iPhone gizlilik ve güvenlik ayarları nasıl değiştirilir?

iPhone gizlilik ve güvenlik ayarları nasıl değiştirilir?

Gizlilik söz konusu olduğunda iPhone’un işletim sistemi (iOS) harika bir iş çıkarıyor. İzniniz olmadan uygulamaların kişiler, fotoğraflar, konum vb. gibi hassas verilerinize erişmesine izin vermez. Aynı şey mikrofon, kamera, cihazdaki hareket ve fitness sensörleri ve Bluetooth gibi donanım erişimi için de geçerlidir. iOS 15 ile Posta Etkinliğini Koru ve Uygulama Gizlilik Raporu gibi ek gizlilik ayarlarınız da vardır.

Ayrıca, bu ayarları daha fazla değiştirebilirsiniz. iPhone gizlilik ve güvenlik ayarlarının nasıl değiştirileceğini anlamak için kaydırmaya devam edin. Ek olarak, güvenli ve güvenli bir deneyim için diğer gizlilik ipuçlarından bahsettim.

iOS 15 ve iPadOS 15 ile Apple, pazarlamacıların postalar aracılığıyla veri toplamasını önlemeye yardımcı olmak için Posta Gizliliği Korumasını tanıttı. Evet, gönderenler IP adresiniz gibi verileri toplayabilir ve etkinliğinizi takip edebilir!

Peki bu özellik nasıl çalışıyor? Peki, Apple devletler,

Posta Gizliliği Koruması, IP adresinizi gizler, böylece gönderenler onu diğer çevrimiçi etkinliklerinize bağlayamaz veya konumunuzu belirleyemez. Ve gönderenlerin e-postalarını açıp açmadığınızı ve ne zaman açtığınızı görmelerini engeller.

Özellik varsayılan olarak açık değildir. Posta uygulamasını ilk kez açtığınızda size seçenek sunulacak. Bunu atladıysanız, nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Not: Apple’ın Mail uygulaması varsayılan uygulamanız değilse, Mail Privacy Protection varsayılan olarak açılır.

iOS 15 ile Uygulama İzleme Şeffaflığı’nı daha da geliştiren Apple, artık her uygulamaya verilen izinleri izlemenize izin vererek daha fazla kontrol sunuyor. Bu, bir uygulamanın gerçekten bu tür izinlere ihtiyacı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur. Bir hava durumu uygulamasının cihazın kamerasına veya mikrofonuna erişmesi gerekmemesi gibi.

Uygulama Gizlilik Raporu, bir uygulama sizi diğer uygulamalar veya web siteleri üzerinden izlediğinde de sizi bilgilendirir. Oldukça akıllı, ha? Bunu nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Şimdi, verilerinize erişen uygulamaların 7 günlük bir özetini alacaksınız!

Konumunuz kritik bir özel bilgi parçasıdır. Alakasız uygulamaların buna erişimi olmadığından emin olmak çok önemlidir.

Örneğin, Uber, Ola, KFC, hava durumu uygulamaları vb. konumunuzu isterse, bu anlaşılabilir. Ancak rastgele bir uygulama, diyelim ki özel fotoğraf galerisi veya hesap makinesi konumunuzu isterse, onlara bu erişimi vermek neredeyse aptalca olur.

Hangi uygulamaların konumunuzu kullandığını nasıl kontrol edeceğiniz ve bunları nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ekstra bilgi: Gereksiz uygulamalar için konumu kapatarak da pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

İPhone’umdaki ayarları görmek için lütfen aşağıdaki resme bakın. Ancak, sistem hizmet adlarını okumak için bir dakikanızı ayırmanız ve yalnızca bunlara ihtiyacınız olmadığına inanıyorsanız konum erişimini kapatmanız gerekir.

Fotoğraflar ve videolar asla yanlış ellere geçmemelidir. Bu nedenle, alakasız uygulamaların erişimi olmadığından emin olmak çok önemlidir.

benim görüşüm: Bazen, bankacılık veya gıda uygulamamın (şikayet için) desteğiyle sohbet etmek için bir ekran görüntüsü göndermem gerekiyor. Bu uygulamalara tam fotoğraf erişimi vermek gereksizdir. Bu yüzden 5. adımı kullanıyorum (seçilen fotoğraflar). Açık olmak gerekirse, Facebook ve diğer sosyal medya uygulamalarına da güvenmiyorum. Bu nedenle, seçilen resimlere erişmelerine izin veriyorum.

Kamera iPhone’unuzun gözleri, mikrofonu ise kulaklarıdır. (Potansiyel) ses gözetlemeyi önlemek için, sınırlı uygulamaların buna erişebilmesini sağlamak çok önemlidir.

Profesyonel İpucu: iOS 14 ve sonraki sürümlerde, bir uygulama mikrofonunuza veya kameranıza eriştiğinde turuncu ve yeşil noktalar görürsünüz. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Konum, fotoğraflar, mikrofon ve kamera gibi, diğer gizlilik ayarlarına da bakmanızı sağlamak ve gereksiz uygulamaların bu ayarlara veri okuyup yazmasını önlemek çok önemlidir.

iOS 14 ile Apple, bir uygulamanın sizi diğer üçüncü taraf uygulamalar ve web siteleri üzerinden izlemeden önce onayınızı almasını zorunlu hale getirdi. Uygulamalar arası izlemeyi devre dışı bırakmak için iPhone uygulamalarının sizi izlemesini nasıl engelleyeceğinize ilişkin kılavuzumuza bakın.

Bir başka güzel ekleme, App Store’daki gizlilik etiketleridir. App Store’da bir uygulama sayfasını aşağı kaydırdığınızda, adında bir başlık göreceksiniz. Uygulama Gizliliği. Bu, bu uygulamanın sizi izlemek için hangi verileri kullandığı, kimliğinize hangi verileri bağladığı ve daha fazlası gibi önemli bilgiler içerir.

Yukarıdaki gizlilik ayarlarına ek olarak, aşağıdaki önerileri izleyerek kendinizi daha fazla koruyabilirsiniz.

iPhone ve iPad güvenliğinizi ve gizliliğinizi güçlendirme hakkında daha fazla konuştuk. Bir göz attığınızdan emin olun.

iPhone tamamen gizlilikle ilgilidir. Rakiplerin lansman etkinliklerinin dışındaki reklam panolarını satın almaktan kesin reklamlara kadar, Apple size ‘gizliliğe’ ne kadar yatırım yaptığını söylemekten çekinmiyor.

Ve önemli ölçüde, katılıyorum. Diğer işletim sistemleriyle karşılaştırıldığında, verilerim ve gizliliğim konusunda en çok Apple’ın iOS ve macOS’una güvenirim.

Buna ne dersin? Aşağıdaki yorumlarda görüşlerinizi duyalım.

Daha fazla oku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*