iPhone ve iPad’de Siri nasıl kullanılır: Nihai kılavuz

iPhone ve iPad’de Siri nasıl kullanılır: Nihai kılavuz

Siri, iPhone, iPad vb. tüm Apple cihazlarında varsayılan, yerleşik kişisel asistandır. Sorular ve yönler sorabilir, Bluetooth’u kapatmak gibi cihazda eylemler gerçekleştirmek için komutlar verebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu eksiksiz kılavuzda, iOS ve iPadOS’ta Siri’nin nasıl etkinleştirileceğini, etkinleştirileceğini, kullanılacağını ve özelleştirileceğini görelim.

iPhone’unuzu kurduğunuzda, Siri’yi etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulur. Eğer yapmadıysanız, bunu daha sonra nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Siri’yi etkinleştirmek için ‘Hey Siri’yi açmak ve cihazınız kilitliyken bile Siri’ye izin vermek gibi daha çok şey var. Bu noktalar aşağıdaki bölümlerde ele alınmıştır.

Not: Siri’yi devre dışı bırakmak için iPhone modelinize göre “Hey Siri”yi Dinle ve Siri için Yan Düğmeye Basın veya Siri için Ana Sayfaya Basın geçişini kapatın.

Sesli asistanı etkinleştirdikten sonra, nasıl başlatacağınız ve komutlar vereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Daha uzun bir istekte bulunmak istiyorsanız, düğmeye basmaya devam edin. Düğmeyi basılı tuttuğunuz sürece Siri dinlemeye devam edecektir. Bıraktığınızda, asistan dinlemeyi bırakır ve isteğiniz üzerinde çalışmaya başlar.

Fiziksel cihazdaki düğmeyi kullanmanın yanı sıra, Siri’yi çağırmanın başka yolları da vardır.

Yukarıdaki yöntemlerin yanı sıra, sıcak bir anahtar kelime kullanarak Siri’yi tamamen sesinizle çağırabilirsiniz. Nasıl olduğunu görelim.

Bunlara ek olarak: ‘Hey Siri’ şuralarda da desteklenir:

Kafası karışmış? Sahip olduğunuz iPad modelini nasıl belirleyeceğinizi görün.

Şimdiye kadar Siri’yi aramak için cihazdaki veya bağlı çevre birimlerindeki fiziksel düğmelerin nasıl kullanılacağını gördük. Ayrıca onu çağırmak için sadece sesin nasıl kullanılacağını da gördük. Ama ya konuşamıyorsanız ya da bir ofiste ya da sessiz bir yerdeyseniz? Pekala, bu gibi durumlar için, Siri’ye yazmayı nasıl etkinleştireceğinizi görebilirsiniz.

Siri, birden çok dili ve aksanı destekler. Ancak yine de, özellikle yer adları, kişilikler, sokak adları, yerel yemek adları vb. gibi özel isimlerle zorlanabilir. Sesli komutu düzeltmek için klavyeyi kullanmanın kullanışlı olduğu yer burasıdır. İşte nasıl.

Siri bir sesli asistan olduğundan, birincil giriş yöntemi sestir. Buna göre, varsayılan olarak, cevapları söyler. Ancak benim gibiyseniz, her zaman sesli geri bildirim vermesini istemeyebilirsiniz. Öyleyse, Siri ses çıkışı ayarlarının nasıl değiştirileceğini görelim.

çok dilli misin Siri’yi başka bir dilde kullanmak ister misiniz? İşte bunu nasıl yapacağınız.

Hey Siri’yi kullanırsanız kapanacaktır. Sesinizi yeni bir dilde anlayabilmesi için ‘Hey Siri’yi yeniden yapılandırmanız gerekecek. Üzerine dokunun Dili değiştir 4. adımdan sonra

Ekstra bilgi: İngilizce gibi bazı diller, sesli geri bildirimin aksanını ve cinsiyetini seçmenize izin verir. Bazıları yapmaz.

