaya sürülecek bir lansman planlamıştı. Daha sonra, bunun 79. sayfaya ertelendiği haberi geldi.)

Ayrıntılar hala hafif tarafta. Firefox 70’e benzer bir özellik ekleyen ve 22 Ekim’de yayınlanan Mozilla’nın aksine, Google bunu henüz kamuoyuna açıklamadı.

Bununla birlikte, bazı bilgiler burada ve burada bulunabilir.

İşletmeler bu bildirimi yönetebilecekler. PasswordLeakDetectionEtkin Grup ilkesi. Bu politika hakkında biraz daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Chrome 79: Test, DoH testi, 1-2-3

Hem Google hem de Mozilla, tarayıcı ve DNS (Alan Adı Hizmeti) sunucusu arasındaki iletişimi daha güvenli hale getirmenin bir yolu olarak DNS-over-HTTPS (DoH) tamburunu kullanıyor. Tarayıcı, hedef web sitesinin etki alanının (örneğin, .com veya .org’dan önceki kısım) IP (İnternet protokolü) adresini ve normalde trafiğin düz metin olarak iletildiğini belirlemek için bir DNS sunucusuna ping gönderir ve bu, web sitesi tarafından kolayca okunabilmesini sağlar. halka açık bir Wi-Fi ağını izleyen biri. Suçlular, tarayıcı ve DNS sunucusu arasında uçan bitleri bile yakalayabilir, ardından dikkatsiz bir kullanıcıyı kötü niyetli bir siteye yönlendiren sahte adresler ekleyebilir.

DNS iletişimini, şifrelenmiş bir HTTPS bağlantısı üzerinden ileterek, dolandırıcılar casusluk yapamaz veya sahtekarlık yapamaz.

Chrome 79 ile Google, bazı kullanıcılardan gelen DNS isteklerinin, varsa DNS sağlayıcılarının DoH hizmetine otomatik olarak geçirileceği bir deneme yapacak. (Tüm DNS sağlayıcıları bir DoH çözümleyicisi sunmaz.)

Ancak, bir etki alanına katılmış veya en az bir etkin grup ilkesine sahip olan yönetilen tarayıcılar, DoH’a otomatik olarak yükseltilmez. İşletmeler ayrıca DoH deneyini yeni bir politika aracılığıyla kontrol edebilecek, DnsOverHttpsMode.

Etkilenen DNS sağlayıcılarının kısa listesi de dahil olmak üzere daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Chrome 79: Merhaba sekmeler! Donmak!

Tarayıcının bellek kullanımını ve dizüstü bilgisayar pilleri üzerindeki etkisini azaltmak için Chrome 79, arka planda beş dakika veya daha uzun süre kalan sekmeleri otomatik olarak “dondurur”. Google, “Donmuş sayfalar herhangi bir görevi yerine getiremez” dedi.

Bazı sekmeler dondurulmaz – Google, ses çalan sekmeleri alıntıladı – ve web sitesi geliştiricileri sayfalarını bu tür dondurmanın dışında bırakabilir. Ardından, bir kullanıcı bir arka plan sekmesini etkinleştirdiğinde, girdiye tepki vermesi için çözülür.

Kurumsal BT yöneticileri, sekme dondurmayı şu şekilde devre dışı bırakabilir: SekmeDondurmaEtkin politika.

Chrome 79 ve 81: TLS 1.0 ve 1.1’e veda edin

Ekim ayının başında Google, tarayıcılar ve web sitesi sunucuları arasındaki aktarımları şifrelemek için kullanılan TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) 1.0 ve 1.1 şifreleme protokolünün eski sürümlerini kullanımdan kaldırma planlarını ortaya koydu.

“Daha nazik bir uyarı kullanıcı arayüzü sunacağımız bir kaldırma öncesi aşamasını duyuruyoruz. [user interface] ve Chrome 81’de TLS 1.0 ve 1.1’i engellemek için kullanacağımız kullanıcı arayüzünün önizlemesi,” diye yazdı Chrome’un güvenlik ekibinden Chris Thompson 1 Ekim’de.

13 Ocak 2020’den itibaren, kullanıcılar eski protokoller tarafından korunan bir siteye bağlandığında Chrome 79, “Bu siteyle bağlantınız tam olarak güvenli değil” mesajı göstermeye başlayacak. Thompson, Mart ayında piyasaya sürülen Chrome 81’in, bağlantının güvenli olmadığına dair tam sayfa bir uyarı ekleyerek baskıyı artıracağını söyledi.

Kurumsal BT, bu Chrome 79 ve 81 uyarılarını aşağıdakilerle devre dışı bırakabilir: SSLVersionMin politika. Bu politikanın “1” olarak ayarlanması, Chrome’un uyarısız 1.0 ve 1.1 şifreli sitelere bağlanmasına olanak tanır.

bu SSLVersionMin Google, politikanın Ocak 2021’e kadar çalışacağını söyledi.

Chrome 80: Sekme grubu

Google, “Kullanıcılar sekmelerini sekme şeridinde gruplayarak organize edebilecekler” dedi. “Grupların renkleri ve adları olabilir. Bunlar, kullanıcılarınızın farklı görevlerini ve iş akışlarını takip etmelerine yardımcı olur.”

Sekme grupları aylardır çalışıyor, ancak Google şu anda 21-28 Şubat 2020’de yayınlanacak olan Chrome 80’de özelliği başlatmayı planlıyor (Google, Chrome sürüm takvimini henüz gelecek yıla uzatmadı, bu nedenle tarihler sadece bir tahmindir). “Sekme grupları” tam olarak ne olduklarını söylüyorlar: her biri renk ve ada göre belirlenmiş birden çok sekmeyi bir araya getirmek için bir organizasyon hilesi.

Chrome 78 kullanıcıları, girerek sekme gruplarıyla oynayabilir chrome://bayraklar adres çubuğunda, Enter veya Return tuşuna basarak girişi bulun Sekme Grupları ve “Etkin” olarak ayarlayın. Etkinleşmesi için Chrome’un yeniden başlatılması gerekir. Kullanıcılar, sağ tıklamaları ve ardından görünen menü seçeneklerini kullanarak gruplar oluşturabilir, ardından bu gruplara sekme atayabilir veya bu gruplardan sekmeleri kaldırabilir.

Chrome 80: RIP FTP

Dosya Aktarım Protokolü için FTP, dosyaları şifrelenmemiş bir bağlantı üzerinden aktaran eski bir protokoldür. Daha açıklayıcı, az kullanılmış.

Chrome 80’den itibaren, Google’ın tarayıcısı FTP’yi desteklemeyi bırakacaktır. (Bu, Google’ın yıllardır üzerinde çalıştığı bir şeydir.) Bunun yerine, BT yöneticileri ücretlerini yerel bir FTP istemcisine yönlendirmelidir.

Google’ın FTP’ye grup politikaları aracılığıyla yönetenler için kısa bir lütuf hakkı verildi: Etkinleştir FTPProtokolDestek ve FTP, Chrome 82’ye kadar geri yüklenecek – Nisan ayında çıkacak olan rakam – protokolü gerçekten öldürüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*