iPhone Kilit Ekranında Bildirimler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

iPhone Kilit Ekranında Bildirimler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Gün boyunca çeşitli uygulamalardan birden fazla bildirim alıyoruz. Örneğin, yeni bir mesajınız olması durumunda bir anlık mesajlaşma uygulamasından veya birisi canlı bir video başlattığında Instagram’dan vb. bir bildirim alırsınız. Ancak bu bildirimler kilit ekranında görünüyorsa, iPhone’unuza erişimi olan herkes bunları görüntüleyebilir.

Ortaya çıkan soru, bu konuda ne yapabilirsiniz? Bir uygulama için kilit ekranı bildirim önizlemelerini devre dışı bırakabilir veya iPhone kilit ekranından gelen bildirimleri tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

Kilit ekranından önizlemeleri gizlediğinizde, görüntülemek için iPhone’un kilidini açmanız gerekir. Asıl endişe gizlilik olduğundan, kilit ekranından önizlemeleri devre dışı bırakmak işi yapacak. Ayrıca, telefonun kilidi açıkken bile önizlemeleri hiçbir zaman göstermeme seçeneğiniz de vardır.

Ancak, kilit ekranı bildirimlerini tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunu ayrı ayrı yapmanız gerekir. Bunları belirli bir uygulama için devre dışı bıraktıktan sonra, bildirimler kilit ekranında görünmez ancak cihazın kilidini açtıktan sonra bildirim merkezinden kontrol edebilirsiniz.

iPhone ayarlarından kilit ekranı bildirim önizlemelerini kolayca devre dışı bırakabilir veya bir uygulamanın önizlemelerini hiçbir zaman görüntülemeyebilirsiniz. Ayarları başlatmak için ana ekrandaki ‘Ayarlar’ simgesine dokunun.

iPhone ayarlarında, ‘Bildirimler’ seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.

Ardından, üst kısımdaki ‘Önizlemeleri Göster’ simgesine dokunun.

Artık ‘Kilidi Açıldığında’ veya ‘Asla’ olmak üzere iki seçenekten birini seçebilirsiniz. ‘Kilit Açıldığında’ seçeneğini seçtiğinizde, bildirimler kilit ekranında görüntülenecektir ancak içerik (önizleme) gizlenecek ve cihazın kilidi açıldıktan sonra kontrol merkezinden görüntülenebilir. ‘Asla’ seçeneği seçiliyken, cihazın kilidini açtıktan sonra bile önizlemeyi görüntüleyemezsiniz.

Bir uygulama için kilit ekranı bildirimlerini tamamen devre dışı bıraktığınızda, iPhone kilitliyken o uygulamadan herhangi bir bildirim almazsınız.

Bildirim ayarlarında, iPhone’unuzda yüklü olan tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız. Kilit ekranı bildirimlerini tamamen devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı seçin.

Uygulamanın bildirim ayarlarına girdikten sonra, ‘Uyarı’ bölümünün altında üç seçenek bulacaksınız. Uygulama bildirimi, burada seçilen tüm yerlerde görünür olacaktır. Kilit ekranı için bildirimleri devre dışı bırakmak için, seçimini kaldırmak için ‘Ekranı Kilitle’ seçeneğine dokunun.

Artık iPhone kilit ekranında bu uygulamadan gelen bildirimleri bulamayacaksınız.

Diğer uygulamalar için de kilit ekranı bildirimlerini benzer şekilde devre dışı bırakabilirsiniz.

İçerik artık kilit ekranında görünemeyeceğinden, bildirimlerinize bakan meraklı gözlerden endişelenmenize gerek yok. Bu, gizlilik standartlarını iyileştirecek ve başkalarının iPhone’unuzdaki içeriğe göz atmamasını sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*