Şimdiye kadar, yeni iPhone’unuzu ayarladığınızda (veya tam bir silme işleminden sonra), Siri’nin sesi varsayılan kadın sesiydi. Stereotipi kırmak için (kadınların ‘yardımcı’ değil ‘asistan’ olarak iyidir), Apple artık iPhone’unuzu kurarken size ses cinsiyetini seçme seçeneği sunuyor.

Bu değişiklikleri, iOS 14.5’e güncelledikten sonra mevcut iPhone’unuza da uygulayabilirsiniz. iPhone veya iPad’inizi güncellemek için Ayarlar uygulamasını açın 鈫 Genel 鈫 Yazılım Güncelleme 鈫 İndir ve Yükle veya Şimdi kur.

iOS 14.5 veya iPadOS 14.5 veya sonraki bir sürüme geçtiğinizde aşağıdaki adımları izleyin.

Notlar:

Güncelleme: Bu adımlar yalnızca iOS 14.4 ve önceki sürümleri çalıştıran iPhone için geçerlidir.

Hindistan’dan geliyorsanız, ABD veya İngiltere aksanından ziyade Hint aksanıyla Siri Voice geri bildirimini tercih edebilirsiniz. Ek olarak, sesin cinsiyetini de istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Bir göz at.

Önemli Not:

Önemli Gözlem: Kısa testimde, Erkek veya Kadın seçemeyeceğiniz diller için varsayılan cinsiyet Kadın’dır. Arap dili bir istisnadır. Burada varsayılan ve tek geri bildirim sesi Erkek’tir.

Telefonunuzu sık sık ofis masasında veya benzeri yerlerde bırakırsanız, Siri, cihazınız kilitliyken bile herkes tarafından kullanılabilir. Kişi bunu arama yapmak, mesaj göndermek, kim olduğunuzu bilmek, alarm ayarlamak vb. için kullanabilir. Bundan kaçınmak için iPhone ve iPad Kilit ekranında Siri’yi nasıl kapatacağınızı öğrenebilirsiniz.

Siri, aşağıdaki gibi işlemleri gerçekleştirmek için kişi kartınızı kullanabilir: Karımı ara, kardeşimi ara, kız kardeşimin doğum günü ne zaman, Ev için yol tarifi, vb. Kendiniz için farklı bir kişi kartı yaptıysanız veya Siri’nin daha fazlasını bilmesini istiyorsanız, ona bilgilerinizi nasıl söyleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Kontrol etmek için: Asistanı çağırın ve “Ben kimim?

Yukarıdaki başlıklar altında en gerekli tüm Siri ayarlarını ele aldık. Ardından, üzerine dokunabilirsiniz Siri ve Dikte Geçmişi bu belirli cihazla ilişkili bu bilgileri Apple sunucularından silmek için.

Son olarak, kilit ekranında Siri önerilerini nasıl kapatacağınızı ve Spotlight aramasında Siri önerilerini nasıl devre dışı bırakacağınızı gösteren ayrıntılı ancak kolay ayrı makalelerimiz var.

Bu kadar!

Umarım bu eksiksiz kılavuz, normal bir kullanıcının bakış açısından Siri hakkında neredeyse her şeyi bilmenize yardımcı olmuştur. Başka sorularınız varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanmaktan çekinmeyin.

Ardından, gelen bir arama geldiğinde iPhone’unuzun arayanın adını söylemesini nasıl sağlayacağınızı bilmek isteyeceksiniz. Bunu yalnızca AirPod’larda yapacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Son olarak, 2. Nesil AirPods, AirPods Pro veya H1 kablosuz yongası (Powerbeats Pro ve Beats Solo Pro) olan uyumlu bir Beats kulaklık takarsanız, Siri mesaj duyurularını açabilirsiniz. Bu özellik etkinleştirildiğinde, tomurcukları taktığınızda ve iPhone veya iPad’iniz kilitlendiğinde sesli asistan gelen mesajlarınızı otomatik olarak okuyacaktır.

Aşağıdaki gönderileri de beğenebilirsiniz:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*